مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه + مزایا و معایب

مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه در تراکم عرضی و طولی آن است، اما این ۲ محصول پرفروش بازار فرش ماشینی ایران برای یکدیگر رقبای سرسختی هستند و به صورت مطلق نمی توان گفت فرش ۱۰۰۰ شانه بهتر است یا فرش ۷۰۰ شانه.

اگر شما هم قصد خرید فرش دارید و در انتخاب بین فرش ۱۰۰۰ و ۷۰۰ تردید دارید ، با مطالعه این مطلب و مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ فنی و کاربردی، می توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود را بگیرید.

مقایسه فرش 1000 شانه و فرش 700 شانه

تولید فرش ماشینی برای بار اول به ۵۰ سال پیش در کارخانه مخمل و ابریشم کاشان بر میگردد. بر اساس سابقه تاریخی و ممارست صنعتگران فرش ماشینی کاشان و با توجه به استقبال فراوان مردم، کارخانه های فرش ماشینی کاشان با بروزرسانی ماشین آلات بافی فرش ماشینی، امروزه جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا را در اختیار دارند و بهترین فرش های ماشینی را تولید می کنند .

اواسط دهه ۸۰ شمسی ، شرکت های بزرگ با خرید و راه اندازی ماشین آلات بافندگی فرش ماشینی ، تولید فرش خود را به طور چشمگیری افزایش دادند . در آن زمان سرمایه گذاران بسیاری در زمینه صنعت فرش و صنایع وابسته به آن به خصوص در شهرستان کاشان و آران و بیدگل که به عنوان قطب صنعت فرش ایران است ، در این زمینه سرمایه گذاری کردند .

این تحولات چنان سریع شکل گرفت که تکنولوژی کارخانجات فرش ماشینی که در کاشان و آران بیدگل فعالیت داشتند از دیگر استان ها بیشتر شد . به طوری که علاوه بر ماشین های بافندگی فرش ۱۲۰۰ شانه ، فرش ۱۵۰۰ شانه نیز در این منطقه بافته می شود .

شما را به خواندن این مقاله که به بررسی مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه می پردازد دعوت می کنیم.

فرش ۷۰۰ شانه

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت در فرش ماشینی که در هر دوره وارد بازار می شود شانه و تراکم فرش است که با گذشت زمان افزایش یافته است.

یکی از دستاوردهای صنعت فرش ماشینی در دهه گذشته ، فرش های ۷۰۰ شانه است که نسبت به فرش ۱۲۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه از تراکم و شانه کمتری برخوردار است.

تاریخچه فرش ماشینی ۷۰۰ شانه

نخستین رونمایی از فرش ماشینی ۷۰۰ شانه در سال ۱۳۸۹ صورت گرفت .  فرش هفتصد شانه به دلیل مزایایی که دارد مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار گرفته که امروزه این فرش در رنگ بندی ها و طرح ها و همچنین قیمت های متفاوتی روانه بازار شده است .

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه در ابعاد استاندارد ۶ متری ، ۹ متری و ۱۲ متری طراحی و بافته می شود. در بافت فرش از الیاف مرغوب همچون اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود . البته برای بافت فرش ۷۰۰ شانه ارزان قیمت از الیاف دیگر هم استفاده می کنند که قیمت مناسب تری داشته باشد . دقت کنید زمانی که فرشی که با استفاده از نخ هیت ست شده بافته می شود ، دوام و عمر بالاتری دارد .

الیاف اکریلیک هیت ست برای فرش بهترین کیفیت را دارد اما برای فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ارزان از الیاف دیگری همچون پلی استر ورجین و غیره نیز استفاده می شود .

بهترین نوع فرش ۷۰۰ شانه ،  تراکم ۲۵۵۰  است ، یعنی در هر متر از قسمت عرضی فرش ، ۷۰۰ گره و در هر متر از طول فرش ۱۲۷۵ گره یعنی نصف تراکم ۲۵۵۰  بافته می شود .

این فرش ماشینی از دستگاه HCP که شرکت وندویل بلژیک آن را ساخته است بافته می شود . قالی هفتصد شانه با رنگ بندی های مختلف مانند ۸ رنگ ، ۱۰ رنگ و ۱۲ رنگ بافته می شود و قیمت هر کدام کمی متفاوت است .

مقایسه فرش 1000 شانه و فرش 700 شانه

ویژگی های فرش ۷۰۰ شانه

برای بررسی کیفیت فرش ۷۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل ، شانه و تراکم فرش است .

به عنوان مثال  : فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۱۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۷۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ، ۲۱۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۱۰۵۰ گره وجود دارد .

برای اینکه مطمئن بشوید فرش واقعا تراکم ۲۱۰۰ و ۷۰۰ شانه است پشت فرش را نگاه کنید و تعداد گره ها را در یک سانتی متر از طول و عرض فرش بشمارید . تعداد گره های طولی ۱۰گره و تعداد گره های عرضی ۷ گره باید باشد. در این صورت فرش ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۱۰۰ واقعی است .

در بازار فرش الیاف مختلفی همچون BCF ، پلی استر و ورجین وجود دارد، اما بهترین الیافی که در بافت فرش استفاده می شود الیاف اکریلیک است.

الیاف اکرلیک به تنهایی مشکلاتی را در بر داشت ، به همین خاطر الیاف اکریلیک را طی فرایندی به الیاف اکرلیک هیت ست شده تبدیل و سپس در بافت فرش به کار بردند. در برخی از فرش های ۷۰۰ شانه از الیاف اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود.

البته باید گفت الیاف به کار رفته در این ۲ نوع فرش جزء مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه محسوب نمی شود، زیرا در حال حاضر مرغوب ترین الیاف که همان آکریلیک هیت ست شده باشد در بافت این دو فرش مورد استفاده قرار می گیرد.

مقایسه فرش 1000 شانه و فرش 700 شانه

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۷۰۰ شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۷۰۰ شانه به طور متوسط ۱۱ میلیمتر است. البته در برخی تولیدات این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متر مربع از فرش ۷۰۰ شانه، ۵۹۵۰۰۰ گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۱۱۹۰۰۰۰ می باشد. وزن هر متر مربع از این فرشها حدود ۴ کیلوگرم است. یعنی فرش ۱۲ متری آن وزنی در حدود ۴۸ کیلوگرم دارد.

مقایسه فرش 1000 شانه و فرش 700 شانه

فرش ۱۰۰۰ شانه

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه یکی از پرطرفدارترین فرش ماشینی است که از نظر تراکم ، در تراکم های متفاوتی بافته می شود . زیربافت بودن فرش ۱۰۰۰ شانه ماشینی باعث شده تا وضوح نقشه ها بیشتر شود و شبیه به فرش های دستباف شود . تنوع بالای این فرش ماشینی سبب شده تا با هر سلیقه ای جور شود و با هر دکوراسیونی بتواند همخوانی داشته باشد .

فرش های ۱۰۰۰ شانه در سه طیف رنگی ۸ رنگ و ۱۰ رنگ و ۱۴ رنگ با تنوع فراوان از نگاره های گوناگون می تواند زیبایی متفاوتی را به خانه تان ببخشد .

خرید اینترنتی فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه 

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه گل برجسته ارزان 

ویژگی های فرش ۱۰۰۰ شانه

همانند فرش های ۱۰۰۰ شانه، برای بررسی کیفیت فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل، شانه و تراکم فرش است.

به عنوان مثال  : فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۱۰۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۱۰۰۰شانه ، ۳۰۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۱۵۰۰ گره وجود دارد .

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۱۰۰۰شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۱۰۰۰ شانه به طور متوسط ۹٫۵ میلیمتر است. البته در برخی تولیدات این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متر مربع از فرش ۱۲۰۰ شانه، ۱۲۰۰۰۰۰گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۲۰۰۰۰۰۰ می باشد. وزن هر متر مربع از این فرشها حدود ۳٫۸ کیلوگرم است. یعنی فرش ۱۲ متری آن وزنی در حدود ۴۵ کیلوگرم دارد.

مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه

مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ فنی

در جدول زیر به صورت کلی به بررسی مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه با فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ فنی پرداخته ایم.

ویژگی فرش ۷۰۰ شانه فرش ۱۰۰۰ شانه
شانه ۷۰۰ ۱۰۰۰
تراکم بافت ۲۵۵۰ ۳۰۰۰
ارتفاع نخ خاب ۱۱ ۹
تعداد گره در هر متربع ۵۹۵۰۰۰ ۱۲۰۰۰۰۰
تعداد سر نخ در هر متر مربع ۱۱۹۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰۰
وزن هر متر مربع ۴ ۳٫۸
الیاف به کار رفته در نخ خاب صد در صد آکریلیک هیت ست شده صد در صد آکریلیک هیت ست شده
بافت به صورت گل برجسته بله بله
بافت به صورت کف ساده بله بله
میانگین قیمت روز فرش ۱۲ متری ۲۸۰۰٫۰۰۰ تومان  ۳۳۰۰٫۰۰۰تومان

درست است که مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه طبق این جدول شاید قابل ملاحظه باشد، ولی در واقعیت تفاوت ظاهری فرش های ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه کمتر از آن است که پیدا باشد و ممکن است در نگاه نخست متوجه تفاوت فرش ۷۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰شانه هم نشوید تا موقعی که آن ها را از نزدیک لمس نکرده باشید .

مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ کاربردی

اما مهمترین وجه از مقایسه این دو فرش، مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه از لحاظ استفاده و کاربرد است.

مهم ترین نکته برای خرید فرش ماشینی، محل کاربرد آن فرش است. هر فرش با توجه به ویژگی هایی که دارد برای کاربردهای خاص مناسب است .

فرش ۱۰۰۰ شانه به دلیل زیبایی که دارد دکوراسیون منزل را بسیار زیبا جلوه می دهد. اگر فقط به دنبال زیبایی فرش هستید و فرش را بیشتر برای جنبه تزئینی لازم دارید فرش ۱۰۰۰ شانه تهیه کنید. این فرش ها به دلیل تراکم بالا ، استفاده از الیاف ظریف و طرح و رنگ های بسیار متنوع ، زیبایی منحصر به فردی به منزل تان می دهد .

تنها مشکلی که در این فرش ها وجود دارد نازک بودن و ضخامت کم این فرش نسبت به فرش ماشینی ۷۰۰ می باشد. دلیل آن هم این است که با افزایش تراکم و شانه ، وزن فرش بالا می رود.

برای کاهش وزن، از خاب فرش می کاهند و به همین خاطر خاب فرش ماشینی ۱۰۰۰شانه حدود ۹ میلی متر است . زمانی که خاب فرش کم باشد آن فرش مناسب برای نشستن و یا مکانی که رفت و آمد در آنجا زیاد باشد، نیست .

اشیاء سنگین روی فرش باعث کوفتگی در سطح فرش شده و در طولانی مدت ممکن است فرش حالت طبیعی اش را از دست بدهد . لذا از قرار دادن وسایل خیلی سنگین روی فرش خودداری کنید .

فرش ۱۰۰۰شانه در مقایسه با فرش های ۷۰۰ شانه از شانه و تراکم بیشتری برخوردار است. همانطور که گفتیم، فرش های ۱۰۰۰ شانه در تراکم ۳۰۰۰ بافته می شوند . تراکم و شانه بیشتر فرشهای ۱۰۰۰ شانه باعث شده تا قیمت فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه بیشتر از فرش ۱۰۰۰ شانه باشد.

برخی از فرش های ۷۰۰ شانه از نظر زیبایی و رنگ بندی چیزی کم از فرش های ۱۰۰ شانه ندارد.

فرش ماشینی گل برجسته ۷۰۰ شانه 

فرش ماشینی

قیمت فرش ۱۰۰۰ شانه

فرش هزار شانه جز فرش ماشینی مدرن محسوب می شود پس گران بودن قیمت آن هم امر عادی محسوب می شود . علاوه بر فرش های ۱۰۰۰ شانه ، فرش ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه به دلیل ریزبافت بودن ، توجه همه را به خود جلب کرده است.

برای اطلاع از آخرین قیمت انواع فرش ماشینی می توانید به صفحه قیمت روز فرش در ایران کارپت مراجعه کنید.

از آنجایی که جنس نخ خاب نقش بسیار موثری در کیفیت و قیمت فرش دارد، در پایان جا دارد به صورت مختصر به بررسی الیاف آکریلیک هیت ست شده نیز بپردازیم.

الیاف اکرلیک هیت ست شده یعنی چه ؟

فرایندی که نخ بعد از ریسیدن با دما و بخار تثبیت داده می شود این فرایند موجب تغییراتی در نخ شده و کیفیت نخ و در نهایت کیفیت فرش ماشینی را بالاتر می برد. فرش ماشینی که از نخ هیت ست شده بافته شده است جذابیت بیشتر ، ماندگاری بالاتر و راحت تر از دیگر فرش ها برای مشتریان و خریداران خواهد بود.

زمانی که این فرش در معرض نور خورشید قرار گیرد تغییر رنگی در آن رخ نمی دهد زیرا نخ هیت ست شده در برابر حرارت و شستشو مقاوم است و آسیب پذیر نیست .

مزایای نخ هیت ست شده

بسیاری از افراد هنگام خرید فرش ماشینی جدید از مشکل پرزدهی فرش رنج می بردند که این مشکل با فرایند هیت ست شدن نخ بسیار کاهش یافت . نخ هایی که هیت ست شده هستند پاخور بهتری دارند و زمانی که دست روی فرش کشیده می شود نرم تر هستند .

استحکام نخ هیت ست شده بسیار بالاتر از نخ معمولی است لذا پارگی نخ در زمان بافت فرش بسیار کاهش می یابد . این امر موجب افزایش کیفیت محصول نهایی شود . نخ هیت ست شده قابلیت جذب رنگ بیشتری دارد بنابراین کاهش رنگ پس از شستشو به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

در این مقاله سعی کردیم به مقایسه فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه بپردازیم. ممکن است هنوز بعضی از پرسش ها برای شما وجود داشته باشد؛ مشکلی نیست، چون ما همیشه پاسخگوی سوالات شما به صورت ۲۴ ساعته از طریق شماره های زیر به صورت تلفنی و یا شبکه های اجتماعی مثل تلگرام یا واتس اپ هستیم.

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

این مطلب چطور بود؟
دیدگاه شما

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.