انواع فرش ماشینی

انواع فرش ماشینی در بازار تنوع بسیاری دارد که بر اساس دستگاه بافت، مواد اولیه، شانه، تراکم و مدل های مختلف دسته بندی می شود.

در این مقاله ما به معرفی انواع فرش های ماشینی موجود در بازار می پردازیم و به بررسی قیمت آن ها و کارایی آن نیز خواهیم پرداخت، پس با ادامه این مقاله مفید با ایران کارپت همراه باشید.

این مقاله به مرور تکمیل می شود.

انواع فرش ماشینی بر اساس جنس نخ تار

که با مواد اولیه آکریلیک، bcf ، پلی استر و یا مخلوطی از این مواد بافته می شود که بعدها به آن خواهیم پرداخت.

انواع فرش ماشینی بر اساس شانه

تراکم عرضی یا شانه، پارامتری برای بیان تعداد نخ های خاب در یک متر عرض فرش ماشینی می باشد.

برای بیان تراکم عرضی فرش، تعداد دندانه های شانه در یک متر طول شانه ماشین بافندگی را بیان می کنند. تراکم عرضی فرش را با شانه بیان می کنند.

به طور مثال، فرشی که در ماشین بافندگی 700 شانه (با 700 دندانه در یک متر شانه) بافته می شود، به فرش تراکم 700 شانه معروف است و به این معنی است که در یک متر عرض فرش بافته شده،700 نخ خاب وجود دارد.

به همین دلیل است که تراکم عرضی هر فرش با نمره شانه ماشین بافندگی یکی است. واضح است که تعیین نمره شانه ماشین بافندگی یا تراکم شانه فرش بافته شده، به آسانی و با شمارش تعداد نخ های خاب در یک متر عرض آن،به راحتی امکان پذیر است.

افزایش تراکم شانه و تراکم تاری فرش، مشکلاتی را به هنگام ساخت ماشین ، انجام تعمیرات، نگهداری و نیز به هنگام بافت فرش پدید می آورد.

فرش های 350 شانه و 440 شانه 

از اولین نسل های فرش ماشینی، فرش های 350 شانه و 440 شانه بودند که سالها پیش بازار فرش ماشینی ایران را قبضه کرده بودند، اما با ورود فرش 500 شانه، بازار خود را از دست دادند.

تراکم بافت فرش های 350 شانه معمولا 700 و تراکم بافت 440 شانه 900 می باشد ور در 5 رنگ بافت می شود.

فرش های 350 شانه و 440 شانه ارزانترین فرش های موجود در بازار می باشد.

در حال حاضر این فرش های در کارگاه های کوچک تولید می شود و بیشترین تولید آن، بافت جانمازی، کناره و فرش های ارزان قیمت به ویژه برای صادرات به کشورهای فقیر استفاده می شود.

فرش 500 شانه 

فرش 500 شانه تا سالها محصول لوکس بازار فرش محسوب می شد. این فرش ها در ماشین آلات بافت فرش واندویل، شونهر، تکسیما و تکنولوژی های ASR، CRX و…

تراکم بافت فرش های 500 شانه از 1000 شروع می شد و با پیشرفت ماشین آلات به فرش های با تراکم بالاتر و تا 2250 بافت می شد.

فرش های 500 شانه در 5 رنگ بافته می شد ولی در دستگاه هایی که بعدها وارد بازار بافت این فرش ها شد مثل CRX، تا 8 رنگ واقعی نیز در بافت فرش ماشینی استفاده می شد.

بافت فرش های 500 شانه همچنان ادامه دارد، اگرچه مثل سابق سهم به سزایی در بازار ندارد، اما با بافت طرح های پرفروش 700 شانه با ماشین آلات 500 شانه و درج عناوینی روی مارک فرش مثل طرح 700 شانه، فرش های 500 شانه را در بازار عرضه و به فروش می رسانند.

در نسل فرش های 350، 440 و 500 شانه تنوع فرش های بسیار محدود بود، به شکلی که شاید در هر سال، نهایتا 10 نقشه بافته می شد.

فرش 700 شانه

با ورود فرش های 700 شانه در بازار انقلابی به وجود آمد. دیگر مثل سابق، تنوع نقشه های بافت فرش ماشینی محدود نبود و فرش ها در بی شمار طرح می توانست بافته شود.

ابتدا دستگاه های CRX شرکت واندویل، فرش های 700 شانه را با تراکم 1500 و با 8 رنگ می بافتند، اما در فاصله کمی واندویل بلژیک دستگاه محبوب HCP را عرضه کرد که فرش های ماشینی را می توانست در تراکم 2550 نیز بافت کند.

این ماشین آلات تنوع رنگی را نیز تا 10 رنگ مختلف نیز رساندند.

اکنون فرش های 700 شانه فروش بالاتری نسبت به دیگر فرش ها دارند، علت آن تراکم بافت بالا، خاب مناسب، قیمت نسبتا به صرفه تر و تنوع نقشه هاست.

فرش 1000 شانه

 

چرا فرش های با شانه بالاتر گرانتر است؟

متراکم شدن بیش از حدّ دندانه های شانه،سخت تر شدن ساخت و تعمیر دندانه های شانه در دستگاه بافت فرش ماینی، تراکم بالاتر میل میلک های چله و خاب و احتمال درگیری بیشتر آنها با یکدیگر، سایش بیشتر نخ های چله در تماس با دندانه های متراکم شانه و احتمالاً در تماس با یکدیگر به هنگام حرکت رفت و برگشتی دفتین، طولاتی تر شدن توقف ماشین به هنگام تعویض اسنو چله (به دلیل زمان طولانی تر سربند چله ها)، سخت تر شدن کار کارگران بافنده دریافتن نخ چله یا خاب پاره شده در میان انبوهی از نخ ها و گره زدن آنها، تنها نمونه هایی از مشکلات ناشی از افزایش تراکم شانه یا تراکم تاری فرش در دستگاه بافندگی فرش ماشینی و در نتیجه افزایش قیمت فرش می باشد.

عوامل موثر در قیمت انواع فرش

تراکم عرضی فرش را شانه فرش می‌گویند. شانه فرش عامل اصلی تعیین قیمت فرش ماشینی به شمار می‌رود چراکه با بیشتر شدن آن نقش‌ها ظریف‌تر بافته می‌شوند.

در حال حاضر فرش های تولید شده در شهر کاشان و مشهد اعم از فرش مشهد، فرش نگین مشهد، فرش آدینا، فرش نیاوران، فرش محتشم زرین و فرش سورنا با تراکم های ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه و با استفاده از با کیفیت ترین الیاف کشورهای آلمان، ژاپن و ترکیه بافته می شوند.

قیمت انواع فرش ماشینی_irancarpet

ضمن تاثیر تراکم عرضی در قیمت فرش، تراکم طولی آن نیز بی تاثیر در قیمت انواع فرش ماشینی نمی باشد.

همچنین نوع نخ به کار رفته، دستگاه بافت فرش ماشینی، وزن فرش، بسته بندی و تکمیل و همچنین برند و مارک فرش از عوامل دخیل در قیمت فرش ماشینی می باشد.

قیمت فرش ماشینی از تاریخ اول اردیبهشت ۱۳۹۷ حدوداً بین ۱۰ الی ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.

قیمت علی الحساب فرش به شرح زیر است:

ارسال تمامی محصولات فرش به سراسر کشور رایگان می باشد.

قیمت برخی از برندها ممکن است از قیمت بالا بیشتر و یا کمتر باشد.

فروش فرش به صورت تحویل درب منزل و پرداخت پس از تحویل فرش می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸ و یا از طریق تلگرام با شماره ۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶ تماس بگیرید.

همچنین برای اطلاع از آخرین قیمت فرش می توانید به صفحه قیمت فرش ماشینی مراجعه نمایید.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*