تراکم فرش به چه معناست ؟

زمانی که برای خرید فرش به نمایشگاه ها یا سایت های فرش ماشینی مراجعه می کنید حتما با واژه تراکم و شانه مواجه شده اید . ممکن است در حین بازدید سوالاتی برای شما پیش بیاید از قبیل : تراکم فرش یعنی چه ؟ تراکم فرش چه تاثیری بر کیفیت فرش دارد ؟ فرش با تراکم بالا بخریم یا فرقی نمی کند ؟ یا اینکه اصلا تراکم فرش چه اهمیتی دارد ؟

تراکم فرش ماشینی یکی از مهمترین عوامل موثر در کیفیت و زیبایی و قیمت فرش است. حتما هنگام مراجعه به فروشگاه های فرش، مسحور طرح و نگارهای فوق العاده زیبای فرش ها شوید، ولی بهتر است پیش از انتخاب فرش ماشینی با تعریف کامل و دقیق تراکم فرش ماشینی آشنا شوید و برایتان مفاهیمی چون تراکم شانه در متر، تراکم پود در متر و تراکم گره، گیج کننده نباشد.

تراکم و شانه فرش

احتمالاً شما هم هنگامی که به یک فروشگاه مراجعه می کنید و قصد خرید فرش ماشینی دارید، این دو واژه را زیاد می شنوید. مثلا می گویند فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ و یا فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰٫ اما تراکم فرش و شانه فرش یعنی چه؟

تراکم فرش ماشینی چیست

معنی تراکم فرش ماشینی

رای اینکه بدانید تراکم فرش در زمان خرید فرش ماشینی چه اهمیتی دارد ابتدا باید بدانید تراکم یعنی چه ؟

در فرش تعدادی گره و ریشه به کار می رود . تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش به کار می رود با تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش بافته می شود یکسان نیست .

تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش بافته شده اند شانه فرش نامیده می شود . تراکم یعنی تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش بافته شده است . هر چه تراکم فرش بیشتر باشد فرش استحکام بیشتر و منسجم تر خواهد بود . همچنین قیمت آن هم بیشتر است . تراکم فرش تاثیر مستقیم بر کیفیت و دوام فرش میگذارد .

شانه فرش چیست؟

شانه فرش نیز همانند تراکم فرش ماشینی، تعداد گره‌ رنگ هایی است که در یک متر عرض آن فرش بافته شده باشد.

ارتباط شانه و تراکم چیست؟

هرچه فرش دارای شانه بیشتری باشد، از تراکم بالاتری نیز برخوردار است . در واقع هر قدر تراکم فرش ماشینی بالاتر باشد، آن فرش ریزبافت‌تر و تشابه بیشتری به فرش های دستبافی چون قالی تبریز دارد .

البته فراموش گردد که هرچه فرش ماشینی دارای تراکم بالاتری باشد از ضخامت کمتری برخوردار است و به عنوان مثال، فرش های ۷۰۰ شانه بسیار ضخیم تر از فرش های ۱۵۰۰ شانه هستند .

تراکم فرش ماشینی از گذشته تا امروز

در گذشته معمولا فرش ماشینی با تراکم کمتر مانند ۴۴۰ و ۵۰۰ شانه بافته می شدند اما با پیشرفت دستگاه های قالی بافی ، فرش هایی با تراکم بیشتر مانند ۲۷۰۰ ، ۳۶۰۰ و حتی ۴۵۰۰ تولید شد که طرفداران زیادی را در بر داشت .

تراکم فرش و شانه فرش را به قدری بالا بردند که فرش هایی به زیبایی فرش های دستباف تولید کردند . به همین خاطر فرش های ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ و فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه با تراکم ۴۵۰۰ را فرش های دستباف گونه نامیدند .

اهمیت تراکم و شانه در فرش

زمانی که تراکم فرش و شانه فرش بالا رود دوام و استحکام فرش ، زیبایی و ریز نقش بودن نقشه فرش ، قیمت فرش ماشینی و … را تحت تاثیر قرار می دهد و به مراتب بیشتر می شود .

زیبایی فرش ماشینی

ظرافت بالا دلیل زیبایی فرش های ماشینی است . زمانی که تراکم فرش بیشتر شود فرش ظریف تر می شود . در فرش های ماشینی برای اینکه بتوانند فرشی ظریف و ریزنقش ببافند از الیاف مخصوصی استفاده می کنند . زمانی که تراکم فرش زیاد می شود و از گره های بیشتری استفاده می شود ، ضخامت فرش را کاهش می دهند تا نقش های روی فرش جلوه بهتری داشته باشند .

قیمت فرش ماشینی

زمانی که تراکم فرش ماشینی بیشتر می شود ، الیاف و نخ بیشتری در فرش استفاده می شود . الیافی که در فرش های لوکس و تراکم بالا استفاده می شود از مرغوب ترین و باارزش ترین الیاف است . لذا هر چه فرش تراکم بیشتری دارد ، قیمت آن نیز بیشتر است .

فرش ۱۲۰۰ شانه بهتر است یا ۱۵۰۰ شانه ؟

استحکام فرش ماشینی

فرش هایی که ضخامت بیشتری دارند و نخ خاب آن ها بلند تر است ، از تراکم کمتری برخوردار هستند . برای فرش های تراکم بالا ارتفاع نخ خاب را کاهش می دهند که در نتیجه ضخامت فرش نیز کاهش می یابد . این امر موجب می شود تا استحکام فرش نیز تا حدودی کاهش یابد . اگر استحکام فرش برایتان اهمیت زیادی دارد از فرشی استفاده کنید که از استحکام متوسطی برخوردار باشد .

ارتباط تراکم فرش ماشینی با قیمت فرش ماشینی چیست ؟

ارتباط فرش ماشینی با قیمت فرش ماشینی یک ارتباط مستقیم است، به شکلی که اگر دو فرش ۱۲۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه از الیاف و مواد اولیه یکسانی بافته شده باشند، فرش ۱۲۰۰ شانه از ۱۰۰۰ شانه گرانتر است . این اصل در تمامی انواع فرش ماشینی با تراکم های مختلف برقرار می باشد .

تراکم های موجود در بازار فرش ماشینی

به طور معمول، فرش های ماشینی ۵۰۰ شانه دارای تراکم ۱۰۰۰، فرش‌های ماشینی ۷۰۰ شانه دارای تراکم ۲۵۵۰ ، فرش‌های ماشینی ۷۰۰ شانه دارای تراکم ۲۷۰۰، فرش‌های ماشینی ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ ، فرش‌های ۱۲۰۰ شانه دارای تراکم ۳۶۰۰ و فرش های ماشینی ۱۵۰۰ شانه دارای تراکم ۴۵۰۰ می‌باشند.

البته تراکم‌های دیگری نیز در بازار فرش ماشینی رایج است، ولی اصلی ترین آنها مواردی بود که ذکر شد

چگونه از تراکم و شانه فرش ماشینی آگاه شویم؟

آسان ترین راه، خواندن لیبل پشت فرش ماشینی است. ولی اگر به اطلاعات درج شده روی آن شک دارید کافی است با یک خط کش شروع به شمردن رنگ های بافته شده از پشت فرش کنید.

برای اینکه تراکم طولی فرش ماشینی را محاسبه کنند، تراکم را در نیمی از فرش حساب کرده و جهت اعلام آن، عدد به دست آمده را در عدد دو ضرب می کنند.

همانطور که در قبل به آن اشاره کردیم، منظور از اصطلاح تراکم در فرش ماشینی در واقع همان تراکم طولی فرش است، یعنی تراکم مربوط به طول فرش که آن را با نام تراکم طولی نیز می شناسند. تراکم همانند شانه است با این تفاوت که شانه مربوط به عرض فرش است و به همین دلیل به آن تراکم عرضی نیز گفته می شود.

با این توصیف، پی بردن به تراکم فرش ماشینی نیز کار ساده ای است. اما یک تفاوت اساسی وجود دارد و آن این که، تراکم را در نیمی از فرش حساب کرده و برای اعلام آن در عدد ۲ ضرب می کنند تا تراکم کلی و اصلی فرش مشخص شود.

یعنی وقتی گفته می شود فرشی تراکم ۳۰۰۰ دارد یعنی باید در یک متر طول آن ۱۵۰۰ گره وجود داشته باشد تا با محاسبه ی ضریب ۲ این عدد صحیح باشد.

البته نیازی نیست شما یک متر را بشمارید، کافی است گره های موجود در ۱۰ سانتی متر از فرش را شمرده سپس آن را ضرب در ۱۰ کنید. (در یک سانتی متر هم می شود . تعداد گره های یک فرش را شمرده و در ۱۰۰ ضرب کرد . )

اگر در ۱۰ سانت از طول یک فرش، ۱۵۰ گروه وجود داشت، فرش شما تراکم ۳۰۰۰ است، اگر این عدد ۱۸۰ گره بود، فرش شما تراکم ۳۶۰۰ و ۱۲۰۰ شانه است.

بهترین تراکم فرش ماشینی چیست؟

پاسخ این سوال کاملاً به خود شما و شرایطتان دارد. اگر از لحاظ بودجه دچار محدودیت هستید می توانید از فرش های با تراکم کمتر خریداری نمایید ولی اگر از لحاظ بودجه محدودیت ندارید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

فرش های ۱۵۰۰ شانه دارای تراکم ۴۵۰۰ هستند و اگرچه در حال حاضر گرانترین فرش ماشینی در بازار است، اما به خاطر خاب فرش (ضخامت کم آن) بیشتر به درد مکان هایی از منزل می خورد که اولاً کم رفت و آمد باشد و دوماً بر روی آنها نشست و برخاستی صورت نمی گیرد. چرا که این فرش ها فوق العاده نازک هستند.

فرش های ۱۲۰۰ شانه دارای تراکم ۳۶۰۰ می باشند، از فرش های ۱۵۰۰ شانه کمی ضخیم تر هستند و از ریزبافتی و خاب بیشتری نیز برخوردار هستند. لذا پیشنهاد ما استفاده از فرش های ۱۵۰۰ و ۱۲۰۰ شانه بیشتر در سالن های پذیرایی است.

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه علاوه بر ظرافت و تراکم بافت بالا، دارای خاب بیشتری نسبت به فرش های ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه هستند. از این گونه فرش ها هم برای سالن پذیرایی و هم برای مکانهایی که روی فرش نشست و برخاست بیشتری صورت می گیرد می توان بهره برد.

قیمت فرش های ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰ نسبت با موارد بالا کمتر است، اما نسبتاً ضخامت بیشتری دارند. فرش های ۷۰۰ شانه پرفروش ترین نوع فرش های ماشینی است محصولی عمومی تر برای استفاده در منازل است.

قابل توجه است که فرش ۷۰۰ شانه انواع مختلفی دارد و در انتخاب آن باید دقت بیشتری به موارد دیگر داشت، علت آن تنوع بالای دستگاه های تولیدی فرش است. البته همین نکات برای فرش های ۵۰۰ شانه نیز برقرار است.

از فرش های ۷۰۰ و ۵۰۰ شانه را هم در اتاق های خواب می توان استفاده کرد و هم در نشیمن و پذیرایی.

اخیراً نقشه های یکسانی بر روی ماشین آلات مختلف تولید می شود و می توان به صورت ترکیبی از فرش ها استفاده کرد، مثلا می توان در سالن از فرش ۱۲۰۰ شانه استفاده کرد، از ۱۰۰۰ شانه در نشیمن و از ۷۰۰ شانه در اتاق خواب.

 خرید فرش ماشینی تراکم بالا

در این مقاله سعی کردیم به قیمت فرش ۶ متری بپردازیم. ممکن است هنوز بعضی از پرسش ها برای شما وجود داشته باشد؛ مشکلی نیست، چون ما همیشه پاسخگوی سوالات شما به صورت ۲۴ ساعته از طریق شماره های زیر به صورت تلفنی و یا شبکه های اجتماعی مثل تلگرام یا واتس اپ هستیم.

۰۳۱۵۵۳۴۰۰۳۸۰۹۱۲۵۳۴۷۵۹۶

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.