مزایا و معایب فرش ۱۰۰۰ شانه | فرش ۱۰۰۰ شانه بخریم یا ۷۰۰ شانه ؟

فرش ماشینی 1000 شانه

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه یکی از پرفروش ترین کفپوش ها می باشد که به خاطر ظرافتی که دارد به فرش دستباف گونه شباهت دارد . در این صفحه ما به مزایا و معایب فرش ۱۰۰۰ شانه ،‌ مشخصات و قیمت فرش ۱۰۰۰ شانه می پردازیم .

در زمان هایی که هنوز صنعت فرش ماشینی و کارخانجات فرش ماشینی در ایران رواج نیافته بود ،‌ فرش های دستباف خرید و فروش می شد . اما به دلیل قیمت بالای این فرش ها بسیاری از افراد قادر به خرید فرش دستباف نبودند . لذا زمانی که این صنعت رونق یافت خیلی از افراد توانستند کف پوشی برای خانه خودشان تهیه کنند .

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه از نظر قیمت ،‌کمی مناسب تر از فرش های ۱۲۰۰ شانه است و از نظر زیبایی چیزی کم از فرش های ۱۲۰۰ شانه ندارد . در ادامه بیشتر به مشخصات فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه می پردازیم .

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه

در ابتدا لازم میدانیم تا تعریف مختصری از شانه و تراکم در فرش ماشینی بگوییم .

منظور از شانه فرش ماشینی در اصطلاحات فرش ماشینی به ریشه یا گره هایی گفته می شود که در یک متر از قسمت عرض فرش وجود دارد . به عنوان مثال یک فرش ۶ متری ۱۰۰۰ شانه که از ابعاد ۲ متر در ۳ متر تشکیل شده ،‌ در عرض فرش یعنی ۲ متر ، در هر متر ۱۰۰۰ گره زده شده است برای سهولت در شمارش گره ها بهتر است تعداد گره ها را در هر سانتی متر محاسبه کنید . فرش ۱۰۰۰ شانه در هر یک سانتی متر ۱۰ گره دارد .

تراکم نیز به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد به عنوان مثال یک فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ در هر یک متر از طول فرش ۱۵۰۰ گره وجود دارد .

امروزه  فرش های ماشینی را بر اساس شانه و تراکم تقسیم بندی می کنند .  اما در گذشته این طور نبود و فرش ها فقط به صورت ۳۲۰ شانه بافته می شد و تقسیم بندی فرش ها صرفا بر اساس طرح و نقشه و رنگ بندی صورت می گرفت .

با گذشت زمان فرش های مختلف با شانه های گوناگونی پدید آمدند و ما شاهد فرش های زیباتری همچون فرش ۷۰۰ شانه ،‌ ۱۰۰۰ شانه ،‌ ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه هستیم . زمانی که شانه فرش بیشتر می شود ،‌ ظرافت نقشه فرش نیز افزایش می یابد اما دوام و مقاومت آن کمتر می شود لذا فرش های ۱۵۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در مقایسه با فرش ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ نیاز به مراقبت بیشتری دارند و برای همه مکان ها مخصوصا مکان های پررفت و آمد مناسب نیستند .

فرش 1000 شانه گل برجسته نقشه خانه رویایی زمینه یاسی
معایب فرش ۱۰۰۰ شانه

الیاف فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه

الیافی ( نخ خاب ) که در بافت فرش ۱۰۰۰ شانه به کار می رود ،‌ الیاف اکریلیک هیت ست شده است که از بهترین الیاف و نخ های موجود می باشد . عمر طولانی ،‌ عدم پرزدهی و عدم ایجاد حساسیت الیاف اکریلیک باعث شده تا در بیشتر فرش های ۱۰۰۰ شانه باکیفیت از آن استفاده شود .  افزایش استحکام نخ اکریلیک با استفاده از فرایند هیت ست شدن موجب می شود تا فرش دیگر پرز دهی نداشته باشد .

مشخصات و ویژگی های فرش ۱۰۰۰ شانه

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه یعنی در هر متر از عرض ۱۰۰۰ گره دارد و تراکم آن ۳۰۰۰ گره است . فرش های ماشینی ۱۰۰۰ شانه درجه یک از ۸ یا ۱۰ رنگ تشکیل شده است  .

با افزایش شانه و تراکم فرش ،‌ خاب فرش کاهش می یابد و بالعکس اگر فرشی شانه و تراکم معمول داشته باشد نیازی به کاهش خاب فرش نیست .

در فرش های ۱۰۰۰ شانه ارتفاع خاب فرش ماشینی ،‌ حدود ۹ میلی متر است و ممکن است  در برخی موارد یک میلی متر کمتر و یا بیشتر باشد . زمانی که ارتفاع خاب فرش بالا باشد ، یعنی ضخامت فرش بیشتر است . به همین خاطر فرش ضخیم و وزن بیشتری خواهد داشت . فرش ۱۰۰۰ شانه نسبت به ۷۰۰ شانه ضخامت کمتری دارد ( تقریبا ۲ میلی متر تفاوت دارد ) .

فرش ماشینی 1000 شانه

مزایای فرش ماشینی ۱۰۰۰شانه

در ادامه ما به مزایای فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه اشاره ای خواهیم کرد .

  • فرش ۱۰۰۰ شانه به دلیل شانه و تراکم کمتر نسبت به فرش ۱۵۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از ارتفاع خاب بیشتری برخوردار است و در نتیجه فرش نرم تر و لطیف تری نیز می باشد .
  • به خاطر ارتفاع نخ خاب فرش و ضخامت فرش ۱۰۰۰شانه ،‌ مقاومت بیشتری در برابر شستشو به نسبت فرش های ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه دارد . لذا این فرش مناسب افرادی که در خانواده شان فرزند کوچک دارند یا خانواده پر جمعتی دارند می تواند مناسب باشد .
  • قیمت مناسب فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه از جمله دلایل اصلی محبوبیت این فرش به نسبت دیگر فرش های ماشینی می باشد .

معایب فرش ۱۰۰۰ شانه

  • یکی از معایب فرش ۱۰۰۰ شانه نسبت به فرش ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه وزن فرش است . به دلیل ضخامت کمی بیشتر این فرش نسبت به دیگر فرش ها از وزن بیشتری  برخوردار است  .
  • قیمت فرش ۱۰۰۰ شانه نسبت به فرش ۷۰۰ شانه و ۵۰۰ شانه بیشتر است .

نتیجه گیری

در این مقاله ما به مزایا و معایب فرش ۱۰۰۰ شانه و کلیه مشخصات فرش ۱۰۰۰ شانه پرداختیم . به طور کلی می توان گفت مزایا و معایب فرش ۱۰۰۰ شانه بستگی به هدف تان از خرید فرش و نحوه استفاده از فرش دارد .  به عنوان مثال ما فرشی میخواهیم که برای مکانی پر رفت و آمد مناسب باشد لذا باید به سراغ فرش هایی که شانه کمتری دارند مانند فرش ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه برویم .

اما اگر فرشی را برای مکانی مانند زیر مبل می خواهیم و صرفا برای زیبایی و زیباتر جلوه دادن دکوراسیون است بهتر است به سراغ فرش های لوکس و شیک مانند فرش های ۱۲۰۰ شانه برویم .

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه هم از زیبایی نقش و نگاره برخوردار است ،‌ هم می تواند برای مکان های مختلف استفاده شود . بنابراین اگر به دنبال فرشی بهتر از فرش ۷۰۰ شانه هستید ،‌ فرش ۱۰۰۰ شانه انتخاب مناسبی است .

اگر هنوز دچار سردرگمی هستید و نمیدانید که چه فرشی مناسب خانه تان است با مشاورین مجموعه ایران کارپت تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید .

فرش 1000 شانه گل برجسته نقشه افشان شاهانه زمینه آبی
فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه طرح افشان شاهانه

خرید فرش ۱۰۰۰ شانه کاشان

برای مشاهده طرح های بیشتر به صفحه محصولات ۱۰۰۰ شانه بروید و از بزرگترین بازار فرش ایران دیدن کنید . خرید از این مجموعه هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری یعنی اینترنتی می باشد .

افرادی که در شهر های دیگر زندگی می کنند ممکن است امکان خرید حضوری را نداشته باشند لذا سایت ایران کارپت را راه اندازی کردیم تا امکان مشاهده محصولات و خرید اینترنتی در سراسر ایران وجود داشته باشد . مزیت خرید اینترنتی نسبت به حضوری این است که در هر زمان و ساعت از روز می توانید به بازار فرش ایران سری بزنید . محصولاتی که علاقه مند هستید را مقایسه کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .

تمامی طرح هایی که در سایت وجود دارد ،‌  با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور به فروش می رسد . در صورت وجود هر گونه سوال می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید .

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

ایران کارپت هفت روز هفته ۲۴ ساعته در خدمت شماست .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه شما

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.