خانه » فرش ماشینی » مقدمه ای بر تاریخ کفپوش و زیراندازها
مقدمه ای بر تاریخ کفپوش و زیراندازها

مقدمه ای بر تاریخ کفپوش و زیراندازها

بشر از سالیان دور، حتی زمانی که زندگی غارنشینی را تجربه می کرد، برای آن که به هنگام نشستن بر زمین از گزند سرما و ناهمواری های زمین در امان باشد، به فکر استفاده از زیرانداز افتاده است.

زیراندازها یا کفپوش های اولیه به طور طبیعی از برگ و یا قسمت های نرم گیاهان و یا پوست حیوانات به ویژه آنهایی که دارای پوشش پشمی یا مویی بوده اند (مانند گوسفند، بز و یا حتی حیوانات وحشی مانند ببر و پلنگ )ساخته شده است.طی روند تکاملی زندگی بشر، ساختن انواع زیراندازها، متناسب با مواد اولیه ی در دسترس هر منطقه آغاز می شود. بدین سان،اقسام مختلفی از زیراندازها به صورت مبتکرانه خلق می شوند که البته به دلیل آنکه مواد اولیه تمامی آنها طبیعی بوده است ، تقریباً تمامی آنها در طبیعت تجزیه شده اند و به جز چند مورد خاص، تقریباً نمونه ای از زیراندازها با کفپوش های اولیه ساخت بشر در دسترش بشر متمدن امروزی نیست.

اصطلاح «کفپوش»[1]  در زبان لاتین به تمامی انواع پوشش های کف اعم از سنگ، چوب،پارکت،سرامیک،فرش دستباف،فرش ماشینی،موکت، زیراندازهای سنتی (مانند گلیم و جاجیم)و… گفته میشود در این میان،بخشی از کفپوش ها که در صنعت نساجی تولید می شوند مانند فرش دستباف و ماشینی،موکت و زیراندازهای سنتی را با اصطلاح «کفپوش های نساجی»[2]  از سایر کفپوش ها جدا می کنند. بنابراین می توان گفت کفپوش های نساجی دسته مهمی از منسوجات تولیدی در جهان هستند که طیف وسیعی از زیراندازهای منسوج را شامل می شوند. شکل (1-1) طبقه بندی انواع کفپوش های نساجی را نشان می دهد.

شکل1-1- طبقه بندی کفپوش های نساجی

از آن جایی در سلسله بحث های مرتبط با فرش ماشینی مخاطبین ما به طور خاص برای علاقمندان و دست اندرکاران صنعت فرش ماشینی و صنایع وابستهاست ، کفپوش هایی که در سمت چپ نمودار شکل (1-1) قرار گرفته اند را به مرور مورد بررسی قرار خواهیم داد.

[1] Floorcovering

[2] Textile Floorcoverings.

اشتراک گذاری مطلب

استفاده از مطالب این وب سایت با ذکر منبع و لینک به مرجع فرش ایران آزاد می باشد.