مزایا و معایب فرش ۱۲۰۰ شانه | فرش ۱۲۰۰ شانه بخریم یا نه ؟

معایب فرش 1200 شانه

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه از محبوب ترین فرش ماشینی است که با توجه به ظرافت طرح و نقشه و لطافتی که دارد ،‌ مورد توجه خریداران بسیاری است . در این مقاله ، ‌به مزایای  فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه و معایب فرش ۱۲۰۰ شانه می پردازیم و قصد داریم به تمامی افرادی که خریدار فرش ۱۲۰۰ شانه هستند ،‌ راهنمایی های لازم را ارائه دهیم .

فرش ۱۲۰۰ شانه برای اولین بار در شهرستان کاشان در سال ۹۴ تولید شد . این فرش در رنگ ها و طرح های گوناگون ،‌در تراکم و شانه های متفاوت روانه  بازار فرش ماشینی ایران شد ،‌ همینطور قیمت هر فرش نیز با توجه به موارد ذکر شده نیز تغییر می کند . فرش ۱۲۰۰ شانه از بین فرش های ماشینی به دلیل زیبایی طرح و ریزنقش بودن و شبیه بودن به فرش های دستباف طرفداران زیادی را پیدا کرده است .

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه

در ابتدا لازم میدانیم تا تعریف مختصری از شانه و تراکم در فرش ماشینی بگوییم .

منظور از شانه فرش ماشینی در اصطلاحات فرش ماشینی به ریشه یا گره هایی گفته می شود که در یک متر از قسمت عرض فرش وجود دارد . به عنوان مثال یک فرش ۶ متری ۱۲۰۰ شانه که از ابعاد ۲متر در ۳ مترتشکیل شده ،‌ در عرض فرش یعنی ۲ متر ، در هر متر ۱۲۰۰ گره زده شده است .

تراکم نیز به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد به عنوان مثال یک فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰  در هر یک متر از طول فرش ۱۸۰۰ گره وجود دارد .

امروزه  فرش های ماشینی را بر اساس شانه و تراکم تقسیم بندی می کنند .  اما در گذشته این طور نبود و فرش ها فقط به صورت ۳۲۰ شانه بافته می شد و تقسیم بندی فرش ها صرفا بر اساس طرح و نقشه و رنگ بندی صورت می گرفت .

CARPET FACTORY
معایب فرش ۱۲۰۰ شانه

الیاف فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه

نخی خابی که برای فرش ۱۲۰۰ شانه استفاده می شود از مرغوب ترین الیاف می باشد . برای نخ خاب فرش ۱۲۰۰ شانه از سه نوع نخ استفاده می شود : آکرلیک هیت ست شده ، برایت و نخ ترک است .

نخ آکریلیک هیت ست شده فوق العاده لطیف و مقاوم است پس اگر فرشی با این الیاف بافته شود هم بسیار لطیف است و هم می تواند عمر طولانی داشته باشد .

نخ برایت که همان نخ اکریلیک هیت ست شده است با فرایندی تبدیل به نخی براق تر و لطیف تر می شود اما نسبت به اکریلیک عمر کمتری دارد .

نخ ترک نیز اکریلیکی است که دو بار هیت ست شده و خاصیت آن دو برابر شده است .

نوعی از فرش های ۱۲۰۰ شانه وجود دارند که به صورت گل برجسته هستند . در این نوع فرش ها از الیافی به نام هایبالک استفاده می شود که وقتی فرش را به آهار می برند ،‌ به وسیله حرارتی که به فرش داده می شود نخ هایبالک منقبض می شود  . بدین صورت فرش گل برجسته به وجود می آید .

منبع: روش تولید فرش ماشینی

مشخصات و ویژگی های فرش ۱۲۰۰ شانه

زمانی که گفته می شود فرشی ۱۲۰۰ شانه و تراکم ۳۶۰۰ است یعنی هر یک متر از عرض فرش ۱۲۰۰ گره بافته شده و هر یک متر از طول فرش ۱۸۰۰ گره قرار گرفته است .

لذا برای اینکه این حجم از تعداد گره در یک قالی قرار گیرد باید از نخی که نازک  و ظریف باشد استفاده شود .  با افزایش شانه و تراکم فرش ،‌ خاب فرش کاهش می یابد و کلا هر چه که شانه و تراکم فرش بیشتر شود ،‌ ارتفاع خاب فرش کمتر می شود .

در فرش های ۱۲۰۰ شانه ارتفاع خاب فرش ماشینی ،‌ حدود ۸ میلی متر است و ممکن است  در برخی موارد یک میلی متر کمتر و یا بیشتر باشد . زمانی که ارتفاع خاب فرش کمتر باشد ، یعنی ضخامت فرش کمتر است . به همین خاطر فرش نازک و وزن کمتری خواهد داشت .

معایب فرش 1200 شانه
معایب فرش ۱۲۰۰ شانه

مزایای فرش ۱۲۰۰ شانه

  • لطافت و ظرافت فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه بی نظیر است .
  • شباهت فرش های ۱۲۰۰ شانه به فرش های دستباف به طوری که به آن فرش دستباف گونه می گویند .
  • طرح ها و نقشه های فرش ۱۲۰۰ شانه به دلیل شانه و تراکم بالایی که دارد از وضوح بیشتری برخوردار است .
  • طرح ها و رنگ بندی های فرش ۱۲۰۰ شانه در مقایسه با دیگر فرش ها قابل مقایسه نیست .

معایب فرش ۱۲۰۰ شانه

با اینکه فرش ۱۲۰۰ شانه از مزایای زیاد ی برخوردار است اما تنها دو مشکل وجود دارد که می توان معایب فرش ۱۲۰۰ شانه دانست :

  • قیمت فرش ۱۲۰۰ شانه در مقایسه با دیگر فرش های ماشینی از قیمت بالاتری برخوردار است . علت آن هم استفاده از الیاف بیشتر در بافت فرش ماشینی به دلیل گره های بیشتر و نوع الیاف که با دیگر الیاف های فرش ها متفاوت تر است .
  • همانطور که در ویژگی های فرش ۱۲۰۰ شانه ذکر کردیم ،‌ فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ از خاب کمتری برخوردار است بنابراین فرش ۱۲۰۰ شانه ضخامت کمتری دارد . پس برای نشستن روی فرش مکان های پر رفت و آمد مناسب نیست و بیشتر جنبه زیبایی و دکوری دارد .
  • به دلیل ضخامت کم فرش ۱۲۰۰ شانه ،‌ شستشوی فرش نیاز به افراد خبره و متخصص در این زمینه دارد . بهتر است در صورت کثیف شدن ،‌ فرش را به افراد متخصص بسپارید .
  • به دلیل ضخامت کم فرش های ۱۲۰۰ شانه ، کفپوش مناسبی برای گرم نگه داشتن نمی باشد و نمی تواند به طور کامل از سرمای کف سالن جلوگیری کند .

نتیجه گیری

در این مقاله ما به مزایا و معایب فرش ۱۲۰۰ شانه و کلیه مشخصات فرش ۱۲۰۰شانه پرداختیم . به طور کلی می توان گفت مزایا و معایب فرش ۱۲۰۰ شانه بستگی به هدف ما از خرید فرش و نحوه استفاده ما از فرش دارد .  به عنوان مثال ما فرشی میخواهیم که برای مکانی پر رفت و آمد مناسب باشد لذا باید به سراغ فرش هایی که شانه کمتری دارند مانند فرش ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه برویم . در این صورت اگر فرش ۱۲۰۰ شانه خریده شود ،‌ کار اشتباهی است .

اگر هنوز دچار سردرگمی هستید و نمیدانید که چه فرشی مناسب خانه تان است با مشاورین مجموعه ایران کارپت تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید .

قیمت و خرید فرش 1200 شانه
معایب فرش ۱۲۰۰ شانه

خرید فرش ۱۲۰۰ شانه کاشان

برای مشاهده طرح های بیشتر به صفحه محصولات ۱۲۰۰شانه بروید و از بزرگترین بازار فرش ایران دیدن کنید . خرید از این مجموعه هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری یعنی اینترنتی می باشد .

افرادی که در شهر های دیگر زندگی می کنند ممکن است امکان خرید حضوری را نداشته باشند لذا سایت ایران کارپت را راه اندازی کردیم تا امکان مشاهده محصولات و خرید اینترنتی در سراسر ایران وجود داشته باشد . مزیت خرید اینترنتی نسبت به حضوری این است که در هر زمان و ساعت از روز می توانید به بازار فرش ایران سری بزنید . محصولاتی که علاقه مند هستید را مقایسه کرده و سپس اقدام به خرید نمایید .

تمامی طرح هایی که در سایت وجود دارد ،‌  با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور به فروش می رسد . در صورت وجود هر گونه سوال می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید .

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

ایران کارپت هفت روز هفته ۲۴ ساعته در خدمت شماست .

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه شما

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.