اطلاعات فرش

فرش زينت خانه‌ های ایرانی است

فرش زينت خانه‌ های ایرانی است 1

امروزه خیلی ها هستند که ترجیح می دهند روی سرامیک های منزلشان به جای یک فرش، تنها یک قالیچه کوچک پهن کنند. اصلا معتقدند، دکوراسیون منزلشان با پهن کردن فرش خدشه دار می شود.

پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان معمولا این شیوه را نمی پسندند. شاید به این دلیل که زمان آنها یکی از راه های سنجش اعتبار مالی افراد، با فرش های دستباف پهن شده در خانه شان انجام می شده است.

اما سبک های جدید دکوراسیون یا حتی تغییر سلیقه ها، هیچ کدام باعث نمی شود از هنر اصیل ایرانی غافل بمانیم. اصلا گویی خانه های ایرانی با فرش ایرانی عجین شده است. بنابراین حذف فرش از دکوراسیون منزل به بهانه مدرن شدن، کار درستی نیست. در حالی که می توان با انتخاب یک مدل مناسب، هماهنگی قابل قبولی بین سایر وسایل منزل ایجاد کرد.

 

فرش زينت خانه‌ های ایرانی است 3

 

سعی کنید از مراکزی خرید فرش را انجام دهید که دارای مدل های متنوعی باشند. ابتدا ابعاد و اندازه موردنظر برای فرش را متناسب با فضای در اختیارتان مشخص کنید. گاهی در فرش های دستباف بین ابعاد، اختلاف وجود دارد که می توان از آن چشم پوشی کرد؛ چراکه این مساله از مشخصات فرش دستباف محسوب می شود.

می توانید فرش را از وسط تا کنید و سپس دوباره این دو قسمت را روی هم قرار دهید. بدین ترتیب می توان تقارن طرح را با محورهایی که از مرکزش می گذرند، تشخیص داد. تقارن رنگ را نیز در اشکال بافته شده، مورد توجه قرار دهید. دقت کنید هر خط و شاخه ای امتداد و شکل طبیعی خود را داشته باشد و ناگهان در میان طرح ها ناپدید نشده باشد.

رنگ فرش را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهید. رنگ فرش در جهت خواب آن تیره تر از رنگ آن در جهت عکس خواب است. رنگ فرش باید به اندازه کافی غنی و کامل باشد؛ به طوری که قسمت های انتهایی پرزها با رنگ سطح فرش اختلاف نداشته باشد. یک تکه پارچه نمدار را روی پرزها بکشید تا از ثبات رنگ ها اطمینان حاصل کنید.

 

کیفیت پرزهای فرش

یکی از عوامل مهم در مرغوبیت فرش، کیفیت پرزهای آن است. پرز فرش باید بادوام، درخشان و انعطاف پذیر باشد. دوام پرزهای نرم کمتر از پرزهای ضخیم است. این پرزها مقدار بیشتری گرد و خاک جذب می کنند و دیرتر هم تمیز می شوند.

بافت فرش

برای آگاهی پیدا کردن از نوع بافت باید پشت آن را بررسی کرد. چرا که در این قسمت کیفیت بافت مشخص تر است. بدین ترتیب می توانید از تعداد گره ها، نحوه تراکم، کوبیدگی پودها و یکنواختی طرح آگاه شوید.

تناسب دکوراسیون با فرش

از انتخاب فرش های پرنقش و نگار در فضاهای با وسعت کم خودداری کنید؛ چرا که این تراکم طرح باعث شلوغی فضا و در نهایت کوچکتر به نظر رسیدن خانه می شود.

اگر کفپوش ثابت فضای مورد نظر شما طرح دار است، باید فرشی را انتخاب کنید که زمینه خلوت تری دارد. بدین ترتیب بین طرح و نقش و فضای محیط تعادل ایجاد می شود.

ترکیب رنگ های روشن برای فضاهای با وسعت کم که در عین حال نور کافی نیز ندارند توصیه می شود به طوری که هرچه کف زمین روشن تر باشد، فضا بزرگتر و نورانی تر جلوه می کند. هنگام انتخاب رنگ فرش به مجموعه رنگ های موجود در فضا مثل رنگ دیوارها، روکش مبلمان، پرده ها، حتی رنگ چوب و لوازم نظیر آن و کفپوش ها توجه کنید.

این که فرش مورد نظر در چه مکانی و با چه کاربردی پهن می شود، در انتخاب شما تعیین کننده است. مثلا برای فضاهای پررفت و آمد مثل اتاق نشیمن و فضای ورودی خانه، فرش روشن و با بافت ظریف و به اصطلاح رج بالا انتخاب نکنید؛ چراکه این گونه فرش ها در معرض آسیب دیدگی بیشتری قرار دارند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *