مزایا و معایب فرش ۱۵۰۰ شانه | فرش ۱۵۰۰ شانه بهتر است یا ۱۲۰۰ شانه

مزایا و معایب فرش ۱۵۰۰ شانه یکی از سوالات بیشماری است که مشتریان همواره از ایران کارپت دارند.

فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه نمونه ای از فرش های لوکس و گران قیمت که با توجه به ظرافت طرح و نقشه و حالت دستباف گونه ای که دارد،‌ مورد توجه مشتریان خاص است.

در این مقاله، ‌به مزایای فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه و معایب فرش ۱۵۰۰ شانه می پردازیم و قصد داریم به تمامی افرادی که خریدار فرش ۱۵۰۰ شانه هستند ،‌ راهنمایی های لازم را ارائه دهیم .

درگذشته تنها فرشی که در ایران وجود داشت فرش‌های دستباف بود از همان ابتدا نیز این فرش‌ها قیمت بالایی داشت و قابل تهیه برای بسیاری از خانواده‌ها نبود.

با رونق گرفتن صنعت فرش ماشینی به ایران و تولید فرش‌های ماشینی امکان خرید فرش باقیمت مناسب‌تر برای بسیاری از خانواده‌ها فراهم شد و رفته‌رفته فرش‌های ماشینی در طرح‌های مختلف و در تراکم و شانه‌های گوناگون تولید شد.

فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه یکی از انواع این فرش‌ها می‌باشد که در چند سال اخیر برای نخستین بار توسط شرکت فرش قیطران کاشان رونمایی شد .

فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه

در ابتدا لازم میدانیم تا تعریف مختصری از شانه و تراکم در فرش ماشینی بگوییم .

منظور از شانه فرش ماشینی در اصطلاحات فرش ماشینی به ریشه یا گره هایی گفته می شود که در یک متر از قسمت عرض فرش وجود دارد . به عنوان مثال یک فرش ۶ متری ۱۵۰۰ شانه که از ابعاد ۲ متر در ۳ مترتشکیل شده ،‌ در عرض فرش یعنی ۲ متر ، در هر متر ۱۵۰۰ گره زده شده است .

تراکم نیز به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد به عنوان مثال یک فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰ در هر یک متر از طول فرش ۲۲۵۰ گره وجود دارد .

امروزه  فرش های ماشینی را بر اساس شانه و تراکم تقسیم بندی می کنند .  اما در گذشته این طور نبود و فرش ها فقط به صورت ۳۲۰ شانه بافته می شد و تقسیم بندی فرش ها صرفا بر اساس طرح و نقشه و رنگ بندی صورت می گرفت .

فرش 1500 شانه سرمه ایمعایب فرش ۱۵۰۰ شانه

الیاف فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه

نخی خابی که برای فرش ۱۵۰۰ شانه استفاده می شود از مرغوب ترین الیاف می باشد.

نخی که برای فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه استفاده می شود باید نخی بسیار نازک باشد تا بتواند حجم زیادی از تعداد گره ها را در کنار هم قرار دهد و نقش ها و گل های فرش را به زیبایی نشان دهد.

اگر در فرش ۱۵۰۰ شانه از نخی که ظریف نباشد استفاده شود در آن صورت ممکن است طرح ها قابل دیدن نباشند و نقشه فرش شفافیتی نداشته باشد .

علاوه بر الیاف ظریف ،‌ارتفاع نخ خاب نیز بر زیباتر  جلوه دادن طرح فرش ماشینی تاثیر دارد . برای این منظور ارتفاع نخ خاب فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه را کاهش می دهند تا طرح فرش بهتر جلوه دهد .

برای بافت فرش ماشینی از نخ آکریلیک هیت ست شده استفاده می شود. هیت ست به معنای این است که نخ اکریلیک را توسط یک سری فرایند ( گذراندن نخ از تونل های بخار و گرما ) مقاومتش را بالاتر می برند.

هیت ست کردن علاوه بر افزایش مقاومت فرش مزایای دیگری نیز  دارد از جمله : قابلیت شستشو بدون تغییر رنگ و باقی ماندن لکه ،‌ مقاومت در برابر حرارت مستقیم ،‌ گرد و غبار ،‌عدم پرزدهی و ..

مشخصات و ویژگی های فرش ۱۵۰۰ شانه

زمانی که گفته می شود فرشی ۱۵۰۰ شانه و تراکم ۴۵۰۰ است یعنی هر یک متر از عرض فرش ۱۵۰۰ گره بافته شده و هر یک متر از طول فرش ۲۲۵۰ گره قرار گرفته است .

لذا برای اینکه این حجم از تعداد گره در یک قالی قرار گیرد باید از نخی که نازک  و ظریف باشد استفاده شود .  با افزایش شانه و تراکم فرش ،‌ خاب فرش کاهش می یابد و کلا هر چه که شانه و تراکم فرش بیشتر شود ،‌ ارتفاع خاب فرش کمتر می شود .

در فرش های ۱۵۰۰ شانه ارتفاع خاب فرش ماشینی ،‌ حدود ۶ میلی متر است و ممکن است  در برخی موارد یک میلی متر کمتر و یا بیشتر باشد . زمانی که ارتفاع خاب فرش کمتر باشد ، یعنی ضخامت فرش کمتر است . به همین خاطر فرش نازک و وزن کمتری خواهد داشت .

فرش زمینه سرمه ای 1500 شانهمعایب فرش ۱۵۰۰ شانه

مزایای فرش ۱۵۰۰ شانه

 • لطافت و ظرافت فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه بی نظیر است .
 • شباهت فرش های ۱۵۰۰ شانه به فرش های دستباف بسیار است به طوری که به آن فرش دستباف گونه می گویند .
 • طرح ها و نقشه های فرش ۱۵۰۰ شانه به دلیل شانه و تراکم بالایی که دارد از وضوح بیشتری برخوردار است .
 • جنس الیاف فرش ۱۵۰۰ شانه از بهترین الیاف است . این فرش ها ضد لک می باشند و به راحتی می توان آن را شست .
 • طرح های مرسوم در فرش ۱۵۰۰ شانه هم به صورت سنتی و هم مدرن بافته می شود و از ۸ رنگ مختلف برای بافت فرش استافده می شود .
 • وزن سبک فرش ۱۵۰۰ شانه یکی دیگر از مزایای فرش ۱۵۰۰ شانه است که می توان به آسانی آن را جا به جا کرد .

معایب فرش ۱۲۰۰ شانه

با اینکه فرش ۱۵۰۰شانه از مزایای زیادی برخوردار است اما در کنار مزایا مشکلاتی نیز وجود دارد که می توان معایب فرش ۱۵۰۰ شانه دانست :

 • قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه در مقایسه با دیگر فرش های ماشینی از قیمت بالاتری برخوردار است . علت آن هم استفاده از الیاف در بافت فرش ماشینی به دلیل گره های بیشتر و نوع الیاف که با دیگر الیاف های فرش ها متفاوت تر است .
 • همانطور که در ویژگی های فرش ۱۵۰۰  شانه ذکر کردیم ،‌ فرش ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰ از خاب کمتری برخوردار است بنابراین فرش ۱۵۰۰ شانه ضخامت بسیار کمتری دارد . پس برای نشستن روی فرش مکان های پر رفت و آمد به هیچ وجه مناسب نیست و تنها فقط جنبه زیبایی و دکوری دارد .
 • به دلیل ضخامت کم فرش ۱۵۰۰ شانه ،‌ دوام فرش مقداری پایین می آید و شستن این فرش کار هر کسی نیست . لذا شستشوی فرش نیاز به افراد خبره و متخصص در این زمینه دارد پس بهتر است در صورت کثیف شدن ،‌ فرش را به افراد متخصص بسپارید .
 • به دلیل ضخامت کم فرش های ۱۵۰۰ شانه ، کفپوش مناسبی برای گرم نگه داشتن نمی باشد و نمی تواند به طور کامل از سرمای کف سالن جلوگیری کند .

نتیجه گیری

در این مقاله ما به مزایا و معایب فرش ۱۵۰۰ شانه و کلیه مشخصات فرش ۱۵۰۰ شانه پرداختیم. به طور کلی می توان گفت مزایا و معایب فرش ۱۵۰۰ شانه بستگی به هدف ما از خرید فرش و نحوه استفاده ما از فرش دارد.

به عنوان مثال ما فرشی میخواهیم که برای مکانی پر رفت و آمد مناسب باشد لذا باید به سراغ فرش هایی که شانه کمتری دارند مانند فرش ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه برویم.

در این صورت اگر فرش ۱۲۰۰ شانه خریده شود ،‌ کار اشتباهی است .اما اگر به دنبال فرشی برای مکان های لوکس به همراه دکوراسیون شیک هستید خرید فرش ۱۵۰۰ شانه انتخاب درستی است و جلوه خاصی به پذیرایی شما خواهد داد .

اگر هنوز دچار سردرگمی هستید و نمیدانید که چه فرشی مناسب خانه تان است با مشاورین مجموعه ایران کارپت تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید .

فرش 1500 شانه قیطرانمعایب فرش ۱۵۰۰ شانه

خرید فرش ۱۵۰۰شانه کاشان

برای مشاهده طرح های بیشتر به صفحه محصولات فرش ۱۵۰۰شانه بروید و از بزرگترین بازار فرش ایران دیدن کنید . خرید از این مجموعه هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری یعنی اینترنتی می باشد .

افرادی که در شهر های دیگر زندگی می کنند ممکن است امکان خرید حضوری را نداشته باشند لذا سایت ایران کارپت را راه اندازی کردیم تا امکان مشاهده محصولات و خرید اینترنتی در سراسر ایران وجود داشته باشد . مزیت خرید اینترنتی نسبت به حضوری این است که در هر زمان و ساعت از روز می توانید به بازار فرش ایران سری بزنید . محصولاتی که علاقه مند هستید را مقایسه کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .

تمامی طرح هایی که در سایت وجود دارد ،‌  با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور به فروش می رسد . در صورت وجود هر گونه سوال می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید .

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

 

4.9/5 - (15 امتیاز)
دیدگاه شما

۲ دیدگاه

 1. م،رازاني گفت:

  سلام
  شبتون خوش
  ببخشید من امروز ٢٩/١٢/٩٩
  از شهرستان فرش ١٢ متری گل برجسته طرح ترنج خریداری کردم
  ولی متاسفانه اصلا به وسایلم نمیاد
  فروشنده هم گفتن چون از تهران سفارش گرفتیم امکان تعویض نداره
  لطفا شما میتونید راهنمایی کنید
  ببینم امکانش هست با طرحی دیگه تعویض کنم از کارخانه
  حتی حاظرم خسارت هم بدم
  ممنون اگه راهنمایی کنید
  متشکرم
  💐🙏

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.