اطلاعات فرش

عوامل موثر در قیمت فرش ماشینی

عوامل موثر در قیمت فرش ماشینی 1

اگر شما هم به بازار فرش ماشینی سری زده باشید حتما شاهد تفاوت چشمگیر قیمت فرش‌ها بوده اید. شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که علت اینهمه اختلاف قیمت در چیست و عوامل موثر در قیمت فرش ماشینی چه چیزهایی می باشد؟

در این مطلب به بررسی علت این تفاوت قیمت‌ها در فرش ماشینی خواهم پرداخت. به طور کلی عوامل مختلفی در تعیین قیمت فرش ماشینی اثرگذار است که در ادامه دو عامل اصلی آن را با هم بررسی خواهیم کرد.

جنس الیاف فرش ماشینی

یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت فرش ماشینی در تراکم های مختلف، جنس و کیفیت الیاف به کار رفته در آن می‌باشد.

در حال حاضر عمده فرش‌های ماشینی در کشور از الیاف اکریلیک، پشم، پلی استر، و BCF تولید می‌شوند که هر کدام از این ها دارای قیمت مخصوص به خود می‌باشند.

برای آشنایی بیشتر با هرکدام از این فرش‌ها می‌توانید به مقاله انواع فرش‌های ماشینی مراجعه کنید.

به طور کلی از لحاظ قیمتی می‌توان گفت فرش‌های پشمی و اکریلیک از قیمت بالاتری برخوردارند و فرش‌های BCF و پلی استر در رده بعدی قرار می‌گیرند.

البته هر دسته از این الیاف خود دارای سطوح کیفی متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال الیاف اکریلیکی که در کشور آلمان تولید می‌شوند از سطح کیفیت بالاتر و به تبع آن از قیمت بالاتری نیز برخورداند و الیاف اکریلیک تولید شده در کشورهایی از قبیل ترکیه و تایوان از کیفیت و قیمت کمتری برخوردار می‌باشند.

نکته دیگر در همین زمینه درصد اکریلیک به کار رفته در تولید فرش اکریلیک است.

بدیهی است فرش‌های که ۱۰۰ درصد اکریلیک هستند نسبت به فرش‌هایی که تنها درصدی از الیاف آن‌ها اکریلیک هستند کیفیت بالاتری دارند.

از آنجا که تشخیص جنس الیاف امری تخصصی بوده و به راحتی مقدور نیست، بهترین راه برای اطمینان از کیفیت فرش و قیمت آن، استفاده از برندهای معتبر و شناخته شده مثل فرش آرتامیس و خرید از فروشندگان مورد اطمینان می‌باشد.

لازم به یادآوری است اگر فرشی با شانه و تراکم یکسان از قیمت متفاوتی برخوردار بود، باید توجه تان به الیاف به کار رفته در آن جلب شود، چرا که جنس نخ خاب فرش ماشینی، از مهمترین عوامل موثر در قیمت فرش ماشینی و کیفیت آن می باشد.

عوامل موثر در قیمت فرش

تراکم بافت فرش ماشینی

از دیگر عوامل موثر در قیمت فرش های ماشینی، میزان تراکم آن می‌باشد. منظور از تراکم فرش تعداد گره‌های رنگ بافته شده در فرش می‌باشد.

هر فرش دارای دونوع تراکم است، تراکم عرضی و تراکم طولی. تراکم عرضی فرش را شانه آن می‌گویند.شانه فرش عموما برحسب تعداد گره رنگ در هر متر حساب شده و عامل اصلی تعیین قیمت فرش به شمار می‌رود، چرا که با بیشتر شدن آن نقش‌ها ظریف‌تر می‌شوند.

یک راه حل ساده برای فهمیدن شانه فرش این است که هنگام خرید به پشت فرش نگاه کرده و تعداد گره‌های آن را بشمارید.

برای مثال اگر فرش ۱۰۰۰ شانه معرفی می شود در ۱۰ سانتی متر از فرش باید ۱۰۰ گره وجود داشته باشد.

تراکم طولی نیز شبیه همان تراکم عرضی است با این تفاوت که آن را در نصف فرش محاسبه نموده و سپس در ۲ ضرب می‌کنند، یعنی زمانی که گفته می‌شود فرشی تراکم ۱۰۰۰ دارد به این معنی است که باید در یک متر از طول آن ۵۰۰ گره وجود داشته باشد.

در مقیاس کمتر هم محاسبه به همین شکل است یعنی به عنوان مثال در ۱۰ سانتی متر از یک فرش با تراکم طولی ۱۰۰۰ باید ۵۰ گره وجود داشته باشد.

نهایتا این‌که هرچه تراکم فرش بالاتر باشد ارزش بیشتری پیدا می‌کند و قیمت آن بالاتر می‌رود بر همین اساس فرش های 1500 شانه گرانترین فرش های ماشینی این روزهای بازار ایران هستند و فرش‌های 1200 شانه، 1000شانه، ۷۰۰ شانه و ۵۰۰ شانه به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

فرش‌های ماشینی طرح ۷۰۰ شانه

با توجه به این که برخی از تولید کنندگان فرش ماشینی در شهر کاشان فرش‌هایی با عنوان “طرح ۷۰۰ شانه” یا “طرح ۱۰۰۰ شانه” تولید می‌کنند آشنایی با این موضوع نیز ضروری به نظر می‌رسد، چرا که یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت فرش ماشینی بازار است.

به عنوان مثال فرش‌های ماشینی طرح ۷۰۰ شانه، بر خلاف اسمشان در شاخه فرش‌های ۷۰۰ شانه قرار نمی‌گیرند و در واقع همان فرش‌های ۵۰۰ شانه هستند که فقط طرح و نقشه آن‌ها، طرح و نقشه‌های جدید و پرفروش فرش‌های ۷۰۰ شانه می‌باشند. لذا می‌بایست قیمت آن‌ها معادل همان فرش‌های ۵۰۰ شانه باشد.

فرش ماشینی تبدیلی

پدیده دیگری که گاهی در بین برخی از تولید کنندگان فرش ماشینی کاشان به چشم می‌خورد عرضه فرش‌های “تبدیلی” است.

فرش‌های ۷۰۰ شانه تبدیلی، به فرش‌هایی گفته می‌شود که به وسیله دستگاه‌های ۵۰۰ شانه بافته شده اما توسط تغییراتی که در دستگاه داده می‌شود با تراکم ۷۰۰ شانه به تولید می‌رسند و معمولاً از تراکم طولی ۱۵۰۰ برخوردارند.

این دسته از فرش‌های ماشینی یعنی ۷۰۰ شانه تبدیلی از ۷۰۰ شانه واقعی، قیمت و کیفیت به مراتب پایین‌تری دارد که گاهی در فروشگاه‌های نامعتبر و به خصوص فروشگاه‌های اینترنتی، زیاد به چشم می‌خورد و به عنوان فرش ۷۰۰ شانه واقعی فروخته می‌شوند.

در نهایت شاید بتوان گفت بهترین راه برای کسب اطمینان از کیفیت و قیمت واقعی فرش ماشینی مراجعه به برندهای معتبر و شناخته شده از لحاظ کیفیت و نیز خرید از فروشگاه ها و افراد معتبر و مورد اعتماد می باشد.

البته دانستن عوامل موثر در قیمت فرش ماشینی که در بالا ذکر شد هم می‌تواند به شما کمک شایانی به شما داشته باشد.

مشاوره رایگان برای خرید فرش ماشینی

کارشناسان ایران کارپت همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند، لذا از بیان سوالات و نظرات خود کوتاهی نفرمایید. اگر سوالی در مورد خرید بهترین فرش ماشینی دارید آن را با ما در میان بگذارید.

0315534003809125347596

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *