اطلاعات فرش

خرید فرش اتاق کودک

خرید فرش اتاق کودک 1

انتخاب فرش اتاق کودک

انتخاب مناسب فرش برای اتاق کودک آخرین چیزی که برای تکمیل اتاق کودک به ذهن والدین می رسد اما این موضوع، دلیلی بر کم اهمیت بودن آن نیست.

نباید فراموش کنیم که کف اتاق کودک یکی از مهم ترین بخش ها در دکوراسیون و حتی حفظ سلامت کودکان است، به خصوص برای نوپایان که دوست دارند، تجربه جدید راه رفتن را هر روز بیشتر از روز قبل تکرار کنند.

در این مطلب قصد داریم نکات مهم برای خرید فرش اتاق کودک را با شما در میان بگذاریم.

چه فرشی برای اتاق کودک بخریم؟

مهم ترین مساله در مورد شناسنامه فرش، شناسایی جنسی است که با آن کف اتاق کودک را می پوشانید.

برای شناسایی یک فرش و مقایسه با فرش های دیگر، لازم نیست متخصص و اهل فن باشید.

شما می توانید با رجوع به شناسنامه فرش کودک به راحتی پارامترهای تاثیرگذار در فرش را شناسایی و متناسب با بودجه و نیازتان آن را خرید کنید.

همان طور که برای خرید ابتدایی ترین نیاز ها در ابتدا به برچسب آن محصول توجه می کنید در انتخاب فرش نیز ابتدا به لیبل پشت فرش رجوع کنید.

فرش مناسب اتاق کودکان چیست؟

بدون پرزبودن فرش کودک مساله بسیار مهمی است که کمتر به آن توجه می شود.

با توجه به حساس بودن ریه های کودک، استفاده از فرش های فیلامنت پلی استر یا پلی پروپیلن توصیه می شود و معمولاً با عبارت پلی استر یا پلی پروپیلن فیلامنت یا یکسره در لیبل فرش بیان می شود.

شکل فیزیکی نخ های فیلامنت با نخ های دیگر متفاوت است.

معمولا نخی که به عنوان پرز نخ فرش به کار می رود حاصل به هم تابیده شدن نخ هایی منقطع با طول متوسط ۳ تا ۱۸ سانتی متر است، اما نخ فیلامنت ممتد است و به دلیل ساختار ممتد نخ به کاررفته در فرش، انتهای تمام الیاف در بافت فرش درگیر می شود و به هیچ عنوان این الیاف به صورت پرز، آزاد نمی شود، اما نخ های منقطع در اثر پا خوردن از هم باز می شوند و چون تنها عامل انسجام نخ ها تاب است با بازشدن تاب نخ ها، پرزهای کوتاه تر و ظریف تر از سطح نخ جدا و در هوا آزاد می شوند و با تنفس وارد ریه کودک شده و در درازمدت ایجاد حساسیت و آلرژی می کنند.

در برخی فرش ها، جنس خود نخ نیز الیافی است که به صورت ذاتی مضرند.

همانند آکریلیک که شاید در بزرگسالان دیرتر خود را نشان دهد اما در کودک بیشتر خود را نشان می دهد.

برای کنترل پرزداربودن فرش می توانید با چند بار کشیدن دستان خود روی سطح فرش (البته به صورت محکم و در یک محل خاص از فرش)، متوجه پرزداربودن آن شوید.

فراموش نکنید فرآیند هیت ست شدن می تواند تا حدود زیادی از پرز فرش ها خودداری کند.

فرش اتاق کودک

نکات مهم در انتخاب فرش اتاق کودک

لطافت و ظرافت جنس نخ به کار رفته در فرش کودک بسیار حایز اهمیت است، به همین دلیل نخ های استفاده شده در فرش کودک، باید متفاوت از نخ های فرش سایر اتاق ها در نظر گرفته شود تا کودک بتواند به راحتی روی فرش راه برود و از آنجایی که معمولاً کودک ابتدای راه افتادن به صورت چهار دست و پا حرکت می کند، لطافت باید به نحوی باشد که دست و پای او زخم نشود.

واحد سنجش ظرافت الیاف، تعداد الیاف به کاررفته در ساختار یک نخ است که هرچقدر این عدد بالاتر باشد، حاکی از ظرافت بالای فرش است.

این عدد در لیبل فرش به ندرت ذکر می شود، اما می توانید با لمس کردن سطح فرش به راحتی این موضوع را بررسی کنید که فرش مذکور از لطافت کافی برای کودکتان برخوردار است یا خیر؟

طرح ها و نقشه فرش کودک

 طرح فرش کودک در مرحله بعدی قرار می گیرد که بر اساس سلیقه و انتخاب مطرح می شود.

با توجه به جنسیت کودک، می توان طرح مناسبی انتخاب کرد.

فرش برای اتاق کودک دختر

اتاق برای کودک دختر با اتاق برای کودک پسر متفاوت است.

این تفاوت، تنها در زمینه رنگ بندی نیست. مدل، طرح و حتی نوع چیدمان در این زمینه می تواند موثر باشد.

می توان گفت که طبق  رنگ های گرم تر برای اتاق دختران مناسب ترند؛ رنگ هایی مثل نارنجی، بنفش، صورتی چرک و…، مناسبت بیشتری برای اتاق دختر ها دارند.

با اینکه بهترین موقعیت برای تجربه خرید فرش های فانتزی، اتاق کودک است اما بهتر است منطقی تصمیم گیری کنید.

هرگز از فرش های پرز بلند برای اتاق کودک خود استفاده نکنید. زیرا علاوه بر آنکه نظافت آن بسیار دشوار است، لابه لای نخ های فرش، محل مناسبی برای رشد باکتری ها و میکروب ها خواهد بود.

همچنین بافت فشرده تر باعث می شود آلودگی کمتری در فرش نفوذ کند.

فرش برای اتاق کودک پسر

طبیعی است باید موقع انتخاب رنگ فرش اتاق کودک به سایر بخش های دکوراسیون اتاقش هم دقت کنید. رنگ پرده ها، رنگ ملحفه های روی تخت، رنگ سرویس خواب و کمد و حتی رنگ دیوارها، در این زمینه می توانند راهنمای شما باشند، اما بهتر است رنگ فرش را تیره تر انتخاب کنید.

بر اساس عرف، رنگ های سردتر برای اتاق پسران انتخاب می شوند.

رنگ های سرمه ای، آبی، خاکستری، فیلی، زرشکی و یشمی رنگ هایی هستند که برای دکوراسیون اتاق پسرها مناسبند.

خرید فرش اتاق کودک 4

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *