مقایسه فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه + مزایا و معایب

تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه در تراکم عرضی و طولی آن است، اما این ۲ محصول پرفروش بازار فرش ماشینی ایران برای یکدیگر رقبای سرسختی هستند و به صورت مطلق نمی توان گفت فرش ۱۵۰۰ شانه بهتر است یا فرش ۱۲۰۰ شانه.

اگر شما هم قصد خرید فرش دارید و در انتخاب بین فرش ۱۵۰۰ و ۱۲۰۰ تردید داریم، با مطالعه این مطلب و مقایسه فرش ۱۵۰۰ شانه با فرش ۱۲۰۰ شانه از لحاظ فنی و کاربردی، می توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود را بگیرید.

تفاوت فرش 1500 شانه و فرش 1200 شانه

تولید فرش ماشینی برای بار اول به ۵۰ سال پیش در کارخانه مخمل و ابریشم کاشان بر میگردد. بر اساس سابقه تاریخی و ممارست صنعتگران فرش ماشینی کاشان و با توجه به استقبال فراوان مردم، کارخانه های فرش ماشینی کاشان با بروزرسانی ماشین آلات بافی فرش ماشینی، امروزه جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا را در اختیار دارند و بهترین فرش های ماشینی را تولید می کنند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در حال حاضر فرش های ۱۵۰۰ شانه تنها و در تنها در شهر کاشان تولید می شود و هیچ دستگاه دیگری از این ماشین آلات در شهرهای دیگر دنیا وجود ندارد.

شما را به خواندن این مقاله تخصصی که به بررسی تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه می پردازد دعوت می کنیم.

فرش ۱۵۰۰ شانه

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت در فرش ماشینی که در هر دوره وارد بازار می شود شانه و تراکم فرش است که با گذشت زمان افزایش یافته است.

از آخرین دستاوردهای صنعت فرش ماشینی دنیا، فرش های ۱۵۰۰ شانه است که نسبت به فرش ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه از تراکم و شانه بیشتری برخوردار است. تراکم بافت این فرش ها ۴۵۰۰ است و با بهترین الیاف آکریلیک هیت ست شده بافته می شوند.

البته این معنای این نیست که فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه در هر حالتی بهترین فرش ماشینی در بازار است. در ادامه علت آن را بیان خواهیم کرد.

تاریخچه فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه

اولین دستگاه تولید فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه به منظور گسترش فرش ماشینی در سال ۱۳۹۶ توسط شرکت فرش قیطران از کمپانی واندویل بلژیک و با مدل HCI X2 خریداری شد.

مدت زمانی برای مراحل نصب و راه اندازی این دستگاه طول کشید و در نهایت این ماشین بافت در تاریخ ۹۷٫۰۳٫۲۶ مصادف با روز عید سعید فطر راه اندازی و از اولین فرش بافته شده با دستگاه رونمایی شد.

tva 1500 ahki

ویژگی های فرش ۱۵۰۰ شانه

برای بررسی کیفیت فرش ۱۵۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل ، شانه و تراکم فرش است .

به عنوان مثال  : فرش ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۱۵۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه ، ۴۵۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۲۲۵۰ گره وجود دارد .

برای اینکه مطمئن بشوید فرش واقعا تراکم ۴۵۰۰ و ۱۵۰۰ شانه است پشت فرش را نگاه کنید و تعداد گره ها را در یک سانتی متر از طول و عرض فرش بشمارید . تعداد گره های طولی ۲۲ گره و تعداد گره های عرضی ۱۵ گره باید باشد. در این صورت فرش ۱۵۰۰ شانه با تراکم ۴۵۰۰ واقعی است .

در بازار فرش الیاف مختلفی همچون BCF ، پلی استر و ورجین وجود دارد، اما بهترین الیافی که در بافت فرش استفاده می شود الیاف اکریلیک است.

الیاف اکرلیک به تنهایی مشکلاتی را در بر داشت ، به همین خاطر از الیاف اکریلیک را طی فرایندی به الیاف اکرلیک هیت ست شده تبدیل و سپس در بافت فرش به کار بردند. در فرش های ۱۵۰۰ شانه از الیاف اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود.

البته باید گفت الیاف به کار رفته در این ۲ نوع فرش جزء تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه محسوب نمی شود، زیرا در حال حاضر مرغوب ترین الیاف که همان آکریلیک هیت ست شده باشد در بافت این دو فرش مورد استفاده قرار می گیرد.

الیاف اکرلیک هیت ست شده

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۱۵۰۰ شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۱۵۰۰ شانه به طور متوسط ۶ میلیمتر است. البته در برخی تولیدات این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متربع از فرش ۱۵۰۰ شانه، ۲۲۵۰۰۰۰ گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۴۵۰۰۰۰۰ می باشد. وزن هر متر مربع از این فرشها حدود ۳٫۶ کیلوگرم است. یعنی فرش ۱۲ متری آن وزنی در حدود ۴۳ کیلوگرم دارد.

فرش ماشینی 1200

فرش ۱۲۰۰ شانه

نخستین رونمایی از فرش های ۱۲۰۰ شانه در ابتدای سال ۱۳۹۴ صورت پذیرفت. این فرش های در فاصله کمی از فرش های ۱۰۰۰ شانه وارد بازار شد و واردات ماشین آلات ۱۰۰۰ شانه را تحت الشعاع قرار داد به صورتی که ماشین آلات ۱۰۰۰ شانه وارد شده به کشور شاید کمتر از ۲۰ دستگاه بود.

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه در ابعاد استاندارد ۶ متری ، ۹ متری و ۱۲ متری طراحی و بافته می شود. در بافت فرش از الیاف مرغوب همچون اکرلیک هیت ست شده استفاده می شود . فرشی که با استفاده از نخ هیت ست شده بافته می شود ، دوام و عمر بالاتری دارد.

شانه و تراکم فرش ۱۲۰۰ شانه باعث می شود تا طرح و نقشه و رنگ ها جلوه زیباتر و واقعی تری داشته باشند . به همین خاطر نقشه فرش های ۱۲۰۰ شانه شلوغ و پیچیده هستند.

ویژگی های فرش ۱۲۰۰ شانه

همانند فرش های ۱۵۰۰ شانه، برای بررسی کیفیت فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه اولین و مهم ترین عامل، شانه و تراکم فرش است.

به عنوان مثال  : فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰

منظور از شانه یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد در اینجا تعداد گره ها ۱۲۰۰ عدد می باشد .

تراکم فرش ماشینی به دو برابر تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش وجود دارد تراکم گفته می شود . تراکم فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ، ۳۶۰۰ است یعنی در هر متر از طول فرش ۱۸۰۰ گره وجود دارد .

مقایسه فرش 1200 شانه با فرش 1500 شانه

از دیگر مشخصات فنی فرش های ۱۲۰۰ شانه، ارتفاع نخ های خاب است. ارتفاع نخ خاب در فرش های ۱۲۰۰ شانه به طور متوسط ۸ میلیمتر است. البته در برخی تولیدات این عدد شاید ۱ میلیمتر بیشتر یا کمتر شود.

تعداد گره در هر متربع از فرش ۱۲۰۰ شانه، ۱۴۴۰۰۰۰ گره است و تعداد سر نخ در هر متر مربع این فرش ها ۲۸۸۰۰۰۰ می باشد. وزن هر متر مربع از این فرشها حدود ۳٫۵ کیلوگرم است. یعنی فرش ۱۲ متری آن وزنی در حدود ۴۲ کیلوگرم دارد.

مقایسه فرش ۱۲۰۰ شانه با فرش ۱۵۰۰ شانه

تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه از لحاظ فنی

در جدول زیر به صورت کلی به بررسی تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه از لحاظ فنی پرداخته ایم.

ویژگی فرش ۱۲۰۰ شانه فرش ۱۵۰۰ شانه
شانه ۱۲۰۰ ۱۵۰۰
تراکم بافت ۳۶۰۰ ۴۵۰۰
ارتفاع نخ خاب ۸ ۶
تعداد گره در هر متربع ۱۴۴۰۰۰۰ ۲۲۵۰۰۰۰
تعداد سر نخ در هر متر مربع ۲۸۸۰۰۰۰ ۴۵۰۰۰۰۰
وزن هر متر مربع ۳٫۵ ۳٫۶
الیاف به کار رفته در نخ خاب صد در صد آکریلیک هیت ست شده صد در صد آکریلیک هیت ست شده
بافت به صورت گل برجسته بله بله
بافت به صورت کف ساده بله خیر
میانگین قیمت روز فرش ۱۲ متری ۳۶۰۰٫۰۰۰ تومان ۴۷۰۰٫۰۰۰ تومان

درست است که تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه طبق این جدول شاید قابل ملاحظه باشد، ولی در واقعیت تفاوت ظاهری فرش های ۱۵۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه بسیار کم است و ممکن است در نگاه نخست متوجه تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه هم نشوید تا موقعی که آن ها را از نزدیک لمس نکرده باشید.

خالی از لطف نیست که بگوییم در حال حاضر فرش ۱۵۰۰ شانه گرانترین فرش ماشینی در بازار فرش ایران می باشد.

تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه از لحاظ کاربردی

اما مهمترین وجه از مقایسه این دو فرش، تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه از لحاظ استفاده و کاربرد است.

مهم ترین نکته برای خرید فرش ماشینی، محل کاربرد آن فرشاست. هر فرش با توجه به ویژگی هایی که دارد برای کاربردهای خاص مناسب است .

فرش ۱۵۰۰ شانه به دلیل زیبایی که دارد دکوراسیون منزل را بسیار زیبا جلوه می دهد. اگر فقط به دنبال زیبایی فرش هستید و فرش را بیشتر برای جنبه تزئینی لازم دارید فرش ۱۵۰۰ شانه تهیه کنید. این فرش ها به دلیل تراکم بالا ، استفاده از الیاف ظریف و طرح و رنگ های بسیار متنوع ، زیبایی منحصر به فردی به منزل تان می دهد .

تنها مشکلی که در این فرش ها وجود دارد نازک بودن و ضخامت کم این فرش ها می باشد. دلیل آن هم این است که با افزایش تراکم و شانه ، وزن فرش بالا می رود.

برای کاهش وزن، از خاب فرش می کاهند و به همین خاطر خاب فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه حدود ۶ میلی متر است . زمانی که خاب فرش کم باشد آن فرش مناسب برای نشستن و یا مکانی که رفت و آمد در آنجا زیاد باشد، نیست.

یکی دیگر از معایب فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه این است که نباید روی فرش وسایل سنگین قرار دهید. این فرش ها به دلیل ظرافتی که دارد آسیب پذیر هستند. اشیاء سنگین روی فرش باعث کوفتگی در سطح فرش شده و در طولانی مدت ممکن است فرش حالت طبیعی اش را از دست بدهد .

فرش ۱۲۰۰ شانه در مقایسه با فرش های ۱۵۰۰ شانه از شانه و تراکم کمتری برخوردار است. همانطور که گفتیم، فرش های ۱۲۰۰ شانه در تراکم ۳۶۰۰ بافته می شوند . تراکم و شانه کمتر فرشهای ۱۲۰۰ شانه باعث شده تا قیمت فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ارزان تر از فرش ۱۵۰۰ شانه باشد.

فرش های ۱۲۰۰ شانه از نظر زیبایی و رنگ بندی هم چیزی کم از فرش های ۱۵۰۰ شانه ندارد.

قیمت فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه 

 گران ترین فرش ۱۲۰۰ شانه 

قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه

فرش هزار و پانصدشانه جز فرش های لوکس محسوب می شود پس گران بودن قیمت آن هم امر عادی محسوب می شود . قبل از این فرش های ۱۲۰۰ شانه این جایگاه را داشتند و جز فرش های لوکس و بهترین فرش ماشینی محسوب می شدند . اما این روز ها فرش ۱۵۰۰ شانه به دلیل ریزبافت بودن ، توجه همه را به خود جلب کرده است.

برای اطلاع از آخرین قیمت انواع فرش ماشینی می توانید به صفحه قیمت روز فرش در ایران کارپت مراجعه کنید.

از آنجایی که جنس نخ خاب نقش بسیار موثری در کیفیت و قیمت فرش دارد، در پایان جا دارد به صورت مختصر به بررسی الیاف آکریلیک هیت ست شده نیز بپردازیم.

الیاف اکرلیک هیت ست شده یعنی چه ؟

فرایندی که نخ بعد از ریسیدن با دما و بخار تثبیت داده می شود این فرایند موجب تغییراتی در نخ شده و کیفیت نخ و در نهایت کیفیت فرش ماشینی را بالاتر می برد. فرش ماشینی که از نخ هیت ست شده بافته شده است جذابیت بیشتر ، ماندگاری بالاتر و راحت تر از دیگر فرش ها برای مشتریان و خریداران خواهد بود.

زمانی که این فرش در معرض نور خورشید قرار گیرد تغییر رنگی در آن رخ نمی دهد زیرا نخ هیت ست شده در برابر حرارت و شستشو مقاوم است و آسیب پذیر نیست .

مزایای نخ هیت ست شده

بسیاری از افراد هنگام خرید فرش ماشینی جدید از مشکل پرزدهی فرش رنج می بردند که این مشکل با فرایند هیت ست شدن نخ بسیار کاهش یافت . نخ هایی که هیت ست شده هستند پاخور بهتری دارند و زمانی که دست روی فرش کشیده می شود نرم تر هستند .

استحکام نخ هیت ست شده بسیار بالاتر از نخ معمولی است لذا پارگی نخ در زمان بافت فرش بسیار کاهش می یابد . این امر موجب افزایش کیفیت محصول نهایی شود . نخ هیت ست شده قابلیت جذب رنگ بیشتری دارد بنابراین کاهش رنگ پس از شستشو به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

در این مقاله سعی کردیم به تفاوت فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه بپردازیم. ممکن است هنوز بعضی از پرسش ها برای شما وجود داشته باشد؛ مشکلی نیست، چون ما همیشه پاسخگوی سوالات شما به صورت ۲۴ ساعته از طریق شماره های زیر به صورت تلفنی و یا شبکه های اجتماعی مثل تلگرام یا واتس اپ هستیم.

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

3.8/5 - (15 امتیاز)

دیدگاه شما

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.