فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه

فرش ماشینی کاشان

زمانی که صحبت از خرید فرش ماشینی می شود ،‌ با سوالات زیادی رو به رو می شویم . سوالاتی که تا قبل از خرید فرش به آن پی نبرده یا متوجه اهمیت آن نشدیم . این روز ها خرید افرش ماشینی از کاشان در صدر قرار دارد و اکثرا به فروش فرش ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه فعالیت دارند . اما میخواهیم بدانیم که فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه در چیست و چرا پرفروش ترین فرش ها فرش ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه هستند ؟

اگر شما هم قصد خرید فرش دارید و در انتخاب بین فرش ۱۰۰۰ و ۷۰۰ تردید دارید ، با مطالعه این مطلب و فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ فنی و کاربردی، می توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود را بگیرید .

در ادامه ما شما را به خواندن این مقاله که به بررسی فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه می پردازد دعوت می کنیم.

فرش 700 کاشان

ویژگی های فرش ۷۰۰ شانه

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت در فرش ماشینی که در هر دوره وارد بازار می شود شانه و تراکم فرش است که با گذشت زمان افزایش یافته است.

یکی از دستاوردهای صنعت فرش ماشینی در دهه گذشته ، فرش های ۷۰۰ شانه است که نسبت به فرش ۱۲۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه از تراکم و شانه کمتری برخوردار است .

نخستین فرش ماشینی ۷۰۰ شانه در سال ۱۳۸۹ بافته شد .  فرش هفتصد شانه به دلیل ویژگی های مطلوبی که دارد مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار گرفته و امروزه این فرش در رنگ بندی ها و نقشه های گوناگون  و همچنین قیمت های متفاوت و مناسبی روانه بازار شده است .

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه در ابعاد استاندارد ۶ متری ، ۹ متری و ۱۲ متری بافته می شود. در بافت فرشهای ایران کارپت از الیاف مرغوب همچون اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود . البته برخی از شرکت ها برای بافت فرش ۷۰۰ شانه ارزان قیمت ، از الیاف دیگر هم استفاده می کنند که قیمت مناسب تری داشته باشد .لازم به ذکر است زمانی که فرشی که با استفاده از نخ هیت ست شده بافته می شود ، دوام و عمر بالاتری دارد .

الیاف اکریلیک هیت ست برای فرش بهترین کیفیت را دارد اما برای فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ارزان از الیاف دیگری همچون پلی استر ،‌  ورجین و غیره نیز استفاده می شود .

بهترین نوع فرش ۷۰۰ شانه ،  تراکم ۲۵۵۰ و تراکم ۲۷۰۰ است ،  فرش ۷۰۰ تراکم ۲۵۵۰ یعنی در هر متر از قسمت عرضی فرش ۷۰۰ واقعی و اصل ، ۷۰۰ گره و در هر متر از طول فرش ۱۲۷۵ گره یعنی نصف عدد ۲۵۵۰  بافته می شود .

این فرش ماشینی از دستگاه HCP که شرکت وندویل بلژیک آن را ساخته است بافته می شود . قالی هفتصد شانه با رنگ بندی های مختلف مانند ۸ رنگ ، ۱۰ رنگ و ۱۲ رنگ بافته می شود و قیمت هر کدام کمی متفاوت است .

فرش ماشینی کاشان

بررسی فرش ۷۰۰ شانه اصل

برای بررسی کیفیت فرش ۷۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل ، شانه و تراکم فرش است .

به عنوان مثال  : فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۷۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۷۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ، ۲۷۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۱۳۵۰ گره وجود دارد .

برای اینکه مطمئن بشوید فرش واقعا تراکم ۲۷۰۰ و ۷۰۰ شانه است پشت فرش را نگاه کنید و تعداد گره ها را در ۱۰ سانتی متر از طول و عرض فرش بشمارید . تعداد گره های طولی ۱۳۵گره و تعداد گره های عرضی ۷۰ گره باید باشد. در این صورت فرش ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۷۰۰ واقعی است .

در بازار فرش الیاف مختلفی همچون BCF ، پلی استر و ورجین وجود دارد، اما بهترین الیافی که در بافت فرش استفاده می شود الیاف اکریلیک است.

الیاف اکرلیک به تنهایی مشکلاتی همچون پرزدهی را داشت ، به همین خاطر الیاف اکریلیک را طی فرایندی به الیاف اکرلیک هیت ست شده تبدیل کردند و سپس در بافت فرش به کار بردند. در فرش های ۷۰۰ شانه باکیفیت و اصل از الیاف اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود .

البته باید گفت الیاف به کار رفته در این ۲ نوع فرش جزء فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه محسوب نمی شود، زیرا در حال حاضر مرغوب ترین الیاف که همان آکریلیک هیت ست شده باشد در بافت این دو فرش مورد استفاده قرار می گیرد.

ضخامت فرش

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۷۰۰ شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۷۰۰ شانه معمولا ۱۱ میلیمتر است. البته در برخی تولیدات کارخانه ها این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متر مربع از فرش ۷۰۰ شانه، ۵۹۵۰۰۰ گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۱۱۹۰۰۰۰ می باشد. وزن هر متر مربع از این فرش ها حدود ۴ کیلوگرم است. یعنی فرش ۱۲ متری ۷۰۰ شانه ، آن وزنی در حدود ۴۸ کیلوگرم دارد.

ویژگی های فرش ۱۰۰۰ شانه

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه یکی از پرطرفدارترین فرش ماشینی است . زیربافت بودن فرش ۱۰۰۰ شانه ماشینی باعث شده تا وضوح نقشه ها بیشتر شود و شبیه به فرش های دستباف شود . طرح ها و نقشه ها در فرش ۱۰۰۰ شانه زیباتر هستند .  تنوع بالای این فرش ماشینی سبب شده تا با هر سلیقه ای جور شود و با هر دکوراسیونی بتواند ست شود .داشته باشد .

فرش های ۱۰۰۰ شانه در سه طیف رنگی ۸ رنگ و ۱۰ رنگ و ۱۴ رنگ با تنوع فراوان از نگاره های گوناگون می تواند زیبایی متفاوتی را به خانه تان ببخشد .

خرید اینترنتی فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه 

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه گل برجسته

فرش گل برجسته شلوغ

بررسی فرش ۱۰۰۰ شانه

همانند فرش های ۷۰۰ شانه، برای بررسی کیفیت فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل، شانه و تراکم فرش است. برای درک مفهوم شانه و تراکم به مثال زیر توجه کنید :

به عنوان مثال  : فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۱۰۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۱۰۰۰شانه ، ۳۰۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۱۵۰۰ گره وجود دارد .

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۱۰۰۰شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۱۰۰۰ شانه به طور متوسط ۹ میلیمتر است. در برخی از کارخانه های تولید فرش ماشینی این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متر مربع از فرش ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰۰۰۰گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۲۰۰۰۰۰۰ می باشد. فرش های ۱۰۰۰ شانه از نظر وزن ، در هر متر مربع وزنی حدود حدود ۳٫۸ کیلوگرم دارد . یعنی وزن فرش ۱۲ متری آن در حدود ۴۵ کیلوگرم است .

فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه

فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ فنی

در جدول زیر به صورت کلی به بررسی فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ فنی پرداخته ایم.

ویژگی فرش ۷۰۰ شانه فرش ۱۰۰۰ شانه
شانه ۷۰۰ ۱۰۰۰
تراکم بافت ۲۵۵۰ ۳۰۰۰
ارتفاع نخ خاب ۱۱ ۹
تعداد گره در هر متربع ۵۹۵۰۰۰ ۱۲۰۰۰۰۰
تعداد سر نخ در هر متر مربع ۱۱۹۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰۰
وزن هر متر مربع ۴ ۳٫۸
الیاف به کار رفته در نخ خاب صد در صد آکریلیک هیت ست شده صد در صد آکریلیک هیت ست شده
بافت به صورت گل برجسته بله بله
بافت به صورت کف ساده بله بله
میانگین قیمت روز فرش ۱۲ متری ۳٫۱۰۰٫۰۰۰ تومان  ۳۴۰۰٫۰۰۰تومان

درست است که فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه طبق این جدول شاید قابل ملاحظه باشد، ولی در واقعیت تفاوت ظاهری فرش های ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه کمتر از آن است که پیدا باشد و ممکن است در نگاه نخست متوجه تفاوت فرش ۷۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰شانه هم نشوید تا موقعی که آن ها را از نزدیک لمس نکرده باشید .

فرش شیک برای عروس
فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ کاربردی

اما مهمترین وجه از مقایسه این دو فرش ، فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ استفاده و کاربرد است.

مهم ترین نکته برای خرید فرش ماشینی، کاربرد آن فرش و هدف تان از خرید فرش است. هر فرش با توجه به ویژگی هایی که دارد برای کاربردهای خاص و مکان های ویژه ای مناسب است .

فرش ۱۰۰۰ شانه به دلیل زیبایی که دارد دکوراسیون منزل را بسیار زیبا جلوه می دهد. اگر فقط به دنبال زیبایی فرش هستید و فرش را بیشتر برای جنبه تزئینی لازم دارید فرش ۱۰۰۰ شانه تهیه کنید. این فرش ها به دلیل تراکم بالا ، استفاده از الیاف ظریف و طرح و رنگ های بسیار متنوع ، زیبایی منحصر به فردی به منزل تان می دهد .

ضخامت فرش است که باعث می شود فرش برای مکان مد نظر مناسب باشد یا خیر . فرش های ۱۰۰۰ شانه به دلیل نازک بودن و ضخامت کم نسبت به فرش ماشینی ۷۰۰ بیشتر برای مکان های کم رفت و آمد مناسب هستند . به نظر شما چرا فرش  ۱۰۰۰ شانه ضخامت کمتری دارد ؟

دلیل آن این است که با افزایش تراکم و شانه ، وزن فرش بالا می رود . برای کاهش وزن، از خاب فرش می کاهند . به همین خاطر خاب فرش ماشینی ۱۰۰۰شانه کمتر از فرش ۷۰۰ شانه و ۵۰۰ شانه است . زمانی که خاب فرش کم باشد آن فرش مناسب برای نشستن و یا مکانی که رفت و آمد در آنجا زیاد باشد، نیست .

جای مبل روی فرش

اشیاء سنگین روی فرش باعث کوفتگی در سطح فرش شده و در طولانی مدت ممکن است فرش حالت طبیعی اش را از دست بدهد . لذا از قرار دادن وسایل خیلی سنگین روی فرش خودداری کنید .

فرش ۱۰۰۰شانه در مقایسه با فرش های ۷۰۰ شانه از شانه و تراکم بیشتری برخوردار است. همانطور که گفتیم، فرش های ۱۰۰۰ شانه در تراکم ۳۰۰۰ بافته می شوند . تراکم و شانه بیشتر فرشهای ۱۰۰۰ شانه باعث شده تا قیمت فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه بیشتر از فرش ۱۰۰۰ شانه باشد.

برخی از فرش های ۷۰۰ شانه وجود دارند که به صورت گل برجسته هستند و از نظر زیبایی و رنگ بندی چیزی کم از فرش های ۱۰۰ شانه ندارد. برای دیدن این فرش های زیبا لینک زیر را بزنید .

فرش ماشینی گل برجسته ۷۰۰ شانه 

فرش هزار شانه جز فرش ماشینی مدرن محسوب می شود پس گران بودن قیمت آن هم امر عادی محسوب می شود . علاوه بر فرش های ۱۰۰۰ شانه ، فرش ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه به دلیل ریزبافت بودن ، توجه همه را به خود جلب کرده است.

برای اطلاع از آخرین قیمت انواع فرش ماشینی می توانید به صفحه قیمت روز فرش در ایران کارپت مراجعه کنید.

از آنجایی که جنس نخ خاب نقش بسیار موثری در کیفیت و قیمت فرش دارد، در پایان جا دارد به صورت مختصر به بررسی الیاف آکریلیک هیت ست شده نیز بپردازیم.

الیاف اکریلیک

الیاف اکرلیک هیت ست شده یعنی چه ؟

فرایندی که نخ بعد از ریسیدن با دما و بخار تثبیت داده می شود این فرایند موجب تغییراتی در نخ شده و کیفیت نخ و در نهایت کیفیت فرش ماشینی را بالاتر می برد. فرش ماشینی که از نخ هیت ست شده بافته شده است جذابیت بیشتر ، ماندگاری بالاتر و راحت تر از دیگر فرش ها برای مشتریان و خریداران خواهد بود.

زمانی که این فرش در معرض نور خورشید قرار گیرد تغییر رنگی در آن رخ نمی دهد زیرا نخ هیت ست شده در برابر حرارت و شستشو مقاوم است و آسیب پذیر نیست .

مزایای نخ هیت ست شده

بسیاری از افراد هنگام خرید فرش ماشینی جدید از مشکل پرزدهی فرش رنج می بردند که این مشکل با فرایند هیت ست شدن نخ بسیار کاهش یافت . نخ هایی که هیت ست شده هستند پاخور بهتری دارند و زمانی که دست روی فرش کشیده می شود نرم تر هستند .

استحکام نخ هیت ست شده بسیار بالاتر از نخ معمولی است لذا پارگی نخ در زمان بافت فرش بسیار کاهش می یابد . این امر موجب افزایش کیفیت محصول نهایی شود . نخ هیت ست شده قابلیت جذب رنگ بیشتری دارد بنابراین کاهش رنگ پس از شستشو به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

در این مقاله سعی کردیم به فرق فرش ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه بپردازیم. ممکن است هنوز بعضی از پرسش ها برای شما وجود داشته باشد؛ مشکلی نیست، چون ما همیشه پاسخگوی سوالات شما به صورت ۲۴ ساعته از طریق شماره های زیر به صورت تلفنی و یا شبکه های اجتماعی مثل تلگرام یا واتس اپ هستیم.

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

این مطلب چطور بود؟

دیدگاه شما

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.