اطلاعات فرش

راه های شناخت فرش دستباف نامرغوب

راه های شناخت فرش دستباف نامرغوب 1

اگر قصد خرید فرش دستباف را دارید، بد نیست بدانید فرش ممکن است در مرحله بافت دچار مشکلاتی شود که در نهایت به صورت عیبی در ظاهر فرش نمود پیدا کند.

هر چند مشتری نمی تواند همه این عیب ها را تشخیص دهد، اما بعضی از این عیوب و علت حادث شدن آنها را در زیر می آوریم تا شما هم با دقت بیشتری اقدام به خرید این کالا کنید.

راه های شناخت فرش دستباف نامرغوب

وجود عیب در نقشه فرش دستباف

این عیب ناشی از اصالت نداشتن طرح و رنگ، خلوت بودن نقشه، شلوغ بودن نقشه، تناسب نداشتن نقش مایه با رج شمار، پخش نشدن صحیح رنگ ها، تناسب نداشتن سطوح با هم، استفاده نکردن از تضادهای رنگی مختلف و رعایت نکردن سلیقه مشتریان حاصل می شود.

لول شدن کنار فرش دستباف

ناشی از تاب داشتن پود ضخیم، سفت کشیدن پود ضخیم یا نازک بافتن گره ها، فاصله دار بودن تارها، سفت و شل بودن تارها، رعایت نکردن اندازه ها ، پخش نامنظم چله ها موقع پایین کشی، منظم نبافتن و پخش نشدن چله ها بر سر دار است.

رگه دار بودن فرش دستباف

ناشی از نامنظم کوبیدن پودها، مواد اولیه متفاوت، دو دست شدن بافت و تابش نور مستقیم آفتاب به بخشی از فرش بافته شده است.

هم اندازه نبودن حاشیه فرش دستباف

ناشی از بالازدگی فرش، پایین زدگی، واریز نشدن یکنواخت و سره دارشدن است.

دورنگی فرش دستباف

ناشی از متفاوت بودن پشم از نظر جنس، دوبار رنگ شدن خامه فرش، استفاده از پشم نامرغوب، خوب رنگ نکردن پشم به طوری که مغز آن رنگ نشود، زیاد ماندن فرش روی دار، استفاده از رنگ های نامرغوب هنگام رنگرزی و خشک کردن پشم بدون زیر و رو کردن آن در زیر آفتاب است.

کج بودن کناره فرش دستباف

ناشی از یکسان نبودن فاصله نخ های چله روی کجو، شل بودن نخ های چله، یکسان نبودن فاصله نخ های چله بر سر دار و زیر دار، پر تاب بودن پود ضخیم و بیشتر یا کمتر از حد معمول کشیده شدن پود ضخیم است.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *