فرق فرش ۱۲۰۰ شانه با فرش ۱۵۰۰ شانه

فرق فرش 1200 با 1500 شانه

فرش های ماشینی در چند دهه اخیر توانسته اند از محبوبیت ویژه ایی برخوردار شوند . هنگامی که خریداری برای خرید فرش ماشینی اقدام می کند باید نکته ها و مسائلی را نیز بررسی کند و سپس فرش مورد نظر خود را خریداری کند .

در این مقاله قصد داریم که فرق فرش ۱۲۰۰ شانه با فرش ۱۵۰۰ شانه را ببرسی کنیم بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم تا قبل از خرید فرش های ماشینی دستبافت گونه اطلاعاتی را درباره آن ها داشته باشید و خرید بهتر و راحت تری را داشته باشید .

فرق فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه

ویژگی فرش های ماشینی ۱۲۰۰ شانه

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت در فرش ماشینی که در هر دوره وارد بازار می شود شانه و تراکم فرش است که با گذشت زمان افزایش یافته است. یکی از دستاوردهای صنعت فرش ماشینی که چند سالی است رونق گرفته ، فرش های ۱۲۰۰ شانه است که نسبت به فرش ۱۵۰۰ شانه از تراکم و شانه کمتری برخوردار است .
فرش ماشینی هزار و دویست شانه به دلیل ویژگی های مطلوبی که دارد مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار گرفته و امروزه این فرش در رنگ بندی ها و نقشه های گوناگون و همچنین قیمت های متفاوت و مناسبی روانه بازار شده است .

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه در ابعاد استاندارد ۶ متری ، ۹ متری و ۱۲ متری بافته می شود. در بافت فرش های ایران کارپت از الیاف مرغوب همچون اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود . البته برخی از شرکت ها برای بافت فرش ۱۲۰۰شانه ارزان قیمت ، از الیاف دیگر هم استفاده می کنند که قیمت مناسب تری داشته باشد .

لازم به ذکر است زمانی که فرشی که با استفاده از نخ هیت ست شده بافته می شود ، دوام و عمر بالاتری دارد .

فرش ۱۲۰۰ شانه در تراکم ۳۶۰۰ بافته می شود منظور از تراکم ۳۶۰۰ یعنی در هر متر از طول فرش ، ۱۸۰۰ گره وجود دارد .

این فرش ماشینی با دستگاه HCI X2 که شرکت وندویل بلژیک آن را ساخته است بافته می شود . قالی هزارو دویست شانه با رنگ بندی های مختلف مانند ۸ رنگ ، ۱۰ رنگ و ۱۲ رنگ بافته می شود و قیمت هر کدام با دیگری متفاوت است .

تفاوت های فرش 1200 شانه با فرش 1500 شانه

بررسی فرش ۱۲۰۰شانه اصل

برای بررسی کیفیت فرش ۱۲۰۰شانه اولین و مهم ترین عامل ، شانه و تراکم فرش است .

به عنوان مثال : فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۱۲۰۰عدد می باشد .
تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . زمانی که گفته می شود تراکم فرش ماشینی ۱۲۰۰شانه ، ۳۶۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۱۸۰۰گره وجود دارد .

برای اینکه مطمئن بشوید فرش واقعا تراکم ۳۶۰۰ و ۱۲۰۰ شانه است پشت فرش را نگاه کنید و تعداد گره ها را در ۱۰ سانتی متر از طول و عرض فرش بشمارید .

تعداد گره های طولی ۱۸۰گره و تعداد گره های عرضی ۱۲۰گره باید باشد. در این صورت فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ واقعی است .

در بازار فرش الیاف مختلفی همچون BCF ، پلی استر و ورجین وجود دارد، اما بهترین الیافی که در بافت فرش استفاده می شود الیاف اکریلیک است.
الیاف اکرلیک به تنهایی مشکلاتی همچون پرزدهی را داشت ، به همین خاطر الیاف اکریلیک را طی فرایندی به الیاف اکرلیک هیت ست شده تبدیل کردند و سپس در بافت فرش به کار بردند.

در فرش های ۱۲۰۰ شانه باکیفیت و اصل از الیاف اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود . البته باید گفت الیاف به کار رفته در این ۲ نوع فرش جزء فرق فرش ۱۲۰۰شانه با فرش ۱۵۰۰شانه محسوب نمی شود، زیرا در حال حاضر مرغوب ترین الیاف که همان آکریلیک هیت ست شده باشد در بافت این دو فرش مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۱۲۰۰ شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۱۲۰۰شانه معمولا ۸ میلیمتر است. البته در برخی تولیدات کارخانه ها این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متر مربع از فرش ۱۲۰۰شانه، ۱۰۲۰۰۰۰گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۲۰۴۰۰۰۰ می باشد.

ویژگی های فرش ۱۵۰۰شانه

فرش های ماشینی ۱۵۰۰ شانه امروزه بالاترین فرش های ماشینی از نظر شانه و تراکم می باشد که دارای ظرافت و زیبایی بسیار بالایی می باشد و در این جا لازم است که به این نکته توجه کنیم که هر چه شانهو تراکم فرش های ماشینی افزایش پیدا می کند . ظرافت و زیبایی و همچین قیمت فرش ها نیز افزایش پیدا می کند یعنی رابطه مستقیم دارد این در حالی است که با ضخامت فرش رابطه معکوس دارد یعنی ضخامت فرش های ماشینی ۱۵۰۰ شانه نسبت به سایر فرش ها بسیار کمتر است .

این فرش ها همچنان مورد استقبال بوده و اکثرا افرادی که فرش های تزئینی علاقه مند هستند فرش های ماشینی ۱۵۰۰ شانه را خریداری می کنند .
فرش ۱۵۰۰شانه کیفیت مناسب و همچنین قیمت بالایی هم دارد . علت بالا بودن قیمت فرش ۱۵۰۰شانه ،‌ بالا بودن تراکم و شانه آن است . معمولا تراکم فرش های ۱۵۰۰شانه ۴۵۰۰ است .

نخ خاب فرش ۱۵۰۰شانه : نخ خاب همان نخی است که روی سطح فرش است و می توان آن را لمس کرد . در واقع همان نخ هایی که روی سطح فرش قرار دارند را نخ خاب می گویند . اینکه جنس نخ خاب از چه الیافی باشد بسیار مهم است و در قیمت فرش و ماندگاری آن نیز تاثیر مهمی دارد .
از جمله الیاف هایی که در نخ خاب فرش های مختلف استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد : الیاف پلی پروپین ، بی سی اف ، ویسکوز ، آکریلیک ، ترک و پلی استر

فرش ماشینی ۱۵۰۰شانه بافته شده با الیاف اکریلیک از با کیفیت ترین فرش ها شناخته می شود. اگر در بافت فرش از الیاف های دیگری استفاده شود ، قیمت کمتر و طول عمر کمتری خواهد داشت .

فرش 1500 شانه بخرم یا 1200 شانه

بررسی فرش ۱۵۰۰شانه

همانند فرش های ۱۲۰۰شانه، برای بررسی کیفیت فرش ماشینی ۱۵۰۰شانه اولین و مهم ترین عامل، شانه و تراکم فرش است. برای درک مفهوم شانه و تراکم به مثال زیر توجه کنید :
به عنوان مثال : فرش ۱۵۰۰شانه تراکم ۴۵۰۰
منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۱۵۰۰عدد می باشد .
تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۱۵۰۰شانه ، ۴۵۰۰است یعنی در هر متر از طول فرش ۲۲۵۰ گره وجود دارد .

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۱۵۰۰شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۱۵۰۰شانه به طور متوسط ۶ میلیمتر است. در برخی از کارخانه های تولید فرش ماشینی این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

فرق فرش ۱۲۰۰ شانه با فرش ۱۵۰۰ شانه

فرق فرش ۱۲۰۰ شانه با فرش ۱۵۰۰ شانه از لحاظ فنی

در جدول زیر به صورت کلی به بررسی فرق فرش ۱۲۰۰ شانه با فرش ۱۵۰۰ شانه از لحاظ فنی پرداخته ایم.

ویژگی فرش ۱۲۰۰ شانه فرش ۱۵۰۰شانه
شانه ۱۲۰۰ ۱۵۰۰
تراکم بافت ۳۶۰۰ ۴۵۰۰
ارتفاع نخ خاب ۸ ۶
الیاف به کار رفته در نخ خاب صد در صد آکریلیک هیت ست شده صد در صد آکریلیک هیت ست شده
بافت به صورت گل برجسته بله بله
بافت به صورت کف ساده بله بله
تعداد رنگ های به کار رفته در فرش ۸ رنگ و ۱۰ رنگ فقط ۸ رنگ
میانگین قیمت روز فرش ۹ متری ۲٫۸۰۰٫۰۰۰ ۳٫۷۰۰٫۰۰۰
فرش ماشینی 1500 شانه
فرق فرش ۱۲۰۰شانه با فرش ۱۵۰۰شانه از لحاظ کاربردی

اما مهمترین وجه از مقایسه این دو فرش ، فرق فرش ۱۲۰۰ شانه با فرش ۱۵۰۰ شانه از لحاظ استفاده و کاربرد است.
مهم ترین نکته برای خرید فرش ماشینی، کاربرد آن فرش و هدف تان از خرید فرش است. هر فرش با توجه به ویژگی هایی که دارد برای کاربردهای خاص و مکان های ویژه ای مناسب است .

فرش  ۱۲۰۰شانه به دلیل زیبایی که دارد دکوراسیون منزل را بسیار زیبا جلوه می دهد. اگر فقط به دنبال زیبایی فرش هستید و فرش را بیشتر برای جنبه تزئینی لازم دارید فرش ۱۲۰۰ شانه و یا ۱۵۰۰شانه تهیه کنید. این فرش ها به دلیل تراکم بالا ، استفاده از الیاف ظریف و طرح و رنگ های بسیار متنوع ، زیبایی منحصر به فردی به منزل تان می دهد .

برخی از فرش های ۱۲۰۰شانه وجود دارند که به صورت گل برجسته هستند و از نظر زیبایی و رنگ بندی چیزی کم از فرش های ۱۵۰۰شانه ندارد. برای دیدن این فرش های زیبا لینک زیر را بزنید .

فرش ماشینی گل برجسته ۱۲۰۰شانه

ضخامت فرش است که باعث می شود فرش برای مکان مد نظر مناسب باشد یا خیر . فرش های ۱۲۰۰شانه و ۱۵۰۰شانه هر دو از ضخامت کمی برخوردار هستند و برای مکان هایی که رفت و آمد زیادی است مناسب نمی باشد .

فرش ۱۲۰۰شانه ارتفاعی حدود  ۷ تا ۸ میلی متر دارد لذا فرشی بسیار نازک است و برای مکان هایی که نشستن و رفت و آمد زیادی وجود دارد مانند مساجد ،‌ حسینیه ها ،‌ راهروها و … انتخاب مناسبی نمی باشد .

برای اطلاع از آخرین قیمت انواع فرش ماشینی می توانید به صفحه قیمت روز فرش در ایران کارپت مراجعه کنید.

خرید فرش ماشینی شیک و مدرن

در این مقاله سعی کردیم به فرق فرش ۱۲۰۰ شانه با فرش ۱۵۰۰ شانه بپردازیم. ممکن است هنوز بعضی از پرسش ها برای شما وجود داشته باشد؛ مشکلی نیست، چون ما همیشه پاسخگوی سوالات شما به صورت ۲۴ ساعته از طریق شماره های زیر به صورت تلفنی و یا شبکه های اجتماعی مثل تلگرام یا واتس اپ هستیم.

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

4/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.