1. خانه
  2. /
  3. اخبار فرش دستباف
  4. /
  5. مراحل و روند تولیدفرش دستباف چگونه است؟

مراحل و روند تولیدفرش دستباف چگونه است؟

فرش دستباف

۱. تهیه مواد اولیه
تهیه مواد اولیه اعم از ابریشم (پودرو پودزیر چله) و رنگزاها و غیره زیر نظر کارشناسان مجرب صورت می‌گیرد.ابریشم خریداری شده جهت شستشو به ابریشم شویی ارسال گردیده و بعد از چندین نوبت شستشو با مواد مختلف و جداسازی و ناخالصیها، ابریشم آماده شده جهت رنگرزی به کارگاه رنگرزی ارسال می‌گردد.

Image result for handmade carpet

۲. رنگرزی
در این مرحله به وسیله رنگزاهای طبیعی اعم از گیاهی و حیوانی رنگهای رنگرزی ابریشم هابه رنگهای مختلف تبدیل می نماید تا در کنار هم و با سر انگشتان هنرمن قالیبافان باغ هزار رنگ را به تماشا بگذارند. به دو روش این مرحله انجام می شود: دندانه دادن و رنگرزی گیاهی.

۳. رنگــزا
به منظور افزایش ثبات شستشویی و ثبات نوری رنگزا بر روی ابریشم استفاده می‌شود. سالیانه مقدار ۱۵ تن در واحد رنگرزی الیاف کارگاه در شیدهای رنگی مختلف رنگرزی می‌گردد که لازم به توضیح است سیستم رنگرزی به صورت سنتی و از مواد رنگی گیاهی در همه امور استفاده می‌شود که باعث زیبایی کار در قالی می شود.

۴. طراحــی
با توجه به سفارش مشتریان و طرح های جدید و منحصر به فرد شرکت ابعاد ـ رنگ زمینه ـ نوع نقشه طراحی آغاز می‌شود که پس از محاسبه حاشیه‌ها و ترنج قالی را طراحی می‌نماید. که به آن سیاه قلم گفته می‌شود.
پس از تکمیل طرح , مرحله رنگ‌آمیزی آغاز و بعد از آن کار نقطه ‌گذاری شروع می‌شود. و بعد کار صحافی و تخته زنی نقشه و شماره دستگاه قالی پشت نقشه نوشته می‌شود قابل ذکر می باشد که طرح ها کاملا منحصر به فرد بوده و هیچ نمونه ای از طرح ها در بازار موجود نمی باشد و این کار باعث متمایز کردن کار این شرکت شده است.

۵. بافندگــی
طولانی‌ترین و سخت‌ترین مرحله بافندگی است که شامل دونوع می باشد :دست بافت و قلاب بافتانگشتان هنرمند قالی بافان ایران زمین، هنر ایرانیان را در تاریخ به نمایش گذلشته است.

نحوه بافت فرش دستباف

۶. پرداخت
این بخش شامل پرداخت و گره زنی می باشد کارگاه دارای سه دستگاه پرداخت‌زنی برقی برای قالی های ضخیم و ۱۰ تیغ قالی زنی دستی حرفه ای قالی می باشد.

۷. کز دهــی
این بخش با شعله آتش پشت قالی را کز می دهد تا ریشه هایی که به صورت پرز شده از بین برود.

۸. قالیشویی
این بخش شامل شستشوی فرش و خشک کردن می باشد که در بخش شستشو از مواد شستشویی استفاده می نمایند که خواص اسیدی نداشته باشد زیرا مواد اسیدی باعث می شود قالی زودتر فرسوده گردد و این امر در شستشو رعایت شده و بعد ازشستشو به قسمت آبگیری و خشکشویی رفته.

فرش ایرانی افتخار ایرانی

” فرش ایرانی یعنی بوی گردو و انار جوشیده، فرش ایرانی یعنی باریکه نوری از پنجره چوبی و طرحی زیبا از میراثی کهن، فرش ایرانى یعنى دسترنج ضعیفان، طرحى زیبا از فرهنگ و طبیعت ایران، حفظ میراث و افتخار ملى، گره هایى که با دست هاى هنرمند بافنده زده مى شود، فرش ایرانى گوشه اى از هنر ایرانیان است و هنر نزد ایرانیان است و بس.