فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه

فرش 500 شانه

زمانی که صحبت از خرید فرش ماشینی می شود ،‌ با سوالات زیادی رو به رو می شویم . سوالاتی که تا قبل از خرید فرش به آن پی نبرده یا متوجه اهمیت آن نشدیم . این روز ها خرید فرش ماشینی از کاشان در صدر قرار دارد و اکثرا به تولید و فروش فرش ۷۰۰ شانه فعالیت دارند . در این بین هنوز برخی از کارخانه ها هستند که مشغول به فعالیت و تولید فرش های ۵۰۰ شانه هستند . اما میخواهیم بدانیم که فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه در چیست و چرا با گذشت این همه سال ،‌ هنوز هم فرش های ۵۰۰ شانه فروش خود را دارند ؟

اگر شما هم قصد خرید فرش دارید و در انتخاب بین فرش ۵۰۰ و ۷۰۰ تردید دارید ، با مطالعه این مطلب و فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ فنی و کاربردی، می توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود را بگیرید .

در ادامه ما شما را به خواندن این مقاله که به بررسی فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه می پردازد دعوت می کنیم.

ویژگی های فرش ۷۰۰ شانه

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت در فرش ماشینی که در هر دوره وارد بازار می شود شانه و تراکم فرش است که با گذشت زمان افزایش یافته است.

یکی از دستاوردهای صنعت فرش ماشینی در دهه ۸۰ ، فرش های ۷۰۰ شانه است که نسبت به فرش ۱۲۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه از تراکم و شانه کمتری برخوردار است .

فرش هفتصد شانه به دلیل ویژگی های مطلوبی که دارد مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار گرفته و امروزه این فرش در رنگ بندی ها و نقشه های گوناگون و همچنین قیمت های متفاوت و مناسبی روانه بازار شده است .

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه در ابعاد استاندارد ۶ متری ، ۹ متری و ۱۲ متری بافته می شود. در بافت فرش های ایران کارپت از الیاف مرغوب همچون اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود . البته برخی از شرکت ها برای بافت فرش ۷۰۰ شانه ارزان قیمت ، از الیاف دیگر هم استفاده می کنند که قیمت مناسب تری داشته باشد .لازم به ذکر است زمانی که فرشی که با استفاده از نخ هیت ست شده بافته می شود ، دوام و عمر بالاتری دارد .

الیاف اکریلیک هیت ست برای فرش بهترین کیفیت را دارد اما برای فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ارزان از الیاف دیگری همچون پلی استر ،‌  ورجین و غیره نیز استفاده می شود .

بهترین تراکم برای فرش ۷۰۰ شانه ،  تراکم ۲۵۵۰ و تراکم ۲۷۰۰ است ،  فرش ۷۰۰ تراکم ۲۵۵۰ یعنی در هر متر از قسمت عرضی فرش ۷۰۰ واقعی و اصل ، ۷۰۰ گره و در هر متر از طول فرش ۱۲۷۵ گره یعنی نصف عدد ۲۵۵۰  بافته می شود .

این فرش ماشینی با دستگاه HCP که شرکت وندویل بلژیک آن را ساخته است بافته می شود . قالی هفتصد شانه با رنگ بندی های مختلف مانند ۸ رنگ ، ۱۰ رنگ و ۱۲ رنگ بافته می شود و قیمت هر کدام با دیگری متفاوت است .

بررسی فرش ۷۰۰ شانه اصل

برای بررسی کیفیت فرش ۷۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل ، شانه و تراکم فرش است .

به عنوان مثال  : فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۷۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۷۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . زمانی که گفته می شود تراکم فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ، ۲۷۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۱۳۵۰ گره وجود دارد .

برای اینکه مطمئن بشوید فرش واقعا تراکم ۲۷۰۰ و ۷۰۰ شانه است پشت فرش را نگاه کنید و تعداد گره ها را در ۱۰ سانتی متر از طول و عرض فرش بشمارید . تعداد گره های طولی ۱۳۵گره و تعداد گره های عرضی ۷۰ گره باید باشد. در این صورت فرش ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۷۰۰ واقعی است .

در بازار فرش الیاف مختلفی همچون BCF ، پلی استر و ورجین وجود دارد، اما بهترین الیافی که در بافت فرش استفاده می شود الیاف اکریلیک است.

الیاف اکرلیک به تنهایی مشکلاتی همچون پرزدهی را داشت ، به همین خاطر الیاف اکریلیک را طی فرایندی به الیاف اکرلیک هیت ست شده تبدیل کردند و سپس در بافت فرش به کار بردند. در فرش های ۷۰۰ شانه باکیفیت و اصل از الیاف اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود .

البته باید گفت الیاف به کار رفته در این ۲ نوع فرش جزء فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه محسوب نمی شود، زیرا در حال حاضر مرغوب ترین الیاف که همان آکریلیک هیت ست شده باشد در بافت این دو فرش مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۷۰۰ شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۷۰۰ شانه معمولا ۱۱ میلیمتر است. البته در برخی تولیدات کارخانه ها این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متر مربع از فرش ۷۰۰ شانه، ۵۹۵۰۰۰ گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۱۱۹۰۰۰۰ می باشد. وزن هر متر مربع از این فرش ها حدود ۴ کیلوگرم است. یعنی فرش ۱۲ متری ۷۰۰ شانه ، آن وزنی در حدود ۴۸ کیلوگرم دارد.

ویژگی های فرش ۵۰۰ شانه

اگر سری به تاریخچه فرش ماشینی بزنید ، فرش های ۳۵۰ شانه اولین نمونه فرش ماشینی در ایران بود که تولید شد . پس از مدتی در سال ۱۳۸۳ فرش های ۵۰۰ شانه تولید و روانه بازار شدند . این فرش ها همچنان مورد استقبال بوده و اکثرا افرادی که نمی خواهند هزینه بالایی برای فرش بدهند از این فرش ها تهیه می کنند .

فرش ۵۰۰ شانه کیفیت مناسب و همچنین قیمت مناسبی هم دارد . علت کم بودن قیمت فرش ۵۰۰ شانه ،‌ پایین بودن تراکم و شانه آن است . معمولا تراکم فرش های ۵۰۰ شانه ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ است . هر چه شاه فرش بیشتر باشد ،‌ طرح ها زیبا تر و ظریف تر نشان داده می شود ، ضخامت فرش نیز به شانه و تراکم بستگی دارد . اگر فرش شانه کمتری داشته باشد ضخامت بیشتری خواهد داشت .

نخ خاب فرش ۵۰۰ شانه : نخ خاب همان نخی است که روی سطح فرش است و می توان آن را لمس کرد . در واقع همان نخ هایی که روی سطح فرش قرار دارند را نخ خاب می گویند . اینکه جنس نخ خاب از چه الیافی باشد بسیار مهم است و در قیمت فرش و ماندگاری آن نیز تاثیر مهمی دارد .

از جمله الیاف هایی که در نخ خاب فرش های مختلف استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد : الیاف پلی پروپین ، بی سی اف ، ویسکوز ، آکریلیک ، ترک و پلی استر

فرش ماشینی ۵۰۰ شانه بافته شده با الیاف اکریلیک از با کیفیت ترین فرش ها شناخته می شود. اگر در بافت فرش از الیاف های دیگری استفاده شود ، قیمت کمتر و طول عمر کمتری خواهد داشت .

 فرق فرش 700 شانه با فرش 500 شانه

بررسی فرش ۵۰۰ شانه

همانند فرش های ۷۰۰ شانه، برای بررسی کیفیت فرش ماشینی ۵۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل، شانه و تراکم فرش است. برای درک مفهوم شانه و تراکم به مثال زیر توجه کنید :

به عنوان مثال  : فرش ۵۰۰ شانه تراکم ۱۰۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۵۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۵۰۰شانه ، ۱۰۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۵۰۰ گره وجود دارد .

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۵۰۰ شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۵۰۰ شانه به طور متوسط ۱۲ میلیمتر است. در برخی از کارخانه های تولید فرش ماشینی این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه

فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ فنی

در جدول زیر به صورت کلی به بررسی فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ فنی پرداخته ایم.

ویژگی فرش ۷۰۰ شانه فرش ۵۰۰ شانه
شانه ۷۰۰ ۵۰۰
تراکم بافت ۲۵۵۰ ۱۰۰۰
ارتفاع نخ خاب ۱۱ ۱۲
الیاف به کار رفته در نخ خاب صد در صد آکریلیک هیت ست شده صد در صد آکریلیک هیت ست شده
بافت به صورت گل برجسته بله خیر
بافت به صورت کف ساده بله بله
تعداد رنگ های به کار رفته در فرش ۸ رنگ و ۱۰ رنگ فقط ۸ رنگ
میانگین قیمت روز فرش ۹ متری ۲٫۴۰۰٫۰۰۰ تومان ۱٫۱۵۰٫۰۰۰ تومان
 فرق فرش 700 شانه با فرش 500 شانه در چیست
فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ کاربردی

اما مهمترین وجه از مقایسه این دو فرش ، فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ استفاده و کاربرد است.

مهم ترین نکته برای خرید فرش ماشینی، کاربرد آن فرش و هدف تان از خرید فرش است. هر فرش با توجه به ویژگی هایی که دارد برای کاربردهای خاص و مکان های ویژه ای مناسب است .

فرش ۷۰۰ شانه به دلیل زیبایی که دارد دکوراسیون منزل را بسیار زیبا جلوه می دهد. اگر فقط به دنبال زیبایی فرش هستید و فرش را بیشتر برای جنبه تزئینی لازم دارید فرش ۱۰۰۰ شانه و یا ‌۱۲۰۰ شانه تهیه کنید. این فرش ها به دلیل تراکم بالا ، استفاده از الیاف ظریف و طرح و رنگ های بسیار متنوع ، زیبایی منحصر به فردی به منزل تان می دهد .

برخی از فرش های ۷۰۰ شانه وجود دارند که به صورت گل برجسته هستند و از نظر زیبایی و رنگ بندی چیزی کم از فرش های ۱۰۰ شانه ندارد. برای دیدن این فرش های زیبا لینک زیر را بزنید .

فرش ماشینی گل برجسته ۷۰۰ شانه 

ضخامت فرش است که باعث می شود فرش برای مکان مد نظر مناسب باشد یا خیر . فرش های۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه هر دو از ضخامت بالایی برخوردار هستند و برای مکان هایی که رفت و آمد زیادی است مناسب است .

فرش ۵۰۰ شانه ارتفاعی حدود ۱۱ تا ۱۲ میلی متر دارد لذا فرشی بسیار نرم است و بریا مکان هایی که نشستن و رفت و آمد زیادی وجود دارد مانند مساجد ،‌ حسینیه ها ،‌ راهروها می تواند بهترین انتخاب باشد . زیرا هم قیمت مناسبی دارد هم نرمی و لطافت و در عین حال دوام بیشتری خواهد داشت .

برای اطلاع از آخرین قیمت انواع فرش ماشینی می توانید به صفحه قیمت روز فرش در ایران کارپت مراجعه کنید.

خرید فرش ماشینی ارزان

در این مقاله سعی کردیم به فرق فرش ۵۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه بپردازیم. ممکن است هنوز بعضی از پرسش ها برای شما وجود داشته باشد؛ مشکلی نیست، چون ما همیشه پاسخگوی سوالات شما به صورت ۲۴ ساعته از طریق شماره های زیر به صورت تلفنی و یا شبکه های اجتماعی مثل تلگرام یا واتس اپ هستیم.

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

3.2/5 - (12 امتیاز)
دیدگاه شما

یک دیدگاه

  1. خانم فتحی گفت:

    بسیار از توضیحات کامل و جامع شما درس گرفتیم. واقعا عالی بود. ممنون از شما که اینقدر واضح و شفاف بیان کردین. نکته هایی فرموده بودین که تا الان نمیدونستم.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.