فرش فرّهی نامی آشنا در صنعت فرش ایران است . وجود بیش از دهها شعبه در سراسر ایران نام فرش فرهی را بر سر زبان ها انداخته است . خانواده فرهی در صنعت فرش سابقه ای طولانی دارند و هر کدام به سهم خود در رشد و توسعه فرش ایران نقش بسزایی داشته اند. در این میان علی فرهی دانش آموخته مدیریت صنعتی از دانشگاه علم و صنعت از دوران دانشجویی دلبسته کار و صنعت بود و از همان دوران در کنار پدر تجربیات ارزشمندی به دست آورد و برای اولین بار فرش پلی استر ضد لک و ضد حساسیت را وارد ایران کرده ‌است.

آقای فرش_irancarpet

علی فرهی مدیر بازار آقای فرش می گوید : پس از اتمام درس و دانشگاه، به دلیل آشنایی با فرش ماشینی و مباحث فروش، شرکتی را تأسیس کردم و تقریباً می توان گفت تنها شرکت فرش ماشینی در ایران هستیم که به توزیع کالاهای خود می پردازیم. حدود ۲۵ شعبه در کشور داریم و به عرضه مستقیم محصولاتمان ادامه می دهیم. این نوع توزیع در مواد غذایی فراوان است اما در فرش ماشینی تاکنون کمتر وجود داشته است. بخش فروش مجموعه دارای ۱۳۰ نفر است و ۵۰ نفر نیروی ستادی در دفتر و ۸۰ نفر در فروشگاه ها و شهرستان ها فعال هستند.

علی فرهی عضو هیأت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران که به تازگی برند آقای فرش را به نام خود ثبت کرد و در مدت کوتاهی توانست بخشی از فروش بازار فرش ایران را از آن خود کند. این مجموعه در فضایی به مساحت شش هزار متر مربع و در بازار یافت آباد تهران واقع شده و با عرضه فرش های ۲۵ برند معتبر فرش ماشینی ایران فعالیت خود را آغاز کرده است .

آقای فرش یک امکان مناسب برای شهروندانی است که مایل به خرید و بازدید از فرش های دستباف و ماشینی و تابلو فرش های مختلف هستند.

فرهی با تجربه ای که در این صنعت داشته تلاش کرد تا برندهای معتبر را در زیر یک سقف کنار هم بنشاند و به همه سلیقه های مردم احترام بگذارد . فرهی این را یک امتیاز می داند و می گوید : با توجه به موقعیت جغرافیایی این مرکز در شهر تهران، تلاش کرده ایم تا بسیاری از دغدغه های مردم در رابطه با محدودیت های ترافیکی را برطرف کنیم و با عرضه متنوع فرش خدمات متفاوتی را به مردم ارائه دهیم.

بی تردید یکی از اهداف اصلی راه اندازی هاپیر مارکت فرش ایران در اتوبان آیت الله سعیدی ایجاد یک بستر جدید برای صادرات فرش های ماشینی کشور خواهد بود و فرهی با ۱۲۶ شعبه ای که برای برند فرهی خود راه انداخته است سعی می کند تا تمام مقدمات و تمهیدات لازم را برای صادارات فرش ایران به جهان فراهم کند .خودش می گوید :

علی فرهی_irancarpet

به نظر من وقتی برای خریدار خارجی قیمت مهم است باید بتوانیم با استفاده از تکنولوژی، تولید فرش را به سمتی ببریم که با کاهش هزینه‌ها از طریق ماشین بتوانیم محصولات مناسب با کیفیت خوب و رقابتی، تولید کنیم و دست تولیدکنندگان هندی و چینی و افغانی را که با مدد کارگر ارزان ، فرش با قیمت پایین تولید می کنند ، کوتاه کنیم. باید توجه کنیم که اگر ۲۰۰ سال پیش در تولید فرش دستباف رتبه اول را داشتیم به این معنی نیست که تا همیشه می‌توانیم این جایگاه را داشته باشیم بلکه باید بتوانیم کار جدید ارائه بدهیم.

در تولید کار فرش دستباف هنری گران قیمیت تردیدی نیست که ما در جهان اول هستیم. ما الان در قم فرش ۱۲۰ رج می‌بافیم که کار هنری دشوار، خاص و ارزنده‌ای است. اما این کارهای خاص است که مشتری محدود و خاص خود را دارد. همان طور که کفش دست‌دوز و پارچه دستباف هم هنوز مشتری خاص خودش را دارد که حاضرند برای آن پول زیادی بپردازند اما تعداد این افراد در جامعه کم است و عموم مردم از کفش و پارچه تولید صنعتی و ماشینی استفاده می کنند. در خصوص فرش هم وضع به همین نحو است. فرش هنری دستباف مشتری خاص و محدود خودش را دارد اما عموم مردم برای رفع نیازشان، فرش ارزانتر می خواهند. اگر تولید کنندگان فرش دستباف در تولیدتان از تکنولوژی دور بمانند و از تکنولوژی گریزان باشند و از آن استفاده نکنند رقبای آنها جایشان را خواهند گرفت. این یک واقعیت است. این که تصور می‌شود همه مراحل تولید فرش دستباف باید کاملآ دستی و به دور از تکنولوژی باشد تصور درستی نیست.

مجموعه آقای فرش، بزرگترین بازار کفپوش ایران، یکی از بزرگترین مجموعه های تجاری تخصصی در سطح کشور است . دارای سالن فرش دستباف، گالری تابلو فرش دستباف، سالن مجلل فرش های ماشینی، سالن فرش های مدرن و فانتزی، سالن کفپوش، استودیو فرش، خانه کودک، کافی شاپ، فود کورت و واحد پشتیبانی مشتریان می باشد.

علی فرهی دانش آموحته مدیریت صنعتی است و با دنیای صنعت و تولید و توزیع آشناست از همین رو بخشی از موفقیت او در صنعت فرش ماشینی، ناشی از ارتباط نزدیک او با بدنه صنعت فرش ایران است . راه اندازی هایپر مارکت آقای فرش در تهران چندان سابقه زیادی ندارد و آقای فرش دومین مرکزی است که توانسته با در اختیار گرفتن نیروهای متخصص و کارآمد مجتمعی تخصصی تجاری در تهران راه اندازی کند .

بی ترید نوآوری و خلاقیت های علی فرهی در تولید و صادرات می تواند اتفاق های مهمی را در صنعت فرش ایران رقم زند. شاید راه اندازی مجتمع آقای فرش مقدمه ای برای برداشتن گام های بزرگ تر و مهمتر در صنعت فرش ایران باشد.