1. خانه
 2. /
 3. اطلاعات فرش
 4. /
 5. چرا فرش کاشان در دنیا معروف است؟

چرا فرش کاشان در دنیا معروف است؟

فرش‎های کاشان

اگر تا به حال به بازار فرش کاشان رفته باشید حتما از دیدن دنیایی از نقش‎ها و رنگ‎های زیبا هیجان زده شده اید.

دیدن آن همه هنر و زیبایی در یک قاب دو در سه یا سه در چهار و یا هر شکل و ابعاد دیگری ممکن است هر کسی را تشویق به خریدن یک تخته فرش از آن فرش‎های زیبا کند، حال یا برای استفاده یا جنبه زینتی آن.

در هر حال هرچه که باشد شکی نیست که فرش کاشان یکی از پر طرفدارترین فرش های جهان است و از شهرت و محبوبیت و معروفیت زیادی برخوردار است. در این جا ما به بررسی  علت معروفیت فرش کاشان می پردازیم.

پیشینهٔ فرش کاشان

کارشناسان فرش معتقدند که قالی و قالی‌بافی و بافت انواع فرش خواستگاه و محل پیدایش آسیایی دارد.

پژوهشگران می گویند که ایران، ترکستان و قفقاز مهد اولیهٔ هنر قالی بافی هستند. از نوشته های برخی از متون  چنین برداشت می شود که هنر قالی‌بافی خیلی پیش از میلاد مسیح وجود داشته است.

شاعر و حماسه‌ سرای معروف یونانی در قرن هفتم پیش از میلاد، تختی را یاد می کند که قالی ارغوانی رنگ آن را پوشانده است. همچنین سایر مورخان و شاعران و نویسندگان هم در نوشته‎هایشان این نکته را ذکر کرده اند که ایرانیان عادتشان این است روی فرش‎های بسیار نرم و لطیف استراحت می‎کنند.

یک بررسی ساده به ما نشان می دهد که علاوه بر کشورمان، در کشورهایی مثل ترکیه، اسپانیا، ترکمنستان، افغانستان، قفقاز، پاکستان، هند، مصر، چین، و حتی کشورهای رومانی و شبه ‌جزیرهٔ بالکان نیز صنعت فرش و هنر قالی‌‎بافی رواج داشته و آن‎ها هم در این زمینه فعالیت داشته‎اند.

 

فرش کاشان

 

اما در نهایت، این هنر خاص ایرانیان بوده و ایرانیان اولین مردمی بودند که به قالی‌‎بافی و فرش روی آوردند و در این مورد هنرشان شهره جهان است.

بر اساس بررسی های انجام شده اولین فرش موجود در دنیا قالیچهٔ ایرانی پازیریک است. این فرش در سال ۱۹۴۹ م. بوسیله گروهی از باستان‌شناسان روس در حفاری‌هایی در منطقهٔ آلتای سیبری جنوبی در درهٔ ای به همین نام یعنی پازیریک کشف شد.

تاریخچه فرش به هزاره پنجم و ششم پیش از میلاد مسیج در آسیای میانه می‎رسد.

فرش ایرانی پازیریک را نخستین و کهن‎ترین فرش دستباف جهان دانسته‎اند که بافت آن را به دوران هخامنشیان نسبت می‎دهند.

در کاخ تیسفون یک قالی خیلی معروفی به نام بهارستان وجود دارد که شکوه و زیبایی بسیاری دارد و در ادبیات اسلامی هم مورد توجه قرار گرفته و بازتاب گسترده‎ای دارد.

به دلیل زیبایی‎ها و هنر و دقت و ظرافتی که در بافت قالی و فرش وجود دارد این هنرهمیشه مورد توجه بوده که امروزه به جنبهٔ تزئینی آن بیشتر توجه می‌شود.

 

فرش ماشینی کاشان

محبوبیت فرش کاشان

یکی از دلایل اصلی که فرش کاشان در جهان بیشتر مورد توجه قرار گرفته و مشتری بیشتری دارد این است که نسبت به فرش تولیدی سایر نقاط تنوع رنگ بیشتری دارد، کیفیت مواد و مصالح به کار رفته در آن مرغوب‎تر و بهتر است.

هنرو ظرافت خاصی در فرش کاشان به کار گرفته شده و رنگ ها زنده و طبیعی به نظر می‎رسند، نقش و نگارهای آن جذاب است و گیرایی خاصی دارد که برای بیننده و خریدار چشم نواز است. همه این موارد در این امر موثر بوده و باعث شده فرش کاشان معروفیت و محبوبیت خاص خود را داشته باشد.

 

تابلو فرش کاشان

ویژگی های فرش کاشان

بدون در نظر گرفتن شرایط، جغرافیائی فرش هر شهرستانی با شهرستانی دیگر تفاوت‎ها و شباهت‎هایی دارد. در بعضی موارد کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند چون وضعیت فرهنگی دو شهرستان با هم فرق دارد، یک سری از تفاوت‎ها شامل ‌تفاوت در نوع بافت و نقش و نگار و نخ تار و نوع پشم است.

در مواردی حتی اگر یک قالی کاشان را دو استاد قالی‎باف مختلف بافته باشند که دارای یک نقش و نگار و کیفیت های ظاهری یکسان باشد، فقط یک استاد و کارشناس خبره فرش کاشان می‎تواند تفاوت آن دو فرش را تشخیص دهد و می‌گوید به اصطلاح فرش دو دست بافت است که این موضوع در هنر فرش بافی یک ایراد و نقص است.

 

قالی کاشان

 

به‌طور کلی برای یک فرش دستباف کاشان با کیفیت مرغوب باید به ویژگی‎های زیر دقت کرد:

 • دوازده رج گره در یک گره ذرع داشته باشد
 • پشم از پشت گوسفند چیده شده باشد نه با آهک جدا شود
 • گوسفند در منطقه کوهستانی و سبز و خرم چریده باشد
 • رنگ مورد استفاده باید درجه ثباتش بالا باشد

 

همچنین باید موارد زیر را در خرید فرش ماشینی کاشان در نظر داشت:

 • تفاوت در نقشه‎های فرش
 • تفاوت در اندازه
 • تفاوت در شانه
 • تفاوت در جنس به کار رفته در فرش ماشینی
 • بهره‎گیری از فناوری‎های روز
 •  ایجاد هماهنگی در رنگ‎های فرش

 

بازار فرش کاشان

کارخانه های فرش ماشینی در بیشتر شهرهای کشورمان وجود دارد اما، با توجه به امکانات موجود در بعضی شهرهای ایران تعداد بیشتری کارخانه وجود دارد که از جمله می‌توان به کاشان اشاره کرد که از آن به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران نام برده می‎شود.

در کاشان بیش از ۷۰۰ واحد تولیدی فعال در امر تولید فرش ماشینی مشغول تولید فرش هستند. همچنین دیگر شهرهای تولید کننده فرش یزد، مشهد، دلیجان، اصفهان و چند شهر دیگر هستند.

بی تردید از زمان های خیلی دور فرش کاشان مشهور بوده و در جهان مورد توجه، استقبال و استفاده همه کشورها قرار گرفته است که در این زمینه کشورمان از صادر کنندگان عمده این صنعت است.