مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه + مزایا و معایب

مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه در تراکم عرضی و طولی آن است، اما این ۲ محصول پرفروش بازار فرش ماشینی ایران برای یکدیگر رقبای سرسختی هستند و به صورت مطلق نمی توان گفت فرش ۱۲۰۰ شانه بهتر است یا فرش ۱۰۰۰ شانه.

اگر شما هم قصد خرید فرش دارید و در انتخاب بین فرش ۱۲۰۰ و ۱۰۰۰ تردید دارید ، با مطالعه این مطلب و مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ فنی و کاربردی، می توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود را بگیرید.

فرش ماشینی

تولید فرش ماشینی برای بار اول به ۵۰ سال پیش در کارخانه مخمل و ابریشم کاشان بر میگردد. بر اساس سابقه تاریخی و ممارست صنعتگران فرش ماشینی کاشان و با توجه به استقبال فراوان مردم، کارخانه های فرش ماشینی کاشان با بروزرسانی ماشین آلات بافی فرش ماشینی، امروزه جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا را در اختیار دارند و بهترین فرش های ماشینی را تولید می کنند .

اواسط دهه ۸۰ شمسی ، شرکت های بزرگ با خرید و راه اندازی ماشین آلات بافندگی فرش ماشینی ، تولید فرش خود را به طور چشمگیری افزایش دادند . در آن زمان سرمایه گذاران بسیاری در زمینه صنعت فرش و صنایع وابسته به آن به خصوص در شهرستان کاشان و آران و بیدگل که به عنوان قطب صنعت فرش ایران است ، در این زمینه سرمایه گذاری کردند .

این تحولات چنان سریع شکل گرفت که تکنولوژی کارخانجات فرش ماشینی که در کاشان و آران بیدگل فعالیت داشتند از دیگر استان ها بیشتر شد . به طوری که علاوه بر ماشین های بافندگی فرش ۱۲۰۰ شانه ، فرش ۱۵۰۰ شانه نیز در این منطقه بافته می شود .

شما را به خواندن این مقاله که به بررسی مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه می پردازد دعوت می کنیم.

فرش ۱۲۰۰ شانه

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت در فرش ماشینی که در هر دوره وارد بازار می شود شانه و تراکم فرش است که با گذشت زمان افزایش یافته است.

یکی از دستاوردهای صنعت فرش ماشینی در سال های اخیر ، فرش های ۱۲۰۰ شانه است که نسبت به فرش ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه از تراکم و شانه بیشتری برخوردار است. تراکم بافت این فرش ها ۳۶۰۰ است و با بهترین الیاف آکریلیک هیت ست شده بافته می شوند.

البته این معنای این نیست که فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه در هر حالتی بهترین فرش ماشینی در بازار است. در ادامه علت آن را بیان خواهیم کرد.

تاریخچه فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه

نخستین رونمایی از فرش های ۱۲۰۰ شانه در ابتدای سال ۱۳۹۴ صورت گرفت . این فرش های در فاصله کمی از فرش های ۱۰۰۰ شانه وارد بازار شد و واردات ماشین آلات ۱۰۰۰ شانه را تحت الشعاع قرار داد به صورتی که ماشین آلات ۱۰۰۰ شانه وارد شده به کشور شاید کمتر از ۲۰ دستگاه بود.

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه در ابعاد استاندارد ۶ متری ، ۹ متری و ۱۲ متری طراحی و بافته می شود. در بافت فرش از الیاف مرغوب همچون اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود . فرشی که با استفاده از نخ هیت ست شده بافته می شود ، دوام و عمر بالاتری دارد.

شانه و تراکم فرش ۱۲۰۰ شانه باعث می شود تا طرح و نقشه و رنگ ها جلوه زیباتر و واقعی تری داشته باشند . به همین خاطر نقشه فرش های ۱۲۰۰ شانه شلوغ و پیچیده هستند.

مقایسه فرش 1200 شانه و فرش 1000 شانه

ویژگی های فرش ۱۲۰۰ شانه

برای بررسی کیفیت فرش ۱۲۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل ، شانه و تراکم فرش است .

به عنوان مثال  : فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ 

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۱۲۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ، ۳۶۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۱۸۰۰ گره وجود دارد .

برای اینکه مطمئن بشوید فرش واقعا تراکم ۳۶۰۰ و ۱۲۰۰شانه است پشت فرش را نگاه کنید و تعداد گره ها را در یک سانتی متر از طول و عرض فرش بشمارید . تعداد گره های طولی ۱۸گره و تعداد گره های عرضی ۱۲ گره باید باشد. در این صورت فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ واقعی است .

در بازار فرش الیاف مختلفی همچون BCF ، پلی استر و ورجین وجود دارد، اما بهترین الیافی که در بافت فرش استفاده می شود الیاف اکریلیک است.

الیاف اکرلیک به تنهایی مشکلاتی را در بر داشت ، به همین خاطر از الیاف اکریلیک را طی فرایندی به الیاف اکرلیک هیت ست شده تبدیل و سپس در بافت فرش به کار بردند. در فرش های ۱۲۰۰ شانه از الیاف اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود.

البته باید گفت الیاف به کار رفته در این ۲ نوع فرش جزء مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه محسوب نمی شود، زیرا در حال حاضر مرغوب ترین الیاف که همان آکریلیک هیت ست شده باشد در بافت این دو فرش مورد استفاده قرار می گیرد.

مقایسه فرش 1200 شانه و فرش 1000 شانه

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۱۲۰۰ شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۱۲۰۰ شانه به طور متوسط ۸ میلیمتر است. البته در برخی تولیدات این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متر مربع از فرش ۱۲۰۰ شانه، ۱۴۴۰۰۰۰ گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۲۸۸۰۰۰۰ می باشد. وزن هر متر مربع از این فرشها حدود ۳٫۵ کیلوگرم است. یعنی فرش ۱۲ متری آن وزنی در حدود ۴۲ کیلوگرم دارد.

مقایسه فرش 1200 شانه و فرش 1000 شانه

فرش ۱۰۰۰ شانه

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه یکی از پرطرفدارترین فرش ماشینی است که از نظر تراکم ، در تراکم های متفاوتی بافته می شود . زیربافت بودن فرش ۱۰۰۰ شانه ماشینی باعث شده تا وضوح نقشه ها بیشتر شود و شبیه به فرش های دستباف شود . تنوع بالای این فرش ماشینی سبب شده تا با هر سلیقه ای جور شود و با هر دکوراسیونی بتواند همخوانی داشته باشد .

فرش های ۱۰۰۰ شانه در سه طیف رنگی ۸ رنگ و ۱۰ رنگ و ۱۴ رنگ با تنوع فراوان از نگاره های گوناگون می تواند زیبایی متفاوتی را به خانه تان ببخشد .

خرید فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه 

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه گل برجسته ارزان 

ویژگی های فرش ۱۰۰۰ شانه

همانند فرش های ۱۰۰۰ شانه، برای بررسی کیفیت فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل، شانه و تراکم فرش است.

به عنوان مثال  : فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۱۰۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۱۰۰۰شانه ، ۳۰۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۱۵۰۰ گره وجود دارد .

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۱۰۰۰شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۱۰۰۰ شانه به طور متوسط ۹٫۵ میلیمتر است. البته در برخی تولیدات این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متر مربع از فرش ۱۲۰۰ شانه، ۱۲۰۰۰۰۰گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۲۰۰۰۰۰۰ می باشد. وزن هر متر مربع از این فرشها حدود ۳٫۸ کیلوگرم است. یعنی فرش ۱۲ متری آن وزنی در حدود ۴۵ کیلوگرم دارد.

مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ شانه

مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ فنی

در جدول زیر به صورت کلی به بررسی مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ فنی پرداخته ایم.

ویژگی فرش ۱۲۰۰ شانه فرش ۱۰۰۰ شانه
شانه ۱۲۰۰ ۱۰۰۰
تراکم بافت ۳۶۰۰ ۳۰۰۰
ارتفاع نخ خاب ۸ ۹
تعداد گره در هر متربع ۱۴۴۰۰۰۰ ۱۲۰۰۰۰۰
تعداد سر نخ در هر متر مربع ۲۸۸۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰۰
وزن هر متر مربع ۳٫۵ ۳٫۸
الیاف به کار رفته در نخ خاب صد در صد آکریلیک هیت ست شده صد در صد آکریلیک هیت ست شده
بافت به صورت گل برجسته بله بله
بافت به صورت کف ساده بله بله
میانگین قیمت روز فرش ۱۲ متری ۳۶۰۰٫۰۰۰ تومان  ۳۳۰۰٫۰۰۰تومان

درست است که مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه طبق این جدول شاید قابل ملاحظه باشد، ولی در واقعیت تفاوت ظاهری فرش های ۱۲۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه کمتر از آن است که پیدا باشد و ممکن است در نگاه نخست متوجه تفاوت فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰شانه هم نشوید تا موقعی که آن ها را از نزدیک لمس نکرده باشید .

مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ کاربردی

اما مهمترین وجه از مقایسه این دو فرش، مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه از لحاظ استفاده و کاربرد است.

مهم ترین نکته برای خرید فرش ماشینی، محل کاربرد آن فرشاست. هر فرش با توجه به ویژگی هایی که دارد برای کاربردهای خاص مناسب است .

فرش ۱۲۰۰ شانه به دلیل زیبایی که دارد دکوراسیون منزل را بسیار زیبا جلوه می دهد. اگر فقط به دنبال زیبایی فرش هستید و فرش را بیشتر برای جنبه تزئینی لازم دارید فرش ۱۲۰۰ شانه تهیه کنید. این فرش ها به دلیل تراکم بالا ، استفاده از الیاف ظریف و طرح و رنگ های بسیار متنوع ، زیبایی منحصر به فردی به منزل تان می دهد .

تنها مشکلی که در این فرش ها وجود دارد نازک بودن و ضخامت کم این فرش ها می باشد. دلیل آن هم این است که با افزایش تراکم و شانه ، وزن فرش بالا می رود.

برای کاهش وزن، از خاب فرش می کاهند و به همین خاطر خاب فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه حدود ۸ میلی متر است . زمانی که خاب فرش کم باشد آن فرش مناسب برای نشستن و یا مکانی که رفت و آمد در آنجا زیاد باشد، نیست.

یکی دیگر از معایب فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه این است که نباید روی فرش وسایل سنگین قرار دهید. این فرش ها به دلیل ظرافتی که دارد آسیب پذیر هستند. اشیاء سنگین روی فرش باعث کوفتگی در سطح فرش شده و در طولانی مدت ممکن است فرش حالت طبیعی اش را از دست بدهد .

فرش ۱۰۰۰شانه در مقایسه با فرش های ۱۲۰۰ شانه از شانه و تراکم کمتری برخوردار است. همانطور که گفتیم، فرش های ۱۰۰۰ شانه در تراکم ۳۰۰۰ بافته می شوند . تراکم و شانه کمتر فرشهای ۱۰۰۰ شانه باعث شده تا قیمت فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه ارزان تر از فرش ۱۲۰۰ شانه باشد.

فرش های ۱۰۰۰ شانه از نظر زیبایی و رنگ بندی هم چیزی کم از فرش های ۱۲۰۰ شانه ندارد.

قیمت فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه 

 گران ترین فرش ۱۲۰۰ شانه 

قیمت فرش ماشینی

قیمت فرش ۱۲۰۰ شانه

فرش هزارودویست شانه جز فرش ماشینی مدرن محسوب می شود پس گران بودن قیمت آن هم امر عادی محسوب می شود . قبل از این فرش های ۱۰۰۰ شانه این جایگاه را داشتند و جز بهترین فرش ماشینی محسوب می شدند . اما این روز ها فرش ۱۲۰۰شانه و ۱۵۰۰ شانه به دلیل ریزبافت بودن ، توجه همه را به خود جلب کرده است.

برای اطلاع از آخرین قیمت انواع فرش ماشینی می توانید به صفحه قیمت روز فرش در ایران کارپت مراجعه کنید.

از آنجایی که جنس نخ خاب نقش بسیار موثری در کیفیت و قیمت فرش دارد، در پایان جا دارد به صورت مختصر به بررسی الیاف آکریلیک هیت ست شده نیز بپردازیم.

الیاف اکرلیک هیت ست شده یعنی چه ؟

فرایندی که نخ بعد از ریسیدن با دما و بخار تثبیت داده می شود این فرایند موجب تغییراتی در نخ شده و کیفیت نخ و در نهایت کیفیت فرش ماشینی را بالاتر می برد. فرش ماشینی که از نخ هیت ست شده بافته شده است جذابیت بیشتر ، ماندگاری بالاتر و راحت تر از دیگر فرش ها برای مشتریان و خریداران خواهد بود.

زمانی که این فرش در معرض نور خورشید قرار گیرد تغییر رنگی در آن رخ نمی دهد زیرا نخ هیت ست شده در برابر حرارت و شستشو مقاوم است و آسیب پذیر نیست .

مزایای نخ هیت ست شده

بسیاری از افراد هنگام خرید فرش ماشینی جدید از مشکل پرزدهی فرش رنج می بردند که این مشکل با فرایند هیت ست شدن نخ بسیار کاهش یافت . نخ هایی که هیت ست شده هستند پاخور بهتری دارند و زمانی که دست روی فرش کشیده می شود نرم تر هستند .

استحکام نخ هیت ست شده بسیار بالاتر از نخ معمولی است لذا پارگی نخ در زمان بافت فرش بسیار کاهش می یابد . این امر موجب افزایش کیفیت محصول نهایی شود . نخ هیت ست شده قابلیت جذب رنگ بیشتری دارد بنابراین کاهش رنگ پس از شستشو به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

در این مقاله سعی کردیم به مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه بپردازیم. ممکن است هنوز بعضی از پرسش ها برای شما وجود داشته باشد؛ مشکلی نیست، چون ما همیشه پاسخگوی سوالات شما به صورت ۲۴ ساعته از طریق شماره های زیر به صورت تلفنی و یا شبکه های اجتماعی مثل تلگرام یا واتس اپ هستیم.

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه شما

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.