اخبار فرش ماشینی, اطلاعات فرش

هیت ست کردن نخ ها در فرش ماشینی چه مزایایی دارد؟

هیت ست کردن نخ ها در فرش ماشینی چه مزایایی دارد؟ 1

اصطلاح «آکرولیک هیت ست شده» اساساً مربوط به نخ‎های به کار رفته در بافت فرش ماشینی می‎باشد.

هیت ست به فرآیندی گفته می‎شود که طی آن نخ بعد از ریسیده شدن با بخار و دما تثبیت می‌شود. این فرآیند موجب تغییرات زیادی در کیفیت نخ و به تبع آن کیفیت فرش می‎گردد.

 امروزه با پیشرفت دستگاه‎های بافندگی، نخ هیت ست جایگاه ویژه‎ای بین تولیدکنندگان فرش پیدا کرده است.

اصولاً فرآیند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتاً افزایش کیفیت فرش ماشینی می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرشبافی بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد کرد.

نخ هیت ست در فرش ماشینی

همان طور که ذکر شد این افزایش راندمان به علت رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله هیت ست کردن است و این یکی از دلایل استقبال تولید کنندگان فرش از نخ هیت ست شده است.

هیت ست تقریباً برای ماشین آلات با تکنولوژی بالای بافندگی فرش یک الزام است. امروزه سرعت بافت در حال افزایش است و به ویژه در تراکم‎های بالای فرش نخ‎ها باید دارای مقاومت در برابر پاره‎گی زیادی داشته باشند تا پاره‎گی بیش از حد تولید را مختل نکند.

بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار آب به عنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست بدون آسیب رساندن به کلیه نخ‎های مصنوعی می‎باشد.

انواع نخ‎های پلی استر – پلی پروپیلین – پلی آمید- آکریلیک- پشم و مخلوط را برای نخ های ریسیده شده و BCF قابلیت هیت ست نمودن دارند.

فرشی که از نخ هیت ست شده تولید می‎شود دارای جذابیت بیشتر، ماندگاری بیشتر و استفاده راحت تر برای مصرف کننده خواهد بود.

اصولا فرآیند بخاردهی نخ‎های آکریلیک یک فرآیند ضروری جهت بافت فرش ماشینی با کیفیت بالا می‎باشد.

نخ هیت ست در فرش ماشینی

در اینجا برخی از مزایای هیت ست شدن  بیان می‎شود:

الف) نخست اینکه در فرش‎هایی که با نخ هیت ست شده بافته می‎شوند به علت بهبود کیفیّت الیاف، پرزدهی فرش به شدت کاهش می‌یابد و این امر می‎تواند باعث کاهش ایجاد بروز حساسیت‎های احتمالی گردد.

ب) دومین ویژگی نخ‎های هیت ست شده این است که سرنخ‌ها در فرش بافت شده با این نخ‎ها کاملاً به صورت دانه دانه مشخص است و اصطلاحاً دانه اناری است.

ج) سومین ویژگی و مشخصه‎ی فرش بافته شده با نخ هیت ست این است که زیردست نرم‌تری دارد و اصطلاحاً پاخور فرش نرم‌تر خواهد بود .

د) چهارمین مشخصه و ویژگی نخ هیت‌ست شده این که این نخ حجیم یا به اصطلاح پفکی می‌گردد و در اصطلاح علمی بالک بیشتری پیدا می‌نماید. فرش‎های بافته شده با نخ‌های هیت ست در شرایط یکسان بودن تراکم بافت و نمره نخ، ‌پوشش بهتری داشته و پرتر به نظر می‌رسد.

هـ) فرآیند هیت ست استحکام نخ را بالاتر میبرد و لذا پارگی نخ در فرایند بافت کاهش می‌یابد. که این امر میتواند باعث افزایش کیفیت و دوام محصول نهایی گردد.

و) نخ‎های هیت ست شده مقاومت بیشتری در مقابل جذب گرد و خاک و آلودگی نسبت به نخهای معمولی از خود نشان میدهند. مسلما این امر در سلامت و بهداشت فرش تاثیر بسزایی خواهد داشت.

ز) در فرآیند هیت ست شدن نخ، تاب نخ ثبات بالاتری پیدا می‌کند و لذا الیاف در ساختار نخ بیشتر درگیر میگردد. این امر با دوام و ماندگاری فرش رابطه مستقیم خواهد داشت.

ح) در فرش‎هایی که با نخ هیت ست شده بافته میشوند زیردست فرش یکنواخت‌ و یک دست‎تر می‌شود و نقش و طرح فرش بیشتر خودنمایی می‎کند.

و) در نخ‎های هیت ست قابلیت جذب رنگ افزایش یافته و به همین دلیل، احتمال کاهش رنگ پس از شستشو نیز به حداقل میرسد.

ز) نخ‎های هیت ست شده باعث میشوند که فرش پایداری بالاتری در مقابل حرارت از خود نشان دهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *