اطلاعات فرش

5 راه تشخیص فرش تقلبی از اصلی – چگونه فرش اصل و خوب بخریم ؟

نحوه تشخیص فرش تقلبی از اصلی

روش های تشخیص فرش تقلبی از اصلی چیست ؟ چگونه فرش ماشینی تقلبی را تشخیص دهیم ؟ تشخیص فرش اصل چگونه است ؟ چگونه فرش اصل را از فرش غیر اصل تشخیص دهیم ؟
این ها سوالاتی است که در هنگام خرید فرش ممکن است برایتان پیش بیاید . ما در این جا به راه تشخیص فرش اصل از تقلبی می پردازیم تا شما بتوانید با خیال راحت برای خرید فرش ماشینی باکیفیت و اصل اقدام کنید .

یکی از اولین و اصلی ترین نکات برای خرید فرش اصل ،‌ خرید فرش ماشینی از مکان های معتبر است . زیرا کارخانه های معروف و یا نمایشگاه های معتبر از اجناس نامرغوب استفاده نمی کنند تا اعتبار خود را به خطر بیندازند . قیمت فرش در نمایشگاه های معتبر نیز مانند قیمت واقعی است دلیل آن هم خرید مستقیم از کارخانه است و به همین خاطر افزایش قیمت زیادی نخواهد داشت .

اما برای خرید فرش خوب ، باید علاوه بر مواردی که گفته شد ،‌به مشخصات فنی فرش ، کیفیت الیاف ،‌ شانه و تراکم و … نیز آگاهی داشت تا هنگام خرید بتوانید به درستی آن را بررسی کنید .

تشخیص فرش تقلبی از اصلی

تشخیص فرش تقلبی از اصلی

راه تشخیص فرش تقلبی از اصلی

 تراکم و شانه فرش ماشینی  (چگونه شانه و تراکم فرش ماشینی را تشخیص دهیم ؟)

اولین قدم برای تشخیص فرش تقلبی از اصلی ،‌ آشنایی با مفهوم شانه و تراکم است . شانه یعنی تراکم عرضی یعنی در هر متر از قسمت عرض فرش چند گره وجود دارد . هر چه این عدد بالاتر باشد ، فرش زیباتر ،‌ ریزنقش تر و گران قیمت تر است .

تراکم یا تراکم طولی به تعداد گره هایی که در هر یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم می گویند . فرش ماشینی اصل و باکیفیت در شانه های مختلفی از جمله فرش ماشینی 500 شانه ،‌ فرش ماشینی 700 شانه ، فرش ماشینی 1000 شانه ، فرش ماشینی 1200 شانه و فرش ماشینی 5001 شانه تولید می شود که هر کدام تراکم های طولی مختلفی دارند . به عنوان مثال تشخیص فرش 700 شانه واقعی از تقلبی را می گوییم :

مثال : تشخیص فرش 700 شانه اصل از تقلبی

فرش ماشینی 700 شانه واقعی

فرشی که 700 شانه واقعی باشد ، تراکم عرضی یا همان شانه فرش باید 700 و تراکم طولی از 2100 تا 3000 می باشد . از پرفروش ترین فرش های 700 شانه فرش 700 شانه تراکم 2550 و فرش 700 شانه تراکم 2700 است که در ایران کارپت می توانید نمونه های آن را مشاهده کنید . فرش های 700 شانه واقعی از 8 تا 10 رنگ تشکیل شده و با استفاده از دستگاه HCPx2 بافته می شود .

فرش ماشینی 700 شانه تبدیلی

فرش ماشینی 700 شانه تبدیلی فرش هایی هستند که به وسیله دستگاه های 500 شانه بافته می شوند . تراکم فرش های 700 شانه تبدیلی 1500 است و تراکم عرضی یا همان شانه فرش ،‌700 می باشد . معمولا فرش های 700 شانه تبدیلی به صورت 7 رنگ در بازار موجود می باشد که قیمت کمتری نیز در مقایسه با 700 شانه واقعی دارد .

فرش ماشینی طرح 700 شانه

فرش ماشینی طرح 700 شانه در واقع همان فرش های 500 شانه است که تراکم آن حدود 1000 می باشد . فرش ماشینی طرح 700 به صورت 7 رنگ به بازار عرضه می شود . این فرش ها به دلیل قیمت ارزان و طرح های زیبا مورد استقبال بسیاری از افراد است و جز پرفروش ترین فرش ماشینی ارزان قیمت می باشند .

 

چگونگی تشخیص فرش تقلبی از اصلیآموزش تشخیص فرش تقلبی از اصلی

الیاف مورد استفاده در فرش ماشینی

نخ خاب در فرش ماشینی دارای جنس های متفاوتی است مانند : نخ خاب اکریلیک ،‌ نخ خاب پلی استر ،‌ نخ خاب پلی پروپیلن

الیاف اکریلیک

این روز ها در بیشتر کارخانه های بافندگی فرش ماشینی از نخ آکریلیک و اکریلیک هیت ست شده استفاده می کنند زیرا ویژگی های برتری نسبت به دیگر الیاف فرش ماشینی دارد .  با توجه به اینکه این الیاف ،‌ از جمله الیاف های مصنوعی محسوب می شود ،‌ اما بدون هیچ گونه بوی مواد نفتی و پلاستیکی است و مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت ،‌ نور خورشید و .. دارد .

مرغوب ترین نوع از الیاف اکریلیک ،‌ اکریلیک هیت ست شده است که طی یک فرایندی ، نخ آکریلیک توسط گرما و بخار ریسیده شده و باعث می شود تا فرش در گرما و حرارت مقاومت بالایی داشته باشد ،‌ همچنین عدم پرزدهی ، و ثابت ماندن رنگ فرش نیز از فواید هیت ست کردن نخ فرش ماشینی است .

نخ پلی استر

الیاف پلی استر در فرش ماشینی مانند ابریشم در فرش دستباف است . برای داشتن درخشندگی و لطافت در فرش های ماشینی از الیاف پلی استر استفاده می کنند . قیمت این الیاف به نسبت دیگر الیاف مصنوعی کمتر است و همچنین مقاومت پایین تری در برابر حرارت دارد .

الیاف پلی استر خاصیت انعطاف پذیری ندارد و این امر موجب از بین رفتن فرش پس از شستشو می شود . قیمت فرش ماشینی که از الیاف پلی استر استفاده کرده است ارزان است . از فرش پلی استر بهتر است در مکان هایی که رفت و آمد کمتری صورت می گیرد استفاده شود .

نخ پلی پروپیلن

یکی دیگر از الیاف فرش ماشینی پلی پروپیلن است که از نظر قیمت ،‌ کمترین قیمت را دارد . عمر و مقاومت فرش های ماشینی پلی پروپیلن در برابر شستشو و حرارت بسیار پایین است .

آموزش تشخیص فرش تقلبی از اصلی

نحوه تشخیص فرش تقلبی از اصلی

برند فرش ماشینی

برند های گوناگونی در زمینه فرش ماشینی در بازار وجود دارد اما اینکه بدانیم کدام برای اینکه بدانیم یک بهتر از دیگر برند هاست با ما همراه باشید .

زمانی که قصد خرید فرش ماشینی یا هر وسیله دیگری را داریم ،‌ اگر برندی معروف باشد و از نظر کیفیت اجناس بهترین باشد ،‌ همه نگرانی ها برطرف می شود . مخصوصا در زمینه فرش که برای برخی از افراد ، تقریبا هزینه بالایی دارد .

آرتامیس یکی از برند های معتبر و معروفی است که به عنوان بهترین فرش ماشینی ایران انتخاب شده است . شرکت آرتامیس فرش های مختلفی اعم از شانه، 1000 شانه، 1200 شانه و 1500 شانه تولید کرده و به خاطر استفاده از مواد اولیه مرغوب ،‌ بسته بندی ویژه و همچنین به روز بودن ماشین های بافندگی بهترین امتیاز را از آن خود کرد . شما نیز می توانید برای خرید فرش آرتامیس ،‌ با هر بودجه ای که دارید همین حالا اقدام کنید .

برچسب پشت فرش ماشینی

برخی سودجویان با استفاده از نام برند های معتبر ،‌ فرش های بی کیفیت را با برند های معروف به فروش می رسانند . لذا برچشب پشت فرش مانند شناسنامه فرش است و شامل مشخصات فنی فرش است . بنابراین نام تولید کننده و شرکت فرش نیز در آن ذکر شده است . بنابراین برای جلوگیری از اینکه این اتفاقات رخ ندهد ،‌بهتر است با مراجعه به کارخانه فرش ماشینی یا نمایندگی اصلی رفته و محصول مورد نیاز خود را تهیه کنید .

نتیجه گیری

در این مقاله ما  تشخیص فرش تقلبی از اصلی را بررسی نمودیم و مواردی را ذکر کردیم تا متوجه شویم تشخیص فرش ماشینی اصل از تقلبی کار مشکلی نیست و با داشتن اطلاعات کافی می توانید از رخ دادن این اتفاق جلوگیری کنید . همراه با فرش ماشینی ، ‌گارانتی و ضمانت نامه فرش نیز ارسال می شود لذا حتما بررسی شود که گارانتی و ضمانت نامه فرش وجود دارد یا نه .

کارشناسان ایران کارپت همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند، لذا از بیان سوالات و نظرات خود کوتاهی نفرمایید. اگر سوالی در مورد خرید بهترین فرش ماشینی دارید آن را با ما در میان بگذارید.

0315534003809125347596

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *