اخبار فرش دستباف

30 هزار بافنده فعال فرش در کرمانشاه

30 هزار بافنده فعال فرش در کرمانشاه 1

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت : زنجیره فرش کرمانشاه فقط در همان چند حلقه اول می‌تواند ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان ارزش افزوده داشته باشد.

Image result for ‫محسن دارابی‬‎محسن دارابی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه زنجیره فرش کرمانشاه فقط در همان چند حلقه اول می‌تواند ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان ارزش افزوده داشته باشد، گفت : متاسفانه بانک‌ها در برابر پرداخت تسهیلات به صنعت فرش گارد می‌گیرند.

او با بیان اینکه در سال جاری نزدیک به ۱۱۰ هزار مترمربع فرش دستباف در استان تولید شده، گفت : هم اکنون ۳۰ هزار بافنده فعال در زمینه فرش داریم.

او با بیان اینکه ۹۰ درصد بافندگان فرش را زنان تشکیل تشکیل می‌دهند، گفت: از این ۳۰ هزار بافنده فقط هشت هزار نفر بیمه دارند و این در حالی است که در گذشته تعداد قالیبافان بیمه شده استان حدود ۱۴ هزار نفر بود که ریزش داشته است.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه از بیمه به عنوان یکی از مهمترین مشکلات بافندگان فرش استان یاد کرد و افزود: درخواست داریم سهمیه دو هزار نفری برای بیمه قالیبافان کرمانشاه در نظر گرفته شود.

دارابی از فرش به عنوان یک زنجیره یاد کرد که از پشم تا بازار و فروش را شامل می‌شود و باید همه بخش‌های آن را دید و افزود: در استان کرمانشاه ظرفیت تولید سه هزار تن پشم در سال را داریم که اکنون ارزش افزوده آن از دست استان می‌رود.

او با بیان اینکه این پشم کیلویی حدود پنج تا شش هزار تومان از دامدار خریداری می‌شود، گفت: همین پشم وقتی تبدیل به نخ رنگرزی می‌شود، کیلویی ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان قیمت دارد.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه گفت اگر بتوانیم خلایی که در بخش‌های مختلف زنجیره فرش استان وجود دارد را تکمیل کنیم، در همین چند زنجیره اول شامل جمع آوری پشم، سورتینگ، نخ ریسی و … حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان ارزش افزوده عاید استان خواهد شد.

دارابی بر لزوم تغییر رویه ریسندگی استان از شیوه سنتی کنونی هم تاکید و افزود: برای حوزه ریسندگی و رنگرزی چند سرمایه‌گذار پای کار هستند.

او خواستار حمایت بیشتر بانک‌ها از صنعت فرش استان هم شد و گفت: به واسطه آنچه در گذشته رخ داده، اکنون بانک‌ها در برابر تامین مالی صنعت فرش استان گارد می‌گیرند.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه با بیان اینکه صنعت فرش استان اگر حمایت شود اشتغالزایی و درآمد قابل توجهی به همراه دارد، افزود: امروز یک فرش دستباف تا ۵۰ درصد برای بافندگان سود دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *