اطلاعات فرش

مهد فرش ایران کدام شهر است؟

مهد فرش

مهد فرش از نظر لغت نامه دهخدا به معنای گستردن فرشی و پای گذاشتن بر آن است . معنای دیگر مهد ، ‌زادگاه نیز می باشد . مهد فرش ایران و شهر فرش در ایران شهرستان کاشان است شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا شهرستان کاشان مهد فرش است ؟

بهتر است که گذری بر تاریخچه صنعت فرش ماشینی و شهرهای فعال در این عرصه نگاهی بیندازیم تا پاسخی برای این سوال دریابیم .

فرش ماشینی کاشان

مهد فرش

تاریخچه فرش ماشینی در ایران

صنعت فرش ماشینی از دهه 40 هجری شمسی وارد ایران شد . در اوایل افرادی وجود داشتند که از ماشینی شدن تولید فرش هراس داشتند و دلیل آن را نابودی هنر یعنی فرش دستباف ایرانی می دانستند ، لذا مخالفت های بسیاری در این زمینه صورت گرفت . اما با گذشت زمان و اشتغال جوانان زیاد در این صنعت و درامد قابل توجهی که داشت سبب شد تا نظر مخالفان برگردد و سرمایه گذاران بیشتری در صنعت فرش ماشینی سرمایه گذاری کنند .

در اوایل دهه پنجاه کارخانه مخمل و ابریشم کاشان با وارد کردن 6 دستگاه بافندگی فرش به تولید فرش ماشینی اقدام کردند . نخی که در این فرش استفاده می شد در قسمت ریسندگی مستقر در همین شرکت بافته می شد .

در سال 1352 گروه صنعتی بهشهر نیز اقدام به تاسیس کارخانه صنایع کاشان کرد که علاوه بر فرش ماشینی مواد مرتبط با فرش را نیر تولید می کرد . در سال 1354 دو واحد بزرگ در ایران در شهر های قزوین و رشت شروع به کار کردند . طی این مدت شرکت مخمل ابریشم کاشان ، ‌12 دستگاه بافت فرش ماشینی وارد کشور کرد روند پیشرفت در صنعت فرش ماشینی ادامه داشت و تا قبل از انقلاب اسلامی نزدیک به 15 واحد عظیم تولید فرش ماشینی در ایران تاسیس شد .

پس از انقلاب وزارت صنایع به خاطر حمایت از فرش دستباف مجوز های تاسیس تولید فرش ماشینی را صادر نمی کرد و فقط دو واحد فرش یعنی فرش دلیجان و نخشین کردستان توانستند مجوز های لازم را دریافت کنند .

پس از دوران جنگ ، وزارت صنایع صدور مجوز شرکت های تولید فرش ماشینی را آسان تر کرد . همزمان با این امر شرکت های کوچک و بزرگ در شهر های کاشان ،‌ آران و بیدگل ،‌ اصفهان ،‌ یزد ،‌ مشهد و …ایجاد شد . صدور آسان تر مجوز باعث شد تا دهه 70 بیش از صد ها شرکت درخواست صدور مجوز کنند و صادرات فرش ماشینی را به کشور های مختلف آغاز کنند .

در ابتدا صادرات فرش ماشینی به کشور های همسایه مانند افغانستان ، پاکستان و عراق صورت گرفت که فرش ماشینی صادراتی ارزان قیمت بود و در شانه های پایین مانند فرش 350 شانه پلی پیروپیلن و 440 شانه ارسال می شد .

مهد فرش

مهد فرش ایران

کاشان بزرگ ترین مهد فرش ایران

روز به روز تعداد کارخانه ها در کاشان و آران و بیدگل افزایش می یافت به همین خاطر این منطقه به قطب تولید فرش ماشینی یا مهد فرش ماشینی تبدیل شد . بیشتر کارخانجات تولید فرش ماشینی در شهرک های صنعتی راوند ،‌ سلیمان صباحی آران و بیدگل و امیرکبیر کاشان است اما بعد ها شهرک های صنعتی دیگری از جمله شهرک هلال در آران و بیدگل ،‌ فتح المبین کاشان و انصار نوش آباد به این مجموعه افزوده شد .

در شهر های دیگر ایران هم کاخانجاتی مشغول به فعالیت شدند اما ظرفیت تولید در کارخانه هایی که در شهر های مختلف از جمله اصفهان ،‌ تهران ،‌ مشهد ،‌ تبریز  و … تاسیس شد به اندازه تعدادی از کارخانه های مشغول به فعالیت در کاشان بودند . در ادامه  به برخی از شرکت های تولید فرش در شهر های مختلف ایران که فرش های باکیفیتی را تولید می کنند نام می بریم و مختصری به تاریخچه فرش آن می پردازیم .

tva lain

فرش ماشینی مشهد

فرش ماشینی مشهد

یکی از بزرگترین تولید کنندگان فرش ماشینی در استان خراسان رضوی ،‌ شرکت فرش مشهد است . این شرکت از سال 1356 در مشهد آغاز به کار کرد . بیش از 40 سال است که فرش مشهد از جمله برند های محبوب بازار فرش است و حدود 60 فروشگاه و نمایشگاه فعال در سراسر کشور دارد . فرش مشهد تجربه صادرات فرش ماشینی به کشور های مختلف جهان نیز داشته و 25 سالی است که صادرات فرش ماشینی مشهد را به کشور های مختلف انجام می دهد .

فرش تبریز

فرش دستباف تبریز

فرش تبریز

شهر تبریز به عنوان شهر جهانی بافت فرش یا مهد فرش دستباف ، شناخته شده است . فرش بافی در این شهر رونق فراوانی داشته به طوری که در سال 1364 در شهر تبریز 16 هزار دار قالی با بیش از 32 هزار قالی باف به بافت فرش دستباف مشغول بودند . تبریز نیز یکی از قطب های قالی بافی ایران و مهد فرش دستباف جهان است .

فرش دستباف تبریز طرح ها و نقشه های بسیار زیبا و خیره کننده ای دارد که چشم هر بیننده و خریداری را به خود جذب می کند . اما به دلیل گران بودن فرش دستباف و فرش ابریشم ،‌ خیلی از افراد توانایی خرید این فرش ها را ندارند و در نهایت به دنبال فرش ماشینی می روند .

فرش ماشینی مهد فرش

تنوع فرش در مهد فرش

فروشگاه بزرگ فرش ایران کارپت ، ‌به عنوان اولین سایت فروش فرش ماشینی به صورت اینترنتی در ایران ، از سال 1387 فعالیت خود را شروع کرد . این مجموعه عظیم با ارائه بیش از 600 طرح فرش در شانه ها و تراکم های مختلف توانسته است یکی از برترین ارائه کنندگان فرش ماشینی در کشور عزیزمان باشد .

زیبایی فرش های ایران کارپت در جهان حرف اول را میزند و ارسال فرش ماشینی به سراسر جهان را دارد . به طوری که همه ساله افراد زیادی از کشور های مختلف از جمله امارات ، ‌لبنان ،‌ سوئد ،‌ آلمان و .. از ایران کارپت خرید فرش داشته اند .

فرش های ارائه شده در این سایت عبارت اند از :
فرش ماشینی 700 شانه 8 رنگ ،‌ فرش ماشینی 700 شانه 10 رنگ ،‌ فرش ماشینی 700 شانه ساده بدون برجستگی ،‌ فرش ماشینی 700 شانه گل برجسته
فرش ماشینی 1000 شانه تراکم 3000 ‌،‌فرش ماشینی 1000 شانه 10 رنگ
فرش ماشینی 1200 شانه گل برجسته ،‌ فرش ماشینی 1200 شانه ساده ،‌ فرش ماشینی 1200 شانه 14 رنگ ، فرش ماشینی 1200 شانه تراکم 3600
فرش ماشینی 1500 شانه تراکم 4500

خرید فرش ماشینی از مهد فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی کاشان از نظر زیبایی و نقوش فرش در جهان حرف اول را می زند . زمانی این فرش ها زیباتر می شود که از الیاف باکیفیت استفاده کرده باشند و فرش شانه و تراکم بیشتری داشته باشد . بهترین الیاف برای فرش ماشینی باید به گونه ای باشد که پرزدهی نداشته و حساسیتی برای افراد سالمند و کودک نداشته باشد . فرش های مهد فرش  با استفاده از بهترین الیاف یعنی الیاف آکریلیک هیت ست شده بافته می شوند تا هیچ گونه پرزدهی و حساسیتی نداشته باشند .

محصول باکیفیت یعنی الیاف خوب همراه با شانه و تراکم بالا . فرش های 1200 شانه نمونه از پرفروش ترین و باکیفیت ترین فرش های ماشینی است با توجه به اینکه طرفداران زیادی دارد ،‌ از نظر تنوع و نقشه ،‌در هزاران طرح و رنگ بندی تولید می شود . با افزایش شانه و تراکم فرش ،‌ نقوش روی فرش ریزنقش تر بوده و بسیار زیباتر نشان داده می شود .

برای خرید فرش ماشینی پس از انتخاب محصول می توانید با مشاورین مجموعه ایران کارپت تماس بگیرید تا شرایط و نحوه خرید فرش از ایران کارپت را به شما آموزش دهند و یا اینکه به صفحه نحوه خرید فرش به صورت اینترنتی مراجعه کنید .

 قیمت فرش ماشینی در مهد فرش

قیمت فرش ماشینی در مهد فرش ماشینی ایران

کیفیت بالای فرش و زیبایی طرح و نقشه در کنار قیمت مناسب و خوب می تواند خریدی لذت بخش و بی نظیر را برای شما به ارمغان آورد . ما فرش ماشینی باکیفیت همراه با طرح و نقشه بی نظیر را با قیمت ارزان از کارخانه خریده و به صورت مستقیم به فروش می رسانیم .

این نوع خرید یعنی خرید آنلاین ،‌ خرید فرش ماشینی بدون واسطه است . پس حتما قبل از اینکه بخواهید فرشی را بخرید قیمت ها را مقایسه کنید . ایران کارپت برای دسترسی راحت کاربران به فرش ماشینی در رنگ ها و شانه و تراکم مختلف ،‌جستجو بر اساس هر کدام از آن ها را قرار داده تا به راحتی بتوانید فرش متناسب با دکوراسیون و بودجه تان بیابید .

تمامی طرح های موجود در ایران کارپت با قیمت مناسب و ارسال رایگان به سراسر کشور به فروش می رسد . در صورت وجود هر گونه سوال می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید .

0315534003809125347596

همچنین برای مشاهده فرش های ایران کارپت از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

 

1 دیدگاه برای “مهد فرش ایران کدام شهر است؟

  1. رویا علیپوریان گفت:

    ما از مهد فرش تهران خرید کردیم و 100% ناراضی هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *