اطلاعات فرش

اطلاعات مفیدی که در مورد فرش ایران باید بدانیم

اطلاعات مفیدی که در مورد فرش ایران باید بدانیم 1

فرش ایران یک هنر- صنعتی است که از دیرباز به عنوان نام و اعتباری برای ایران بر فرهنگ ایرانی سایه افکنده است.

مفروش کردن هر خانه ای با فرش ایرانی فرصتی است برای لمس تاریخ چندین و چند هزار ساله ی ایران و تارهای فرش ایرانی جایگاه حماسه هموطنان بافنده است که خلقت خداوند را به تصویر می کشند.

نقوش به کار رفته در فرش ایرانی بر گرفته از فرهنگ و سبک زندگی بافندگان آن در هر نقطه از ایران است.

به طوری که می توان گفت هر فرش ایرانی تابلویی زیبا، گویای طبیعت و فرهنگ خطه ای از ایران است و با مشاهده ی آن می توان اصالتش را جویا شد.

فرش ایرانی
به دلیل وجود این خصوصیت کاوشگران پس از یافتن فرش پازیریک در منطقه ای به همین نام در روسیه، به این مهم پی بردند که این فرش، فرشی ایرانی است زیرا بر روی آن طرحی از اسب سواران ایرانی و اشکال تخت جمشید نقش شده بود و از آن به عنوان اولین فرش ایرانی یاد می شود.

آغاز بافت فرش دستباف ایران به سلسله صفویه باز می گردد و در شهرهایی نظیر تبریز ، اصفهان ، کاشان ، مشهد ، کرمان ، جوشقان قالی، یزد ، استرآباد ، هرات ، شیروان ، قره باغ و گیلان توسعه پیدا کرد و در همین دوره استفاده از طرح های ترنج در وسط فرش و لچک ها رایج شد.

همچنین صادرات فرش ایران در زمان فتحعلی شاه و بعد از آن به دست ناصرالدین شاه وسعت گرفت و ایران را تبدیل به بزرگ ترین صادر کننده فرش دستباف کرد.

فلسفه ی پیدایش فرش از ابتدا، استفاده از آن به عنوان زیرانداز بوده است، پس روشن است که درشرایط مختلف آب و هوایی ضخامت و جنس آن نیز متفاوت باشد.

در مناطق مختلف ایران، فرش به روش های گوناگون بافته می شود. این گوناگونی را می توان در گره ها، نوع الیاف مصرفی و رنگ آمیزی مشاهده کرد.

فرش ایرانی

تفاوت در نوع گره فرش آن را به دو دسته ی گره ترکی و گره فارسی تقسیم کرده است.

همانطور که از نامشان مشخص است، گره ی اول مربوط به مناطق ترک زبان و گره ی دوم مخصوص مناطق فارسی زبان ایران است.

همان گونه که میدانیم برای بافت فرش ایرانی از پشم گوسفندی استفاده می شود.

در مناطق مختلف ایران به دلایل آب و هوایی و اقلیمی متفاوت، وجود مراتع وسیع چراگاهی و همچنین مدت طولانی روزهای آفتابی در سال، پشم را دارای خواص متفاوتی همچون جعد و دندانه کرده است.

جعد حالت فنری الیاف و دندانه خاصیتی است که قدرت نگهداری رنگ را به وسیله پشم بالا برده و گذرزمان را بر روی کیفیت و زیبایی فرش بی تاثیر می کند.

به دلیل استفاده از الیاف طبیعی در فرش ایرانی برای استفاده کنندگان آن هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمی شود.

قدمت استفاده از رنگ های گیاهی در فرش ایرانی به هزاران سال پیش باز می گردد و هنوز هم به عنوان استانداردی برای رنگ آمیزی فرش از همین شیوه استفاده می شود که همین امر به اصالت فرش ایرانی می افزاید.

رنگ های طبیعی علاوه بر زیبایی خیره کننده، ثبات و ماندگاری بیشتری نیز دارد.

فرش ایرانی

فرش ایرانی تنها کفپوشی است که بر اثر پا خوردن، شست و شو و نور، زیبایی آن مضاعف می شود و همه ی اینها مزایای رقابتی بسیار ارزنده ای هستند که این دارایی ملی ارزشمند را از دیگر فرش های دستباف، در نقاط مختلف جهان متمایز ساخته است که متاسفانه عدم توجه به چنین دارایی ملی از سوی تک تک ما باعث شده است که حتی در سال های اخیر فرشهای کشور های رقیب همچون چین و…..قسمتی از بازار حتی بازار داخلی را به خود اختصاص دهد.

ذکر تمامی خصوصیاتی که فرش ایرانی را نسبت به دیگر فرش های دستباف در نقاط مختلف جهان منحصر به فرد کرده است نیازمند وقت بسیار است و در اینجا به همین مقدار بسنده می کنیم.

فرش ایران ریشه در فرهنگ، تاریخ واصالت ایرانی دارد و اشاعه این فرهنگ قوی و حفظ و انتقال آن به نسل های آینده از وظایف یکایک ما می باشد و باید بدانیم که با خرید فرش ایرانی کمکی به حفظ میراث فرهنگیمان کرده ایم.

فرش ایران یعنی سوی چشمان بانوی بافنده، یعنی ظرافت انگشتان یک هنرمند، فرش ایرانی یعنی دستان پینه بسته پیرمرد رنگرز، یعنی رویای دخترک نخ ریس، فرش ایرانی یعنی بوی گردو و انار جوشیده، فرش ایرانی یعنی باریکه نوری از پنجره چوبی و طرحی زیبا از میراثی کهن….فرش ایرانی افتخار ایرانی

برای حفظ این میراث و افتخار ملی، و همچنین ایجاد کارآفرینی در زمینه ی این هنر ملی و ارتقای سطح کیفی شرایط کار برای میلیون ها هنرمند بافنده، از هموطنان سرتاسر دنیا، گروه ها و رسانه ها خواستار همکاری درجهت معرفی فرش ایرانی و نشان دادن برتری آن نسبت به فرش های سایرنقاط جهان هستیم.

به همین منظور باید دست به دست هم دهیم و در راستای ارتقای فروش فرشهای ایرانی و افزایش صادرات این کالای با ارزش با هم بکوشیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *