1. خانه
  2. /
  3. اخبار فرش دستباف
  4. /
  5. فرش دستباف زنجان با کیفیتی بالاتر از فرش ابریشم قم

فرش دستباف زنجان با کیفیتی بالاتر از فرش ابریشم قم

ایرج احمدی گفت: فرش دستباف زنجان در بازار با فرش ابریشم قم برابری می‌کند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان اظهار کرد: با تلاش های خوشه فرش زنجان، چهار طرح نقشه فرش با عناوین دلبرچین، گنبد، زنگین و گل‌نشان در استان زنجان رونمایی شد.

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر فرش دستباف زنجان یکی از برترین برندها و فرش‌های کشور به شمار می‌رود و این فرش با فرش ابریشم قم، برابری می‌کند اما قیمت واقعی این فرش به دست تولیدکننده نمی‏‌رسد که سبب کاهش انگیزه برای تولیدکنندگان فرش زنجان است.

فرش دستباف زنجان

وی با اشاره به فعالیت‌های خوشه فرش استان زنجان، افزود: خوشبختانه کارهای خوبی توسط این خوشه در حوزه فرش زنجان صورت گرفته که امیدوارم به سرانجام مطلوب برسد و شاهد نتایج مثبت آن در جامعه به خصوص برای تولیدکنندگان فرش باشیم. همچنین بخش طراحی فرش دستباف زنجان نیز ایجاد شده و باید به فارغ‌التحصیلان جدید این رشته‌ها هم اعتماد کرد.

همچنین خوشه‌های روی، فرش، کفش، چاقو، مس و صنایع لبنی در اولویت توسعه قرار گرفتند ولی متاسفانه خوشه روی پس از یک سال راه‌‏اندازی متوقف شد و تنوانستیم ذی‌نفعان آن را مجاب به فعالیت در سایه خوشه کنیم.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان، یادآور شد: خوشه فرش زنجان در مدت ۳۶ ماه ۷۰ برنامه عمل را اجرا کرده و بیش از ۵۰۰ میلون تومان از اعتبارات صنایع کوچک در این راستا هزینه شده است.

وی در رابطه با واحدهای تولید فرش دستباف استان زنجان، تصریح کرد: واحدهای تولید فرش استان زنجان از ۸۰۰ واحد در سال ۹۲ به یک هزار واحد تولیدی در سال ۹۶ رسیده و بیش از ۱۰ میلیون دلار فرش با مبدأ تولید استان در سال گذشته به نقاط مختلف جهان صادر شده است.