اخبار فرش دستباف

قالی دستباف نماد ملت ایران

قالی دستباف نماد ملت ایران 1

اکثریت مطلق کارشناسان و علاقمندان فرش در سراسر دنیا بر این عقیده هستند که بهترین و زیباترین فرش ها در جهان فرش های دستباف ایراناین هستند.

هرکشور، هر ملت و هر قومیتی کالایی را به عنوان کالای نمادین کشورشان دارند .

کشور ما نیز محصولی زیبا و فوق العاده به نام فرش دستباف را به عنوان نماد ایران در اختیار دارد .

فرش دستباف نماد ملت ایران است.

همان طور که هر کشوری برای خود نمادی دارد کشور ما هم دارای نماد است و نماد و پرچم ایران فرش است.

در هر جای دنیا زمانی که نامی از فرش برده می شود، نام کشور ایران در ذهن ها تداعی می شود در واقع می توان این گونه گفت که کالای نمادین کشور ما فرش دستباف است .

برای مردم دنیا فرش یعنی ایران و ایران یعنی فرش!

بر اساس عقیده و نظر کارشناسان فرش، در همه کشورها «فرش» های دستباف کشور ما از همه «فرش»های دنیا زیباتر است.

در حقیقت کارشناسان «فرش» بهترین و زیباترین «فرش»های دنیا را «فرش» های دستبافت ایرانی می دانند .

باستان شناسان و متخصصان اعتقاد دارند تاریخچه بافت و تولید «فرش» در ایران به دوران صفویه (۱۷۳۶ ۱۵۰۱ میلادی) برمی گردد. پژوهشگران معتقدند که قرن ۱۶ و ۱۷، آغاز شکوفایی هنر «فرش»بافی در ایران بوده است.

 

قالی دستباف نماد ملت ایران 3

 

حدود یک سوم فرش دستباف کل دنیا در ایران بافته می شود و ۳۰ درصد از بازار صادرات فرش دستباف در دنیا، در دست کشور ماست. اگر می خواهید فرش دستباف بخرید یا تصمیم دارید فرش دستباف تان را عوض کنید، بهتر است قبل از این کار نکته هایی را که برای خرید یک فرش دستباف خوب لازم است، بدانید.

از ویژگی های یک فرش دستباف این است که در فرش دستباف، چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پایین وجود دارد که در واقع این یکی از ویژگیهای فرش دستباف است و عیب به شمار نمی رود. یک فرش‌ دستباف ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می‌شود.

بشر از زماني كه خود را شناخت و ضرورت وجود ملزومات زندگي را احساس نمود، به فكر داشتن منسوجي بود تا او را در برابر سرما و سختي زمين محافظت نمايد. پشم و موي حيواناتي نظير گوسفند و بز، اولين يافته‌هاي بشر براي برآوردن اين نياز بود و متعاقباً پوست اين حيوانات اولين زيرانداز يا به عبارت ديگر، فرش منسوج بود.

به دنبال تحول و پيشرفت در زندگي، بشر آموخت كه مي‌تواند با در هم نمودن و فشردن الياف پشم، زيراندازي ضخيم‌تر و گرم‌تر به نام نمد تهيه نمايد. متعاقباً با فراگيري فنون ريسندگي و تابندگي، نخ‌هاي پشمي را توليد نمود و براي اولين بار با ادغام رشته نخ‌هاي افقي و عمودي نخ‌هاي پشم، گليم را ابداع كرد و اين سرآغازي بود براي ابداع فرش گره‌دار يا پرزدار كه هنر و فني پيشرفته‌تر بود.

فرش واژه ای عربی است که به معنای زمین است و در زبان فارسی دارای مفاهیمی چون گسترده شدن، زیرانداز و کفپوش می باشد. با توجه به تعریف فوق مفاهیمی چون گلیم، نمد، زیلو، فرش ماشینی و دستباف را می توان فرش دانست.

پست های مرتبط

1 دیدگاه برای “قالی دستباف نماد ملت ایران

  1. حمید شفیعی گفت:

    در خصوص فرش دستبافت آیا امکان خرید اینترنتی از فروشگاه شما برای ما وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *