رئیس اتحادیه فرش دستباف ضمن اشاره به ۸۰ میلیون نفر میلیاردر چینی به عنوان پتانسیلی جدید برای بازار فرش دستباف ایرانی از صادرات ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلاری این محصول در سال جاری به ایالات متحده آمریکا خبر داد.

سید مجتبی عراقچی امروز در نشستی درباره وضعیت تولید و بازار فرش دستباف ایرانی اظهار کرد: پس از برجام و برداشته شدن تحریم‌ها صادرات فرش دستباف رونق گرفت و یکی از علل آن حذف تحریم‌های پیش‌روی این کالا از سوی اوباما رئیس‌جمهور وقت این کشور بود.

وی افزود: بر این اساس یکی از دلایلی که رئیس‌جمهور این کشور را مجبور به لغو تحریم‌های فرش دستباف کرد، فشاری بود که مصرف‌کنندگان و خریداران آمریکایی برای خرید این هنر صنعت اصیل ایرانی داشتند که بر این اساس علیرغم اینکه تحریم فرش جزو تحریم‌های اولیه بود و ارتباطی به پرونده هسته‌ای نداشت، محدودیت‌ها برداشته شد.

عراقچی گفت: هم اکنون به دلیل تورم و بالا بودن قیمت تمام شده نسبت به رقبا، فرش دستباف ایرانی گران تمام می‌شود و قابل قیاس با رقبای هندی، پاکستانی و افغانی نیست.

وی افزود: البته امسال حدود ۳۵۰ میلیون دلار فرش دستباف صادر شده است که از این رقم ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار آن به آمریکا بوده است.

صادرات فرش ایرانی به ارزش ۶۰ میلیون دلار به آمریکا 1

رئیس اتحادیه فرش دستباف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فرش دستباف ایرانی چقدر در چین رونق دارد، ادامه داد: چین به دلیل پیشرفت‌های اقتصادی اخیر خود طبقه جدیدی از میلیاردرها را در خود جای داده که براین اساس ۸۰ میلیون نفر می‌توانند به عنوان میلیاردر چینی پتانسیل خرید فرش دستباف ایرانی را داشته باشد، بنابراین چین می‌تواند به یکی از خریداران عمده فرش دستباف ایران تبدیل شود.

وی افزود: این در شرایطی است که در مورد فرش های تجاری اکنون رقبای ایران نیز در بازار چین حضور دارند اما در مورد فرش‌های هنری همچنان ایران عمده‌ترین عرضه‌کننده در بازارهای دنیا است که کشورها نمی‌توانند با آن رقابت کنند.

عراقچی گفت: بازار چین آهسته آهسته در حال رونق گرفتن است و می‌تواند بازار هدف صادراتی ایران باشد.

وی افزود: در حال حاضر به خاطر تورم، فرش در رکود به سر می‌برد و یکی از عللی هم که خریداران رغبتی ندارند، عدم اطلاع از قیمت‌ها است، این در حالی است که دارندگان فرش دستباف می‌توانند فرش‌های کهنه خود را تحویل داده و تبدیل به نو کنند.

عراقچی اعلام کرد: ۳۵ شغل مستقیم با فرش دستباف در ارتباط هستند و اکنون ۲ میلیون بافنده داریم که باید با رونق بازار اشتغال آنها را حفظ کنیم. دستمزد آنها هم روزانه ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است اما همچنان فرش دستباف نسبت به رقبا گران تولید می‌شود.