اطلاعات فرش

دلیل و علت پرز دادن فرش ماشینی چیست؟

پرزدهی فرش

پرزدهی فرش یکی از مشکلات انواع فرش های ماشینی و فرش دستباف است. هنگامی که فرشی نو خریداری کرده اید و برای اولین بار روی آن می نشینید تا حس نرمی و لطافت آن را تجربه کنید، اما موقعی که بلند می شوید با دریایی از پرزهای چسبیده به لباستان روبرو شوید و به ناگاه حس خوب خرید شما تبدیل به نگرانی می شود.

پرز فرش چیست؟ چگونه پرز این فرش تمام می شود؟ آیا همیشه فرش من پرز خواهد داد؟ چه کنم تا این پرزهای لعنتی که خانه من را تحت شعاع خود قرار داده تمام شود؟ آیا این پرزها برای سلامتی خانواده و فرزندانم مضر است؟ پرز فرش نشانه خوب بودن فرش است یا تقلبی بودن آن؟

برای اینکه بدانید چه دلایلی ممکن است منجر به پرز دادن فرش ماشینی شود با ما همراه باشید. در این مقاله در مورد علت پرز دادن فرش ماشینی و روش‌های از بین بردن پرز فرش صحبت خواهیم کرد.

همچنین در پایان به شما توصیه خواهیم کرد چه فرشی خریداری کنید که هم ماندگاری بالا داشته باشد و هم پرز ندهد!

پرزدهی فرش ماشینی برای چیست؟

فرش ماشینی نو معمولا با مشکل پرز دادن مواجه هستند. پرزها، الیافی به باریکی مو هستند که با نشستن روی فرش می توانند به لباس و کف پای شما بچسبند.

هیچ راه سریعی برای از بین بردن پرز فرش وجود ندارد اما می‌توانید با راهکارهایی که در ادامه شرح داده می‌شود از میزان پرز فرش خود بکاهید.

چرا فرش ماشینی ما پرز می دهد؟

البته قالی دستبافت هم می‌تواند دچار پرز شود، اما میزان آن به نسبت فرش ماشینی کمتر است. که البته برای از بین بردن کرک فرش دستبافت می توانید هر چند روز فرش ها جارو کنید و یا آنها را شامپو فرش بکشید.

همچنین می توانید یک کیسه حمام را مرطوب کرده و به دست بکشید و از راه خواب قالی، روی آن را کیسه بکشید. اما در مورد فرش ماشینی چه؟ چرا فرش های ماشینی پرز می دهند؟

تنظیم نبودن دستگاه های ریسندگی

در مورد پرز دادن فرش‌های ماشینی علت اما متفاوت‌تر از فرش‌های دستبافت است.

فرش‌های ماشینی می‌توانند به دلایل متفاوت و متنوعی چون استفاده از الیاف ضایعاتی و بی‌کیفیت و تنظیم نبودن دستگاه ها در سالن ریسندگی و یا عدم تناسب تاب نخ ها و عدم استفاده از آهار مناسب و همچنین متناسب نبودن مقدار آب و روغن به کار رفته در مرحله آماده سازی الیاف و عدم توجه به شرایط پرداخت و تکمیل فرش ماشینی دچار مشکل پرزدهی شوند.

دمای نامناسب و آهار نخوردن فرش

بسیاری از کارخانه‌های تولید نخ فرش در مرحله ریسندگی، دمای مناسب برای دستگاه های ریسندگی را تنظیم نمی‌کنند و همچنین ممکن است در هنگام مرحله تکمیل فرش، آهار مناسب روی فرش ها خورده نباشد.

البته جنس الیاف ها نیز در این موضوع نقش دارد. الیاف آکریلیک پرزدهی بیشتری نسبت به دیگر الیاف‌های مورد استفاده در فرش خواهند داشت.

کیفیت و جنس الیاف مورد استفاده در فرش ماشینی

به دلیل عمر طولانی، کیفیت و ماندگاری فرش های بافته شده با الیاف آکریلیک، مردم ایران به فرش های آکریلیک اقبال بیشتری دارند و بنابر این، آکریلیک از مصرف بالایی در تولید فرش‌های ماشینی بافت ایران برخوردار است  و طبیعتا مشکل پرزدهی نیز در فرش ماشینی آکریلیکی نسبت به دیگر فرش‌هایی که الیاف پلی استر در آن مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر است.

آیا پرزدادن فرش ماشینی نشانه تقلبی بودن آن است؟

معمولا پرز دادن بیش از حد فرش را نشانه بی کیفیت بودن و تقلبی بودن فرش می‌دانند در حالی که این پاسخ دقیقی نیست. باید با تامل بیشتری به این مساله پرداخته شود.

ولی بد نیست بدانید که در این میان الیافی هستند که در سطح بالاتری از قسمت زمینه قرار گرفته‌ اند و نمی توانند توسط بافت زمینه فرش و یا تحت نفوذ آهار قرار گرفته شوند و پرزهایشان از فرش بیرون می‌زند.

همچنین الیافی هم وجود دارند که به مرور زمان در اثر عوامل سایشی و اصطکاکی مثل زیاد پا خوردن از حالت خواب فرش خارج می‌شوند و روی سطح فرش ماشینی ظاهر شوند و معضل پرز دادن فرش را ایجاد می‌کنند.

جلوگیری از پرز دادن فرش ماشینی

پرزدهی فرش

تراکم و تعداد شانه فرش

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی مدت و شدت پرزدهی فرش‌های ماشینی تراکم و تعداد شانه فرش است. به گونه ای که هر چقدر تعداد شانه و تراکم فرش بیشتر باشد، پرزدهی آن فرش کمتر خواهد بود.

فرش‌های ماشینی ایرانی در انواع متنوعی از تراکم و شانه در بازار موجود هستند و بر اساس نکته ای که در بالا گفته شد میزان پرزدهی فرش 1500 شانه از فرش 1200 شانه کمتر است و همچنین پرزدهی فرش 1200 شانه از 1000 شانه و فرش ماشینی 1000 شانه از فرش 700 شانه و همینطور تا آخر. لذا اگر مسئله پرزدهی فرش برایتان بسیار مهم است، لازم است تعداد شانه و تراکم فرش را هنگام خرید فرش مدنظر قرار دهید.

فرش های تیره تر پرزهای بیشتری نسبت به طرح های روشن دارند.

روش های از بین بردن پرز فرش

اگر پرز فرش کلافه تان کرده است می توانید از روش های زیر برای کم کردن میزان آن استفاده کنید.

پرز فرش نشانه چیست و روش جلوگیری از پرز دادن فرش

جارو برقی با مکش بالا یا جارو شمالی

از یک جارو برقی با قدرت مکش بالا کمک بگیرید تا تمام پرزهای روی فرش را جمع آوری کنید.

عمل جارو کشیدن فرش را هر روز به مدت یک هفته تکرار کنید. البته با این کار باز هم میزانی پرز روی فرش باقی می‌ماند که می‌تواند به مانتو یا لباس و جوراب‌های شما بچسبد.

برخی توصیه می‌کنند که جاروی حصیری یا شمالی را اندکی مرطوب کرده و روی فرش‌ها بکشید تا رطوبت بتواند پرز فرش را به خود بگیرد.

جارو برقی با قدرت مکش بالا می تواند در جمع کردن پرزهای فرش ماشینی موثر باشد

شانه زدن فرش و چسب

شانه زدن فرش ماشینی یکی دیگر از راه‌های جمع کردن پرز از آن است. البته بهتر است این کار با ملایمت صورت گیرد و از کشیدن ابزارهای خشنی مانند فرچه روی فرش اجتناب شود. چرا که فرچه می‌تواند به الیاف فرش آسیب زده و سبب ریختن کرک‌های آن شود.

یکی از روش های جذاب دیگر استفاده از چسب های کاغذی است که می توانید به فرش چسبانده و آرام آن را بکشید تا پرزها را به خود جذب کند.

از شامپو فرش استفاده کنید

اگر موارد بالا را انجام دادید و باز هم فرش‌های شما پرز می‌داد، بهتر است شامپو فرش را روی دستمالی نخی ریخته و روی فرش بکشید. سپس با یک دستمال نازک دیگر که مرطوب شده است روی فرش بکشید تا اثرات شامپو را پاک کند.

پس از آن اجازه دهید که فرش خشک شود. به این ترتیب شاهد پرز دهی کمتر فرش خود خواهید بود.

چه فرشی بخریم که پرز ندهد؟

فرش های ماشینی که نخ خاب آنها از الیاف پلی استر تهیه شده است معمولاً فاقد پرز فرش هستند، ولی توجه داشته باشید که این فرش ها فاقد عمری طولانی هستند.

فرش های آکریلیک ماندگاری بیشتری دارند، لذا توصیه ما به خریداران این است که از جدیدترین تکنولوژی استفاده شده در تهیه نخ های آکریلیک که زیبایی و لطافت فرش را افزایش داده و پرزدهی آن را به مراتب کاسته است، در منزل های خود استفاده کنند.

فرش های بافته شده با نخ آکریلیک هیت ست شده شامل این نوع ویژگی هستند. برای خرید فرش های آکریلیک هیت ست شده با ایران کارپت در ارتباط باشید.

سخن پایانی در مورد پرز فرش

پرز فرش یکی از مهمترین مشکلات در هنگام خرید فرش است که در ابتدای پهن کردن، استفاده از آن را کمی سخت می کند اما همانطور که اشاره کردیم امروزه فناوری هیت ست کردن فرش در کارخانه های تولیدکننده فرش ماشینی از راهکارهایی است که از پرز دادن فرش ماشینی جلوگیری کند، با این حال یک فرش خوب معمولا در یک هفته اول استفاده مقداری پرز می دهد و خانواده ها باید با آن کنار بیایند.

تولیدکنندگان فرش نیز برای حل این مشکل تلاش می کنند که از بهترین نوع الیاف استفاده کنند و به خوبی آن را تاب داده و از آهارهای حرارتی ثابت استفاده کنند.

گفته می شود فرش هایی که رنگ تیره مانند سورمه ای دارند پرزدهی بیشتری نسبت به فرش‌ های روشن و کرم رنگ دارند. پرز دادن فرش امری طبیعی است اما می‌توانید با روش های ارائه شده آن را به حداقل برسانید.

برای مشاوره و خرید فرش هایی که پرزدهی کمی دارند با ما در ارتباط باشید: 03155340038

فرش 700 شانه فرش 1000 شانه فرش 1200 شانه فرش 1500 شانه

سوالات متداول

[ultimate-faqs include_category=’general-faq’]

پست های مرتبط

1 دیدگاه برای “دلیل و علت پرز دادن فرش ماشینی چیست؟

  1. ناشناس گفت:

    سلام وقت شما بخیر
    تشکر ار توضیحات خوب وجامع شما درمورد پرز دهی
    وشناسایی یک فرش خوب .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *