فرش کاشان یکی از محبوب ترین معروف ترین کالاهای شناخته شده در ایران و جهان است و خرید مستقیم فرش از کارخانه کاشان آن هم بدون واسطه یکی از مهمترین دغدغه های کاربران در اقصی نقاط کشور است.

به سبب سابقه تاریخی و اینکه نخستین کارخانه فرش ماشینی ایران همان کارخانه فرش کاشان بوده، امروزه این شهر تبدیل به پایتخت فرش ماشینی ایران و یکی از قطب های تولید این محصول در سراسر دنیا می باشد.

در این مطلب ضمن معرفی کوتاه در مورد فرش کاشان، به مهترین نکاتی که در زمینه خرید مستقیم فرش از کارخانه کاشان باید آن را مد نظر داشته باشید خواهیم پرداخت و به مزایا و معایت خرید فرش از کاشان می پردازیم. مطمئن هستیم دانستن این مطالب در خرید فرش ماشینی کمک شایانی به شما خواهد کرد.

اگر قصد شما تنها خرید مستقیم فرش از کارخانه کاشان است و فرصت کافی برای مطالعه این مقاله ندارید می توانید قیمتهای فرش را مشاهده و از طریق گالری فرش ها، طرح مورد نظر خود را همین الآن خریداری نمایید.

لیست قیمت فرش ماشینی ارزان به روز و معتبر

فرش کاشان و مروری بر تاریخچه صنعت نساجی وفرش در کاشان 1

اگر قصد شما در حال حاضر تنها خرید فرش های ارزان قیمت است می توانید از طریق لینک های زیر محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

فرش کاشان نمادی از تمدن شهر کاشان

کاشان یکی از متمدن ترین شهرهای دنیاست که در قسمت مرکزی ایران واقع شده است. این شهر در جنوب کویر نمک و دریاچه قم و حدود ۲۴۰ کیلومتری پایتخت ایران قرار گرفته است.

با دقت در متون تاریخی و سفرنامه های جهانگردان نشانه های بسیاری از سوابق تاریخی کاشان به عنوان تولید کننده پارچه های گرانبها و نفیس بدست می آید.

امروزه بافندگان فرش کاشان را می باید وارث بافندگان پارچه ها و منسوجات و انواع ابریشم و مخمل یا اطلس دوزی و تافته هایی دانست که سالها با نام پارچه های هرمزی، نام ایران را در دورترین نقاط دنیا بر سر زبانها جاری می ساختند.

بدیهی است، حتی پیش از آنکه مارکوپولو در مسافرتش به ایران در قرن هفتم هجری توجهش بدین منسوجات جلب شود، بافندگان کاشانی به این حرفه اشتغال می ورزیده اند.

شوالیه شاردن در ذکر مسافرتش درباره کاشان چنین می گوید: در هیچ نقطه ای از ایران بیش از این شهر و اطراف آن، اطلس و مخمل، تافته و حریر موجدار وزری ساده و گلدار و یا ابریشم مخلوط به زر و سیم بافته نمی شود.

آنتوان شرلی نیز به همین نکته معترف است. کارترایت از مبلغین مسیحی نیز که به سال ۱۶۰۰ میلادی به کاشان آمده، ضمن ستایش قالیها و قالیچه ها و کاشیها و ظروف چینی ، کاشان را مرکز معاملات این گونه اجناس می داند

نوشته های قرن هفدهم و هیجدهم میلادی تصریح می کنند که کاشان مرکز بافت قالی درباری بوده و توسط شاه عباس کبیر (۱۶۲۸-۱۵۸۷ م) بنیاد گذاشته شده است و قالی های ابریشمین نقره باف و زرباف که به نام قالی شاه عباس معروف است، به این محل نسبت داده می شود.

تاریخچه فرش کاشان

قدیمی ترین فرش های متعلق به کاشان بر می گردد به فرش هایی که در قرن ۱۱ هجری بافته شده است.

فرش کاشان

این فرشها عمدتاً دارای طرحهای گرفت و گیر و شکارگاه هستند و محل بافت آنها عموماً موردتردید قرار گرفته که آیا این فرشها متعلق به اصفهان، تبریز یا کاشان می باشد.

کاشان با تولیدات قالی، که امروزه مایه افتخار موزه ها و مجموعه های خصوصی است، نقش بسزایی در تجدید حیات هنری ایران داشته است. درباره هنر فرشبافی در این شهر کافی است یادآور شویم که استاد کار قالی معروف شیخ صفی، استاد مقصود کاشانی بوده است.

قالیبافی در کاشان به طور کلی شامل شهر کاشان و حومه، نطنز و جوشقان قالی است که گستردگی و وسعت آن حتی تا بعضی از دهستانهای گلپایگان، محلات، اردستان و اصفهان نیز امتداد می یابد.

این تولیدات را می توان در حالت کلی با توجه به نقشه و جزئیات فنی بافندگی آن به دو دسته کاملاً مجزا تقسیم کرد، که این تقسیم بندی عبارت است از تولیدات کاشان، نطنز و تولیدات جوشقان. زیرا در این منطقه دو نوع قالی کاملاً متفاوت بافته می شود: فرش دستباف کاشان با طرح و نقشه کاملاً متفاوت در کاشان و نطنز و دهات اطراف آنها و قالی جوشقانی با طرح و نقشه خاص محلی در سرتاسر جوشقان.

اما شهرت فرش کاشان تنها منحصر به فرش دستباف نمی شود، بلکه کاشان پیشرو در صنعت فرش ماشینی نیز هست.

فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی کاشان

تاریخچه پیدایش فرش ماشینی در ایران نشان می‌دهد که این محصول در ایران عمری تقریباً ۴۰ ساله دارد.

در ابتدای دهه ۵۰ اولین فرش ماشینی تولید داخل در کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان توسط ماشین‌های مخمل بافی ژاکارد و با الیاف مصنوعی براق و پرز نسبتاً کوتاه و وزن سبک، بافته و روانه بازار گردید.

همزمان با آن عده‌ای از تجار، فرش‌هایی با همین مشخصات و تا حدی مرغوب‌تر از کشور بلژیک وارد بازار ایران نمودند و سلیقه ایرانی را با پدیده فرش ماشینی آشنا کردند.

با مشاهده استقبال نسبتاً مطلوبی که مردم از فرش ماشینی به عمل آوردند صاحبان گروه صنعتی بهشهر که از کارخانه‌داران و سرمایه‌گذاران خوشنام کشور بودند، اقدام به تأسیس شرکت بزرگی به نام شرکت صنایع کاشان نمودند که فعالیت آن در زمینه تولیدات مواد مرتبط با فرش و همچنین خود فرش ماشینی بود و اولین محصول آن در سال ۱۳۵۳ به بازار عرضه شد.

این محصول با نمونه‌های قبلی کاملاً متفاوت و شباهت‌های زیادی به فرش دستباف داشت که به خصوص نوع پشمی آن فوق‌العاده مورد اقبال عمومی قرار گرفت. متعاقب آن شرکت‌های دیگری از جمله شرکت شهباف که بعدها به فرش گیلان تغییر نام داد و همچنین شرکت‌های فرش پارس و مولن روژ (نقش ایران) و فرش اکباتان تأسیس و به رقابت پرداختند.

کارخانه فرش کاشان

این امر تا اواخر سال ۵۷ به طور معمول ادامه داشت و شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فرش با هم در حال رقابت بودند.

فرش ماشینی پس از انقلاب

پس از مصادره اموال و کارخانجات تعدادی از سرمایه‌داران ایرانی در سال ۵۸ از جمله شرکتهای ملی (مصادره شده)، کارخانجات فرش ماشینی موجود نیز چون صدها واحد تولیدی دیگر زیر پوشش مدیریتی سازمان‌های دولتی مثل سازمان صنایع ملی ایران، بنیاد مستضعفان و جانبازان و … درآمد و مدیران دولتی اکثراً کم تجربه و بیگانه با مسائل صنعت، به مدیریت این کارخانجات بزرگ و با ارزش منصوب شدند و از آن پس منحنی حیات این کارخانجات به سراشیبی افتاده و رو به افول نمود.

فرش های ماشینی کاشان

در سال ۵۷ تعدادی از متخصصان صنعت نساجی و دست‌اندرکاران صنعت فرش ماشینی و همچنین پاره‌ای از کارخانه‌داران که تا آن زمان در رشته‌های دیگر نساجی فعال بودند به فکر ایجاد واحدهای جدید فرش ماشینی افتادند و کارخانجاتی از قبیل قالی سلیمان، فرش مشهد، فرش شیراز (دناژ)، فرش مازندران، فرش باستان و ستاره کویر و تعدادی دیگر در گوشه و کنار کشور و با ماشین‌های مربوط به آن زمان مثل وندویل ALD۶۱ و AL۱ و TEXTIMA شروع به کار نمودند و از همین‌جا سیر تحول فرش ماشینی در بخش خصوصی و توقف یکی پس از دیگری کارخانجات بزرگ موجود تحت پوشش دستگاه‌های دولتی آغاز شد.

با انتقال تدریجی متخصصان شاغل در کارخانه‌های بزرگ به کارخانه‌های نوپا رقابت جدیدی در زمینه تولید فرش ماشینی در میان واحدهای بخش خصوصی درگرفت، ولی تحول اساسی در صنعت فرش ماشینی در کشور از سال ۶۵ شروع شد که این سیر تحول موجب ایجاد بیش از ۱۶۰۰ واحد کوچک و بزرگ تولیدکننده فرش گردید که در حال حاضر مشغول رقابتند.

تولیدی فرش کاشان

کارخانجات فرش ماشینی در اکثر شهرهای کشور وجود دارد ولی بسته به امکانات در برخی شهرهای کشور از کثرت بیشتری برخوردار است که می‌توان کاشان را بعنوان پایتخت فرش ماشینی ایران نامید چرا که در این شهر بیش از ۷۰۰ واحد فعال در امر تولید فرش ماشینی فعال است.

همچنین تولید فرش ماشینی در شهرهای آران و بیدگل، مشهد، دلیجان، یزد، اصفهان و تهران، ماکو نیز چشمگیر است.

چرا خرید فرش کاشان

همانطور که در بخش های قبل توضیح داده شد، کاشان از شهرهای پیشرو در تولید فرش ماشینی است و پایتخت این صنعت در کشور محسوب می گردد. به واسطه تعدد شرکت ها و رقابت بالا، همواره شرکت ها برای وارد کردن ماشین آلات به روز و بافت فرش های با کیفیت در رقابت هستند و این یک ویژگی برای فرش های تولید شده در این شهر محسوب می شود.

هم اکنون بیش از 2000 کارگاه و کارخانه تولیدکننده فرش ماشینی در کاشان وجود دارد و این امر موجب تنوع بسیار در تولیدات آنها شده است. به رقمی که ارزانترین فرش ها و گرانترین فرش های ماشینی در همین کاشان بافته می شوند.

خرید فرش ماشینی از کاشان

فرش کاشان بهتر است یا فرش مشهد؟

پاسخ به این سوال که فرش کاشان بهتر است یا فرش مشهد بسیار سخت است. چون باید سوال شود کدام فرش مشهد و کدام فرش کاشان را می خواهید با هم مقایسه کنید.

باید گفت شهر تولیدکننده فرش شاید کمترین نقش در کیفیت بافت را داشته باشد و باید توجه کنیم که مهمترین عامل، مواد اولیه و ماشین بافت است که در کنار این دوعامل، قیمت فرش هم نقش مهمی را ایفا می کند.

توصیه ما به شما این است که به جای توجه به شهر تولیدکننده فرش، به کیفیت محصول دقت نمایید.

بهترین کارخانه فرش کاشان کدام است؟

آیا تمامی کارخانجانت بافندگی و فروش فرش کاشان بهترین محصولات را تولید و به فروش می رسانند؟ قطعاً پاسخ به این سوال خیر است. متاسفانه باید گفت بیشتر کارگاه های تولیدی فرش در کاشان اقدام به فروش فرش های بی کیفیت با قیمت های بسیار ارزان می کنند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در خرید مستقیم فرش از کارخانه کاشان ممکن است برای شما پیش بیاید، برخورد با یک دلال است.

متاسفانه تشخیص جنس نامرغوب حتی توسط مجرب ترین کارشناسان فرش ماشینی نیز غیرممکن است چه برسد به مشتریانی که شاید در عمرشان تجربه 2 – 3 بار خرید فرش را بیشتر نداشته باشند.

مطمئن ترین راه تشخیص فرش صد در صد آکریلیک در موقع خرید تنها از طریق آزمایشگاه است. اما توصیه ما این است از تولیدکنندگان معتبر فرش ماشینی در کاشان خرید کنید و حتماً ضمانت نامه خرید را نیز دریافت نمایید.

آیا می دانید؟ فرش فرش شاه پسند در سال 99، 1400 و 1401 بعنوان بهترین تولید کننده فرش ماشینی انتخاب گردیده است؟ اینجا را بخوانید:

روزنامه شرق: فرش شاه پسند بهترین فرش ماشینی سال 1401

خبرگزاری شفقنا: کسب عنوان بهترین فرش ماشینی ایران برای سومین سال پیاپی توسط فرش شاه پسند

روزنامه فرهیتختگان: فرش شاه پسند بهترین تولیدکننده فرش ماشینی در سال 99

خبرگزاری ایلنا: بهترین فرش ماشینی در سال 99 فرش شاه پسند انتخاب شد

 ایران کارپت فروشنده انحصاری محصولات فرش شاه پسند به صورت طریق آنلاین است.

خرید فرش از کاشان ارزانتر تمام می شود؟

آب از سرچشمه زلال تر است، درست.. اما باید توجه داشته باشید تولیدکنندگان فرش نیز مثل سایر کارخانجات محصولاتشان را با قیمت های مصرف کننده عرضه می کنند، لذا قیمت های فرش درب کارخانه ممکن است با نزدیک منزل شما تفاوت چندانی نداشته باشد.

البته باید در نظر داشت هزینه های ایاب ذهاب، انبار و.. نیز اضافه می شود، ولی در نظر داشته باشید اگر شما هم به کاشان سفر کنید متحمل هزینه هایی می شوید که در بخش های بعد به آن خواهیم پرداخت؛ اما به طور طبیعی فرش ماشینی در کاشان ارزانتر از شهرهای دیگر است اما این تفاوت باید با در نظر گرفتن همه مسائل محاسبه شود.

قیمت فرش ماشینی کاشان

همانطور که در بخش های قبل گفتیم یکی از اصلی ترین مشکلات خریداران، دلالان هستند.

دلال ها همیشه در اطراف شهرک های صنعتی در حال گردش هستند و با صحبت های اغوا کننده، معمولاً مشتریان را فریب داده و فرش هایی را به نام فرش درجه 1 ولی با قیمت بسیار پایین به آن ها می فروشند، در حالی که ارزش واقعی آن فرش ممکن است حتی ارزانتر از مبلغی باشد که دلال می گوید.

البته فروش فرش با مارک تقلبی هم در نظر داشته باشید که توسط این قشر به مشتریان کم اتفاق نیافتاده است.

توجه داشته باشید که ممکن است فرش خریداری شده توسط شما دچار مشکلی باشد که در بسته بندی مشخص نباشد و به محض پهن کردن آن ایراد نمایان شود. دلالان که هیچ، حتی خود شرکت های معتبر نیز فرش ها را تعویض نمی کنند و پس نمی گیرند، اما در ایران کارپت به این شکل نیست!

در هر صورت توصیه ما این است حتماً از برندهای برگزیده فرش ماشینی و از طریق حضور در خود شرکت اقدام به خرید فرش نمایید.

آیا می دانید؟ در ایران کارپت در حال حاضر تمامی فرش ها با ضمانت نامه 5 ساله ارسال می شود.

مشکلات خرید فرش ماشینی از شهر کاشان

متاسفانه بر اساس آمار منتشر شده، اتوبان کاشان – قم و اصفهان – کاشان به خاطر تردد ماشین های سنگین، یکی از خطرناک ترین جاده های کشور است که متاسفانه سالانه بیش از 1000 تصادف رانندگی در این اتوبان گزارش شده که منجر به فوت بیش از ده ها تن شده است.

فرش کاشان و مروری بر تاریخچه صنعت نساجی وفرش در کاشان 13

مشکل بعدی که می توان در مورد خرید ماشینی از کاشان بیان داشت شامل هزینه های مسافرت به این شهر که شامل هزینه های سفر، اقامت، خورد و خوراک و… می باشد.

در شهر کاشان به دلیل جاذبه های توریستی ، معمولا هتل و مسافرخانه ای که دارای اتاق خالی باشد کم پیدا می شود و حتماً باید از قبل مسافرت به این شهر اقدام به رزرو نمایید.

همچنین برخورد با دلالان و کلاهبرداری از مشتریان از داستان هایی که هزارباره آنها را شنیده ایم، از مشکلات دیگری است که ممکن هست برای شما نیز پیش بیاید.

آیا می دانید؟ در ایران کارپت ارسال فرش به سراسر کشور رایگان است؟

بهترین روش خرید فرش ماشینی کاشان

توصیه ما به شما خرید فرش ماشینی کاشان از اولین و معتبرترین فروشگاه اینترنتی فرش ماشینی، ایران کارپت است. این فروشگاه علاوه بر دارا بودن مجوزهای لازم مانند اینماد و نشان ثبت ملی از وزارتخانه های صنعت و معدن و فرهنگ و ارشاد، دارای مجوز صنفی از اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی است.

ارسال فرش به تمامی نقاط در ایران کارپت رایگان است. ما تا 7 روز ضمانت بازگشت وجه داریم و فرش های ما بین 2 تا 5 سال ضمانت نامه کتبی دارند.

فرش های خریداری شده شما از ایران کارپت قبل از ارسال 2 بار بازدید شده و پس از بسته بندی مطمئن، در هنگام ارسال بیمه نیز می شوند.

قیمت فرش ماشینی در ایران کارپت مورد گارانتی است و ما به شما ضمانت می دهیم بهترین فرش های ماشینی با بالاترین کیفیت را با کمترین سود ممکن به فروش برسانیم که هیچ رقیبی قدرت رقابت با آن را نداشته باشند!

اگر فرشی با مشخصات ما در سایر سایت ها با قیمت کمتری دیدین، حتماً شک کنید و قبل از خرید اطمینان لازم را کسب کنید.

اگر قصد خرید فرش ماشینی کاشان را دارید از دسته بندی های زیر فرش های خود را انتخاب کنید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

ارسال فرش کاشان به تمام دنیا

به لطف قرارداد ایران کارپت با شرکت های باربری معتبر و بین المللی، هم اکنون امکان خرید فرش ماشینی کاشان از تمام نقاط دنیا ( به جز آمریکا و اسرائیل) میسر شده است.

فرش ها در آدرس داخل کشور از طریق چاپار ارسال شده و برای مقاصد خارج از کشور از طریق Cargo و هواپیماهای ایرانی یا خارجی ارسال می شود.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد ارسال فرش به خارج از کشور با ما تماس بگیرید:

واتس اپ و تلگرام: +989125347596 – تماس: 55340038-031

سوالات متداول در مورد فرش کاشان

[ultimate-faqs include_category=’kenareh’]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *