چندنکته راجع به فرش

روش تشخیص فرش اکرولیک از پروپلین:

برای این کار می توانید از دو انگشت خود استفاده کنید.  فرش را باز کرده و به نخ های فرش نگاه کنید. اگر نخ فرش تاب داشته باشد. مطمئن باشید که جنس نخ فرش اکرولیک است و اگر نخ فرش تاب نداشته باشد و مانند پشم باشد جنس فرش پروپلین است. یعنی درصد پلاستیک آن بالا است، همیشه سعی کنید فرشی را تهیه کنید که جنس آن اکرولیک باشد.

Image result for persian carpet_irancarpet

چند نکته در مورد فرش:

هر دو روز یکبار فرشها را باید جارو کنید و هر هفته یکبار کیسه ای را که برای فرش گذاشته اید خیس کنید و کاملاً روی تمام قسمتهای فرش بکشید. تا اگر در این هفته کثیف شده است، تمیز شود و هر سال یکبار هم باید فرشها راکاملاً بشویید.

اشیاء سنگین روی فرش:

اگر اشیاء سنگینی را برای طولانی مدت روی فرش گذاشته اید و اکنون جای اشیای سنگین گود افتاده است نگران نباشید این مشکل را می توانید با بخار آب حل کنید. به این صورت که کتری را روی اجاق گذاشته تا به جوش بیاید و سپس بوسیله ی شیلنگ ۱ متری بخار را به قسمت مورد نظر رسانده و بعد از آن برس بزنید. پرز فرشها به حال اول خود بر می گردند.

لکه ی شربت روی فرش:

برای ازبین بردن لکه شربت از روی فرش ابتدا با قاشق شربتها را جمع کنید، سپس یک اسنفج را خیس کنید و به محل مورد نظر بکشید. اینکار را می توانید چند بار تکرار کنید. اگر دیدید که با این کار لکه ی شربت کاملاً ازبین نرفت، محلولی از ترکیب الکل و سرکه به نسبت مساوی تهیه کنید و روی لکه مورد نظر بکشید، تا لکه کاملاً تمیز شود. مجددا با اسفنج مرطوب جای لکه را پاک کنید.

لکه ی میوه و آبمیوه روی فرش:

برای از بین بردن لکه ی میوه یا آبمیوه به این روش عمل کنید: ابتدا میوه یا آبمیوه را با قاشق جمع کنید. سپس اسفنج را در آب سرد فرو برده و به محل لکه بکشید. اگر پاک نشد با مقداری مساوی الکل و آب به محل لکه بکشید، سپس اسنفج مرطوب را روی لکه بکشید، پس از آن با شامپو فرش آن قسمت را تمیز کنید.

تمیز کردن فرش با شامپوی فرش:

ابتدا فرش را کاملاً جارو کشیده سپس مقداری از شامپو را با آب مخلوط کنید و خوب دستتان را در آب تکان دهید تا کاملاً کف کند، سپس برس نرم را داخل کف زده و به تمام سطح فرش بمالید. پس از آن بگذارید تا کف روی فرش کاملاً خشک شود، و کثیفی های فرش را در خود حل کند. و بعد با جاروبروقی کفهای خشک شده را از روی فرش جمع کنید، خواهید دید که فرش شما کاملاً تمیز خواهد شد.

لکه ی قهوه روی فرش:

ابتدا اضافی قهوه را از روی فرش جمع کنید و بعد اسنفج را در آب و صابون فرو برده و به محل لکه بمالید. چند بار این کار را تکرار کنید. اگر لکه پاک نشد، می توانید از یک قاشق الکل و یک قاشق سرکه استفاده کنید و بر روی لکه بمالید و بعد از لکه زدایی کاملاً آن قسمت فرش را آبکشی کنید.

لکه ی چای روی فرش:

ابتدا اضافی چای را از روی فرش با قاشق جمع کنید. سپس اسنفجی را که در آب و پودر لباسشویی زده اید روی لکه بکشید، سپس اسنفج دیگری را در آب نیمگرم زده و به محل لکه بکشید و بعد هم با دستمال خشک، آن قسمت فرش را کاملاً خشک کنید.

لکه ی نوشابه روی فرش:

می توانید بر روی لکه ی تازه کمی نمک بپاشید و بعد اسفنج خیس را روی لکه بکشید و سپس با آب گرم بوسیله ی اسنفج آبکشی کنید.

لکه ی شیر بر روی فرش:

اضافی شیر را با قاشق از روی فرش جمع کنید، سپس در آب گرم پودر لباسشویی بریزید و با اسفنج روی لکه بکشید و بعد اسفنج را در آب گرم زده و محل لکه را پاک کنید.

برای جلوگیری از خوابیدن پرز موکت:

همانطور که میدانید، اگر یک جسم سنگین را روی موکت قرار دهید. در آن قسمت فرو رفتگی بوجود می آید. برای جلوگیری از فرورفتگی موکت باید یک تکه موکت بریده را زیر جسم سنگین قرار دهید و یا از تکه های سه لایی چوبی، حلبی یا پلاستیکی استفاده کنید اگر باز هم اثر فرو رفتگی بعد از برداشتن اشیاء باقی مانده بود به این روش عمل کنید: یک حوله ی خیس را روی محل فرو رفتگی بگذارید و مدت یک روز بگذارید به همین حال باقی بماند. سپس حوله را برداشته کمی صبر کنید تا خشک شود، و بعد روی آن را برس بکشید تا پرزها به حالت اول خود برگردنند.

اگر گوشه ی فرش شما به طرف بالا ایستاده باشد:

برای از بین بردن بالا ایستادن فرش ابتدا پارچه ی پنبه ی یا حوله ی خیس را همان قسمت پهن کنید و روی آن تخته ی پلاستیکی مخصوص آشپزخانه قرار دهید و جسم سنگینی روی آن بگذارید. (مانند کتاب) بعد از۲۴ ساعت فرش به حالت اول خود بر می گردد و یا می توانید رختخواب خود را روی همان قسمت بیندازید و روی آن بخوابید تا آن قسمت فرش ترمیم شود.

شستن فرش و موکت

Image result for wash carpet_irancarpet

شستن فرش و موکت:

برای شستن فرش به اینصورت عمل کنید، که ابتدا فرش را کاملاً خیس کرده. سپس روی تمام سطح فرش پودر ماشین لباسشویی بپاشید بعد از گذشت چند ساعت بر روی فرش برس بکشید و بعد آن را آبکشی کنید، اگر فرش شما ۶ متری است بعد از آبکشی کردن آن را لوله کرده. سپس فرش را بصورت ایستاده کنار دیوار بگذارید، می بینید که به سرعت آب آن خارج می شود و درنهایت می توانید فرش را در جای مناسب پهن کنید. تا خشک شود. و برای شستن موکت به هیچ عنوان از آب گرم استفاده نکنید. زیرا اگر بهترین موکت هم باشد استفاده از آب گرم موکت شما را از بین برده و موکت حالت ارتجاعی خود را از دست خواهد داد. برای خشک کردن موکت هم می توانید از همان روش فرش ۶ متری استفاده کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.